HABER

"Çiller'in önerisi çok yersiz''

ANKARA (İHA) - DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in "TBMM tatil yapmasın" önerisine Saadet Partisi'nden (SP) destek gelmedi. SP Genel Başkan Yardımcısı Lütfü Esengün, "Önemli olan partilerin uzlaşmasıdır. Uzlaştıktan sonra, Meclis tatilde olsa bile her an olağanüstü toplantıya çağrılabilir" dedi.

Lütfü Esengün, Parti Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Esengün, DSP'nin idam cezasının kaldırılmasına ilişkin hazırladığı teklif taslağı üzerindeki incelemeleri sonuçlandırdıklarını, konunun 24 Haziran Pazartesi günü yapılacak başkanlık divanı toplantısında da görüşülerek karara bağlanacağını bildirdi.

Başkanlık divanı toplantısının ardından varılan sonucu DSP yönetimine ileteceklerini açıklayan Lütfü Esengün, kararı kamuoyuna duyuracaklarını söyledi. Meclis'in üç birleşim sonra tatile gireceğine işaret eden Esengün, bu sürede idam cezasının kaldırılmasına ilişkin yasa değişikliğinin gerçekleştirilemeyeceğini savundu.

Lütfü Esengün, DYP Lideri Tansu Çiller'in "Meclis tatile girmesin" önerisini yersiz bulduğunu söyledi. SP'li Esengün, "Meclis açık kalsın, çalışsın. Her şeyden önce iyiniyet ve samimiyet lazım. Siyasi partiler arasında bir uzlaşma yokken, Meclis'in açık kalması abesle iştigal. Meclis'in kapalı olması önemli değil. Meclis olağanüstü toplantıya çağrılabilir ve gerekli yasal değişiklikler gerçekleştirilir. Meclis açık kalsın, kapalı kalsın tartışması çok yersizdir. Önemli olan partilerin uzlaşmasıdır. Çoğunluğu sağlayacak şekilde uzlaşma sağlandığı takdirde Meclis süratle olağanüstü toplanabilir" dedi.

BAKAN DERVİŞ'E ELEŞTİRİ Konuşmasında DSP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit'e ve Devlet Bakanı Kemal Derviş'e yüklenen Esengün, şöyle devam etti:

"Yeni bir krizin sinyalleri gelirken ülkede hükümet yoktur. Ülke sahipsizdir, başı boştur, bu boşluktan yararlanan Sayın Derviş ve bir avuç bürokrat, ekonomide terör estirmektedir. Sayın Ecevit görevi başında değildir. Başbakanlık yapmamaktadır. Ülkede Başbakan da, vekili de yoktur. İşin tadı kaçmıştır. Ecevit çiftinin inat ve ısrarları ölçüyü kaçırmıştır. Sayın Ecevit'in sağlığı için yapılan dualar, yerini 'çek, git' seslerine bırakmıştır."

Esengün, Pamukbank'a el konulmasıyla ilgili olarak Bakan Derviş'i eleştirdi. Hükümeti IMF'nin kuklası haline gelmekle suçlayan Esengün, Pamukbank operasyonundan Başbakan Ecevit'in ve bakanların bilgisinin olmadığını, kararın IMF tarafından verildiğini iddia etti. Esengün, "Sayın Derviş, 'Sevinçliyim' diyebilmektedir. Ülkenin en büyük bankalarının batmasından sevinç duyan bir bakanın vatanseverliğinden şüphe edilir. Kimin adına sevinçlidir. Herhalde Tüdrk halkı adına değil, sevinci IMF adınadır" tepkisini gösterdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön