HABER

Çığ kurbanlarının son görüntüleri

Gümüşhane'nin Zigana Dağı'nda geçtiğimiz Pazar günü yaşanan ve 10 kişinin ölümü ile sonuçlanan çığ faciası öncesinde birlikte kahvaltı yapan dağcılar, ardından son yolculuklarına çıktılar. Beyaz ölüme dakikalar kala çekilen son görüntüler ekipteki bir dağcının kamerasına böyle yansıdı.

Yaptıkları kahvaltının ardından yürüyüşe neşeli bir şekilde çıkan 17 kişi, sonlarından habersiz bir şekilde Zigana Dağı'ndan Kadırga Yaylası'na doğru yola çıktılar. Aralıklarla yürüyen ekip üyelerinin son görüntüleri yine ekipteki bir dağcı tarafından kameralara işte böyle kaydedildi.

Öte yandan Trabzon Tenis Dağcılık ve Kayak Kulübü (TADEK) Başkanı Ercan Bostan, Zigana Dağı'ndaki yürüyüş rotasında herhangi bir ihmalin söz konusu olmadığını söyledi.
Ekibin başında 20 yıllık deneyimli bir dağcının bulunduğunu ifade eden Bostan "Ekibin başında 20 yıllık deneyimli arkadaşımız Erhan Terzi vardı. Göz göre göre ekibindekileri riske etmesi mümkün olur mu ? Hangi vicdan sahibi böyle bir şeyi düşünebilir, yada yapabilir. Orada öyle bir risk görülseydi oradan o insanları geçirmezdi. Zaten geçilen yer topraktı. Araba yoluydu. Kapanan kısım yolla birleşik durumdaydı. Ekip kesinlikle orada kar kesmedi. Olay tamamen Allah'ın takdiri ilahisidir. Çığ arkadaşlarımızın geçmesinden 1 dakika önce ya da geçtikten sonrada olabilirdi" dedi.

Ercan Bostan, Gümüşhane'nin Torul ilçesindeki annesinin yanına uzun süredir gitmediği için annesine ziyaret gittiğini ve bu nedenle arkadaşlarına katılamadığını da ifade ederek "Annem beni yanına çağırmasaydı ben de aralarında olacaktım. Keşke onlarla birlikte olsaydım. O kaderi bende paylaşsaydım. 12 yıldır buradayız, dağları geziyoruz. Şu ana kadar hiç bir risk yaşamadık. Hiç kimsenin burnu dahi kanamadı. Her şey takdir-i ilahi" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler