HABER

Cihan'dan İHA'nın 'rezalet'ine tepki

Cihan'dan İHA'nın 'rezalet'ine tepki

Muhsin Yazıcıoğlu ve İsmail Güneş'in ölümüne yol açan helikopter kazası ile ilgili gelişmeler iki ulusal ajans arasında kriz yaşanmasına neden oldu.

İsmail Güneş'in son fotoğraflarının Cihan Haber ajansı tarafından servis edilmesi üzerine İHA, kendi muhabirinin fotoğraflarının bir başka ajans tarafından servis edildiğini savurak, "rezalet" ifadesini kullandı.
Cihan Haber Ajansı, yaptığı bir açıklama ile "Ajansımızın kavga ve polemiğe ayıracak ne vakti ne de enerjisi vardır" diyerek, kendilerinin olayın perde arkasının aydınlatılması amacıyla konuyu yakından izlediklerine dikkat çekti ve, "İddia edildiği gibi İHA’nın fotoğraflarını çalıp yayınlamadık. Aksine meslektaşlarımızın baştan beri elde etmeye çalıştığı, artık önemli bir davanın delilleri arasına giren bu fotoğraflara ulaşıp yayınladık. Ayrıca haberimizde, fotoğrafların İHA muhabiri rahmetli İsmail Güneş tarafından çekildiğini açıkça belirttik" açıklaması yaptı.

**Cihan Haber Ajansının açıklamasının tam metni şöyle;**
**Cihan Haber Ajansı’ndan kamuoyuna zorunlu açıklama**
Cihan Haber Ajansı, Türkiye’yi derinden sarsan rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu ve arkadaşları ile İHA muhabiri İsmail Güneş’in ölümüne sebep olan helikopter kazasını ilk günden beri yakından takip ederek olay üzerindeki perdenin aralanması için gazetecilik refleksiyle çok kritik haberler yaptı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, “Düşen helikopterin beynini keçiler söküp götürmedi ya." açıklaması üzerine Cihan, helikopterin beyninin söküldüğü anı gösteren görüntüleri yayınladı. Aynı şekilde, kamuoyu İsmail Güneş’in çenesinin kazadan sonra kırıldığı skandalını Cihan’dan öğrendi. Güneş’in olay günü en son konuşmasını saat 17.26’da yaptığı sanılıyordu. Cihan Haber Ajansı TİB kayıtlarına dayanarak saat 19.04'e kadar görüşmelerin sürdüğünü belgeledi. Yasalara aykırı olarak helikopterin sahibi olan şirketten bir yetkilinin kaza kırım ekibinde yer aldığını duyuran Cihan’ın haberi üzerine o teknisyen tutuklandı.
Cihan Haber Ajansı, geçtiğimiz salı günü ise İsmail Güneş’in, Yazıcıoğlu’nun son anlarını gösteren fotoğraflarına ulaşarak olayın aydınlanmasına ışık tutabilecek bu verileri kamuoyunun bilgisine sundu. Olayla ilgili çoğu özel onlarca haberimiz incelendiğinde, meslek ilkelerine aykırı en ufak bir çarpıtma ve abartma olmadığı görülecektir.
Yazıcıoğlu hadisesini normal bir kaza gibi görmüyor ve habercilik refleksiyle tespit ettiğimiz tuhaflıkları kamuoyu ile paylaşıyoruz. Başta Muhsin Yazıcıoğlu’nun sevenleri ve gazeteci İsmail Güneş’in yakınları olmak üzere bütün kamuoyu bu konudaki duyarlılığımızı yakından bilmekte ve takdir etmektedir.
İddia edildiği gibi İHA’nın fotoğraflarını çalıp yayınlamadık. Aksine meslektaşlarımızın baştan beri elde etmeye çalıştığı, artık önemli bir davanın delilleri arasına giren bu fotoğraflara ulaşıp yayınladık. Ayrıca haberimizde, fotoğrafların İHA muhabiri rahmetli İsmail Güneş tarafından çekildiğini açıkça belirttik.
Aslında muhabirini bu olayda kaybetmiş bir ajansın konuyu daha sıkı takip ederek fark oluşturması ve tüm bu haberleri yapması beklenirken habercilik yapanları suçlaması üzücüdür. Başından beri Cihan’ın yaptığı bir gazetecilik başarısıdır. Mesleğimizde bir medya kurumu haber atladığında, haberi yapana veya kaynağına sataşmak yerine niçin bu haberi kendisinin yapamadığını sorgular.
Cihan Haber Ajansı’nın tek hedefi, yapılan etkili haberciliğe ‘rezalet’ diyebilen kurumun da mağduru olduğu karanlık ve acı bir olayın aydınlanmasına yardımcı olmaktır. Ajansımızın kavga ve polemiğe ayıracak ne vakti ne de enerjisi vardır.
Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.


Geri Dön