HABER

Cildiniz için vitamin önerileri

İç huzuru ve beslenme tarzımızın doğrudan etkilediği cildimiz için yapacağımız en büyük iyiliklerden biri de, onu, koruyucu etkilerini gözardı edemeyeceğimiz vitamin ve minerallerle takviye etmek olacak.

Cildiniz için vitamin önerileri

Doğal kürler, bakım ürünleri ve güzellik merkezleri elbette bu konuda olağanüstü faydalar sağlıyor. Ancak, sağlığımız cildimize yansımıyorsa, tüm bunların pek de önemi kalmıyor. İşte tam bu noktada vitamin ve mineraller devreye giriyor. Cildimizin sağlığıyla ilgili her aşamada, yani koruma ve iyileşme süreçlerinde bize destek oluyorlar.

Acıbadem Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, vitaminlerin düzenli ve yeterli miktarda alınmaması durumunda, vücudun başka bölgelerinde olduğu gibi ciltte de sorunlar olabileceğini ifade etti. Normal saç dökülmesi veya mevsim değişiklikleri haricindeki sebeplerle saç dökülmesi sorunu için öncelikle beslenme biçiminin mutlaka değiştirilmesi gerektiğini belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan, "Daha dengeli bir beslenme tarzını benimseyin. B2, H vitamini (biotin) ile çinko ve demir takviyesi alın. Saç tipinize göre doğru şampuan ve tarak seçimi de önemli. Piyasadaki bakım ürünleri, kendi kendinize hazırlayacağınız doğal kürlerle saçlarınızı güçlendirebilirsiniz. Saç derinizin hava alması için arada bir parmak uçlarınızla masaj yapın. Düzenli olarak uçlarından kestirmeyi de ihmal etmeyin" dedi.

AŞIRI KURU VE SOLGUN CİLT

Dr. Gökhan Okan, cildin aşırı kuru olması ve derinin pul pul dökülmesi sorunuyla ilgili olarak da şunları söyledi:
"A vitamini içeren gıdaları yeterince tüketmiyorsanız ve dengesiz besleniyorsanız, cildinizde bu çeşit problemlerin ortaya çıkması normal. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz gerekiyor. Özellikle B3 ve diğer B vitaminleri, A vitamini, E vitamini ile çinko takviyesi gerekiyor. Ayrıca alkol almaktan da kaçının. Cilt tipinize uygun bakım ürünlerini düzenli kullanmalısınız."

Düzenli beslenmeyen ve yeterince hayvansal gıda, kırmızı et ve yeşil sebze tüketmeyen kişilerin ortak probleminin kansızlık olduğunu vurgulayan Dr. Okan, "Vitamin eksikliği yüzünden, cilt sarımsı, hatta yeşilimsi bir görünüm alabiliyor. B12, folik asit ve vitamin takviyesi ile daha sağlıklı bir görünüme kavuşacaksınız. Kan yapıcı yiyeceklere ağırlık vermek doğru olur. Beta karoten içeren portakal, karpuz, domates gibi yiyecekler ya da vitamin takviyesi de cildinizin daha canlı ve renkli görünmesine yardımcı olacak" diye konuştu.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Okan, dengesiz beslenme ve demir eksikliği ile bazı ilaçların yan etkilerinin, ciltteki uçuk ve yaraların sebebi olabileceğini ifade ederek, şu önerilerde bulundu:

"Bol vitamin desteği sizin için şart. B2, B6, B12, A vitaminleri ile, folik asit ve demir takviyesi yapmalısınız. Ayrıca, kaliteli kozmetik ürünleri kullandığınızdan emin olun. Uçuklar genel olarak psikolojik nedenlerle de oluşabiliyor. Stres, üzüntü, endişe, korku gibi olumsuzluklar cildimize hemen yansıyor. Biliyoruz, söylemesi kolay ama, stressiz ve daha huzurlu bir yaşantıya kavuşmak, sorununuzu büyük ölçüde çözebilir."

İSTANBUL (İHA) -

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler