Çiller'den Prodi'ye: Seni boğarım

Çiller'den Prodi'ye: Seni boğarım

Çiller'in danışmanlığını yapan Hüseyin Kocabıyık, Kadınlar Günü nedeniyle yazdığı ve Yeni Asır Gazetesi'nde yayınlanan makalesinde ilginç anektodlara yer verdi.

Hüseyin Kocabıyık, Başbakanlığı döneminde Tansu Çiller'e ilişkin bir anısını şöyle anlattı: "İtalyan Başbakanı Prodi'nin kravatını masanın karşı tarafından uzanarak yakalayan, adamı masanın öbür tarafına bir hindi gibi sündüren ve 'seni boğarım' diyen kadın"...

Kocabıyık, yine birlikte çalıştığı kadın politikacılardan Meral Akşener'i anlatırken de, "Gözü kara kadın cinsinin az bulunan örneklerindendir. Kendisini "kazığa oturtmakla" tehdit eden generale "Kazıklı Voyvoda da homoseksüeldi" diye haber gönderecek kadar korkusuz, daha sonra sorulduğu zaman bu hadiseyi reddedecek kadar da ülkesinin değerlerini sakınan birisi." diye yazdı.

Dünya Kadınlar Günü çeşitli etkinliklerle kutlanırken, çok sayıda köşe yazarı da konuyu işleyen yazılar kaleme aldı. Yeni Asır Gazetesi yazarı Hüseyin Kocabıyık da yazısında daha önce danışmanlığını yaptığı kadın politikacıları konu aldı. Kocabıyık, eski Başbakan Tansu Çiller ile eski İçişleri Bakanı Meral Akşener ile anılarını kaleme aldı. Kocabıyık, Tansu Çiller'e ilişkin bir anısını şöyle anlattı:

"İtalyan Başbakanı Prodi'nin kravatını masanın karşı tarafından uzanarak yakalayan, adamı masanın öbür tarafına bir hindi gibi sündüren ve 'seni boğarım' diyen kadın". Kocabıyık, yine birlikte çalıştığı kadın politikacılardan Meral Akşener'i anlatırken de, "Gözü kara kadın cinsinin az bulunan örneklerindendir. Kendisini "kazığa oturtmakla" tehdit eden generale "Kazıklı Voyvoda da homoseksüeldi" diye haber gönderecek kadar korkusuz, daha sonra sorulduğu zaman bu hadiseyi reddedecek kadar da ülkesinin değerlerini sakınan birisi" dedi.

Kocabıyık'ın yazısında Çiller ve Akşener'e ilişkin bölüm şöyle:

"ÇİLLER: GÜÇ, KARARLILIK, EYLEM

Tansu Çiller: Onun ismi geçtiği zaman zihnimde oluşan imaj güç, kararlılık ve eylemdir. PKK'lı hainler için "vurun", Kardak için Yunan gemilerini "batırın" diyen bir başbakandır.

Kimse bilmez ama canlı tanıkları var: 1995 yılında Türkiye'nin Gümrük Birliği üyeliğini engellemeye çalışan İtalyan Başbakanı Parodi'nin kravatını masanın karşı tarafından uzanarak yakalayan, adamı masanın öbür tarafına bir hindi gibi sündüren ve "seni boğarım" diyen bir kadın. Kod adı "Sarışın Güzel Kadın." "Leydinin topuk sesi" diyerek onu getirenler halktan yana siyaset yaptığı için onu affetmediler.

AKŞENER: PİSLİĞİN İÇİNDE TEMİZ KALDI

Meral Akşener: Tertemiz bir Selanik göçmeni ailenin kızıydı. Memleketin ilk kadın iç işleri bakanı. Kişisel kırgınlıkları bir yana bırakarak tarihin huzurunda söylüyorum ki, en zor dönemlerin en başarılı iç işleri bakanıdır. Belanın ve pisliğin içinde bakanlık yapmış, arkasında tek bir leke bırakmamıştır. Gözü kara kadın cinsinin az bulunan örneklerindendir. Kendisini "kazığa oturtmakla" tehdit eden generale "Kazıklı Voyvoda da homoseksüeldi" diye haber gönderecek kadar korkusuz, daha sonra sorulduğu zaman bu hadiseyi reddedecek kadar da ülkesinin değerlerini sakınan birisi"

ANKA