HABER

'Çin çıkabilecek huzursuzluklara hazırlıksız'

Ekonomisinde yavaşlamanın getirebileceği toplumsal huzursuzluklardan kaygılanan Çin yönetimi, bölgesel yönetimlerin önlem alması için harekete geçti.

Çin ulusal güvenlik yetkilisi Zhou Yongkang, ülke ekonomisindeki yavaşlamanın getireceği toplumsal huzursuzluklarla başetmek için hükümetin daha iyi donanıma sahip olması gerektiğini bildirdi.

Politbüro üyesi olan Zhou Yongkang, eyalet yönetimlerinden "sosyal yönetimi geliştirmelerini" istedi.

Çin'de son haftalarda giderek artan işçi protestolarına tanık olunuyor. Son aylarda ülke ekonomisinde birçok yavaşlama belirtisi görülüyor.

Ülke ekonomisi Haziran ve Eylül aylarında yüzde 9,1 oranında büyüdü. Bu da son iki yıldaki en yavaş büyüme oldu.

Geçen hafta imalat sektöründe önemli bir küçülme gözlenmiş; hükümet bankalarda bulunması gereken kredi rezervlerini azaltmıştı.

Ülkenin üste düzey güvenlik yetkilisinin açıklaması, Çin hükümetinde, yeni bir ekonomik yavaşlamanın kamuoyonda öfkeli tepkilere yol açması olasılığından durulan kaygıları yansıtıyor. Ülkedeki işçi kesiminin protesto eylemlerinde son aylarda tırmanma gözleniyor.

Zhou, Cumartesi yayımlanan değerlendirmesinde, "Acil olarak, sosyalist piyasa ekonomimize uygun düşen, Çin'e özgü bir toplumsal yönetimin nasıl kurulabileceği üstünde düşünmeliyiz. Özellikle de, piyasa ekonomisinin olumsuz etkileriyle yüzyüze olunduğunda." dedi.

Ulusal güvenlik yetkilisi Zhou, izlenen politikalarda kapsamlı bir şekilde yenilikçi girişimlerde bulunulmasını istedi; bu çerçevede güvenlik önlemlerinin artırılması, internetin daha sıkı kontrol edilmesi ve işsizlik sigortasının geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

Şanghay'daki Singapur elektronik şirketi Hi-P International'da çalışan işçiler büyük işten çıkarmalar yüzünden geçen hafta greve gitmişti.

Çin'in güneyindeki en büyük iki ihracat merkezi olan Şenzen ve Donguan'da da binlerce işçi fazla mesailerde kesintiye gidilmesini kınamak üzere geçen ay greve gitmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler