Çiğneyin iyileşin. Her derde deva, en faydalı sakız

Binlerce yıllık geçmişe sahip olan ve geleneksel tıpta da kullanılan günlük sakızı birçok rahatsızlığın bitkisel yolla tedavisinde kullanılmaktadır.

Çiğneyin iyileşin. Her derde deva, en faydalı sakız

Faydalarından dolayı bilimsel araştırmalara konu olmuş günlük sakızı, bir tür çam ağacı olan günlük ağacından elde edilir.

Ülkemizde özellikle Muğla ve Fethiye dolaylarında yaygın olarak yetişen bu ağaç salgıladığı çam sakızı ve çam yağı ile şifa olmaktadır.
Günlük yağı nedir?

Tropik bölgelerde yetişen “Sigala (Amber) Ağacı”ndan-günlük- elde edilen yağdır. Sigala yağının mart ayından itibaren sekiz ay süre ile üretimi yapılmaktadır. Bu yağ ağacın salgı hücrelerinde meydana gelir.

Salgı hücreleri bitkide tabii olarak fakat az miktarda bulunmaktadır. Ağaçlarda yaralama sonucu balsam meydana gelir ve bu yaralama sırasında salgı hücrelerinin sayısı da artar.

Günlük sabununun gençleştirici özelliği

Günlük sakızından elde edilen günlük sabunu deriye kolayca nüfus eder ve nemlendirir. Antioksidan ve gençleştirici özelliklere sahiptir. Cilde canlı ve taze bir görüntü verir. Düzenli kullanıldığında yaşlılık belirtilerini azaltır. Kılcal damarları onararak, cilt kırışıklıklarını düzeltmekte, cilt sarkmasını engellemektedir.

En faydalı sakız

Günlük ağacından elde edilen sakız, özellikle öksürük kesici, antiseptik, mide yaralarını iyileştirici, balgam söktürücü, kuvvet verici gibi birçok özelliğe sahiptir.

Özellikle havaların soğumaya veya ısınmaya başladığı geçiş mevsimlerinde daha sık görülen faranjit, beraberinde oluşturduğu öksürüğe karşı bitkisel çözüm için birebirdir.

Günlük sakızı ateş düşürücü (antienflamatuar), mikrop öldürücü (antiseptik), sakinleştirici, sindirimi kolaylaştırıcı, idrar söktürücü, diüretik, tonik. zihin açıcı faydaları nedeniyle çok eski zamanlardan beri kullanılan bir bitkisel yağ ve reçine türüdür.

Günlük sakızı içerisinde bulunan uçucu yağ asitleri insanlara güven duygusu verir, kişilere disiplin ve sorumluluk hissi kazandırma gibi faydaları da vardır.

Kronik yorgunluk şikayeti olanların günlük ağacı sakızı kullanmaları tavsiye edilmektedir. Özellikle solunum yolu enfeksiyonları için yararlıdır.

Mideyi ve bağırsakları temizler ve ülsere basura bitkisel çözüm olur.

Bu sakız tonik olarak ta kullanılabilir. Cilt gençleştirici ve kırışıklıklara çözüm olması ile de kullanılır. Ciltte oluşan lekelere ve yaralara sürüldüğünde yaraları hızla iyileştirir, cilt lekelerini ise yok eder.

Ülser, kolit, ishal, romatizma hastalıkları, akneler, adet düzensizliği, sistrit, sakinleştirici, karaciğer hastalıkları, tümör, akciğer hastalıkları, yara bakımı, ruhsal problemler, kan sulandırıcı, tansiyon dengeleyici, kalp hastalıkları, ses kısıklıkları, antiseptik parazit giderici olarak yararlanılmaktadır.

Uyuz ve mantar gibi hastalıklarda merhem ya da yakı şeklinde uygulanması fayda verir.

Günlük sakızı ve kara üzümün birlikte yenmesi hafızayı güçlendirir.

Sirke ile içilmesi içteki ve dıştaki yaralara iyi gelir. İnsandaki uyuşukluğu giderir.

Altını ıslatan kişilerde yatmadan önce bir çay kaşığı su ile günlük sakızın yutulması fayda verir.

Nasıl kullanılır?

Günlük sakızı çiğnenerek, toz halinde yutularak veya yağı ile masaj uygulanarak kullanılır. Çocuklar günlük sakızını bal ile çiğneyebilirler. Günlük sakızı acı bir drog olmasına rağmen emziren annelerin de kullanabileceği bir drogtur.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
Kim diyor Muğla diye Artvin çam sakızı kaynıyor
Bu sakız bilinen çam ağacından elde edilen çam sakızı değil yanlız. Koruma altına alınmış bir ağaç olan günlük ağacı yaygın olan adı ile sığla ağacından elde edilen günlük sakızıdır. Bu haberde çam sakızı diyerek yanlış ifade edilmiş. Bu ağaç ülkemizde sadece muğla ve ilçelerinde bir de burdur bucak ilçesinde bulunmaktadır. Sığla (günlük) yağı ve sakızı alternatif tıpta bir çok hastalığın tedavisi için kullanılmaktadır. Aşağıdaki linkte ağaç ile ilgili TRT tarafından yapılan bir belgesel bulunuyor. https://www.youtube.com/watch?v=30SNxK536X0
günlük sakızı için diş çürütür sakın çiğnemeyin derdi anneannem
ÇAM SAKIZI KUZEY DOĞU ANADOL'DA ARTVİN VE GÜRCİSTAN'DA KÖKNAR AĞAÇLARINDAN ELDE EDİLİR ! BÖLGEYE HAZ BİR REÇİNE'DİR
Diğer Haberler