HABER

Cilt hastalıklarına mezoterapili çözüm

İSTANBUL (İHA) - Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Melisa Eczacıbaşı, kadınların korkulu rüyası olan selülitten mezoterapi yöntemi ile kurtulunacağını belirterek, "Ancak kalp yetmezliği, diyabet ve böbrek rahatsızlığı olanlarda bu yöntemin kullanılması bazı sakıncalar yaratabilir" dedi.

10 kadından 9'unda selülit problemi olduğuna dikkat çeken Dr. Melissa Eczacıbaşı, "Çoğunlukla ergenlik, gebelik, menopoz gibi kilo ve hormonal değişikliklerin yaşandığı dönemlerde ortaya çıkar bu problem. Ağır, aşırı kalorili besinlerle düzensiz ve yanlış beslenme, vücutta toksik etkiler oluşturan alkol, çay kahve ve tütünün aşırı miktarda tüketimi, hareketsiz bir yaşam, hızlı, stresli yaşamın yarattığı gerginlik, kaygı ve güvensizlik gibi ruhsal etkenler selülitin oluşumunu hızlandıran etmenlerdir. Ayrıca tuz, su dengesinde değişikliklere neden olan idrar söktürücü ve müshillerin gelişi güzel kullanımı, düzensiz uyku, karaciğer ve sindirim bozuklukları, kabızlık gibi sorunlar da bu probleme neden olan faktörler arasında sayılabilir" şeklinde konuştu.

"MEZOTERAPİ İLE BİRLİKTE DİYET" Dr. Eczacıbaşı, mezoterapinin estetik tıp dalında selülit tedavisinde en sık kullanılan yöntem olduğunu kaydederek, "Yöntemin temeli Fransa'dan geliyor ve 1987 tarihinden beri Fransız Tıp Akademisi tarafından alternatif tıp tedavileri arasında önemli bir yer alıyor. Mezoterapi ile orta deriye ince uçlu iğnelerle ilaç enjekte ederek bölgeye tedavi uygulanır. Tedavi edilecek bölgelerde, çok ince uçlu mezoterapiye özel iğneler kullanılarak, ilaçlar lokal olarak enjekte edilir. Amaç selülit ve bölgesel zayıflama ise istenilen bölgelerde yani bacak, karın, kalça, diz çevresi, karın, mide, yan, sırt, kol bölgesi gibi bölgelere ilaç enjekte edilir. Bu ilaçlar o bölgedeki yağ bloklarını yıkıp, kan dolaşımının artmasına neden olduğundan seanslara düzenli bir şekilde devam edildiğinde bölgedeki selülitler yok olup, istenilen bölgede15-20 cm arasında zayıflama meydana gelir" dedi.

Kişide genel bir kilo problemi söz konusu olduğunda mezoterapi ile birlikte diyet de verildiğini dile getiren Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Melissa Eczacıbaşı, "Diyet verilmeden önce kişinin boy, kilo ve vücut ölçüleri alınır. Kişinin kilo almasına neden olan herhangi bir etken varsa araştırılır ve altta yatan bir neden olduğunda tedavi edilir. Kişinin bazal metabolizması, günlük aktiviteleri ve alternatif yemek biçimleri göz önüne alınarak özel diyet programı hazırlanır. Kas kaybına neden olmadan düzenli ve sağlıklı beslenme tarzı ile protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineralden zengin diyet sayesinde ayda 5-8 kilo arasında kilo vermek mümkün" açıklamasında bulundu.

"MEZOTERAPİ 18-65 YAŞ ARASI TÜM KADIN VE ERKEKLERDE KULLANILABİLİR" Uzman Dr. Melissa Eczacıbaşı, mezoterapi ile zayıflamanın en büyük avantajının, bölgede zayıflama sağlarken sarkma sorununun olmadığını belirterek, "Tam tersine bölgede toparlama görülür. Dolayısıyla özellikle kol, karın ve bacak iç taraftaki sarkmalarda son derece başarılı sonuçlar vermektedir. Hanımlarda gebelikten sonraki, karın bölgesindeki sarkmalar ve yaşın ilerlemesine bağlı gelişen kol altlarındaki sarkmalarda bilinçli bir şekilde uygulandığında başarılı sonuçlar elde edilebilir. Mezoterapi tedavisi kişiden kişiye göre değişmekle birlikte ortalama 8-10 seans sürer. Yöntem son derece pratik olup ortalama 10-15 dakika sürmektedir. Seans aralıkları minimum 5-7 gün olmaktadır. Tedaviden sonra kişinin günlük hayatını etkileyecek herhangi bir durum söz konusu olmaz. Bazen yapılan iğne yerlerinde küçük birkaç morarma noktası görülebilir, böyle bir durum ortalama 5-7 gün içerisinde geçer" dedi.

Mezoterapi yönteminin 18-65 yaşındaki tüm kadın ve erkeklerde kullanılabilir tıbbi bir yöntem olduğunun altını çizen Dr. Eczacıbaşı, "Ancak kalp yetmezliği, diyabet, böbrek rahatsızlıkları olanlarda va antikuagülan tedavisi alan hastalarda mezoterapi yönteminin kullanılması sağlık açısından riskli olabilir. Ayrıca yöntem tamamen tıbbi bir yöntem olduğundan bu konuda uzman, eğitim ve tecrübesi olan hekimler tarafından uygulanmalıdır. Bilinçli bir şekilde uygulandığında kesinlikle hiçbir yan etkisi olmaz. Mezoterapi yöntemi ayrıca saç dökülmesi, yüz gençleştirme, migren, alerjik deri hastalıkları ve kas ve eklem ağrıları gibi durumlarda da kullanılır" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön