HABER

Çin ve Amerika Ticaret Savaşlarına Karşı Yol Haritasını Tartışıyor

Amerikalı ve Çinli yetkililer ticaret savaşlarına karşı yol haritasını görüştüler

Çin ve Amerika Ticaret Savaşlarına Karşı Yol Haritasını Tartışıyor

Çin ve Amerika’nın yürütmekte oldukları ticari ilişkilere yönelik görüşmelerin yol haritası konusunda, Çin Devlet Başkanı Yardımcısı Liu He, Amerika Maliye Bakanı Steven Mnuchin ve Ticaret Odası Temsilcisi Robert Lighthizer bir telefon görüşmesi yaptılar.

Bu ayın başlarında Arjantin’deki G20 zirvesinde görüşen ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, 1 Ocak tarihi itibariyle Amerika’nın 200 milyar dolarlık Çin ürünlerine getireceği yüzde 15’lik ek vergi ertelenmesi konusunda uzlaşıya varmışlardı.

Ticaret Odası Temsilcisi Lighthizer da 1 Mart tarihinde iki taraf arasında görüşmeler tamamlanana kadar Amerika’nn yeni bir gümrük vergisini uygulamaya sokmayacağını söylemişti. Trump ve danışmanları arasında devam eden tartışmalardan çıkan son tarih 1 Mart olmuştu.

Çin Ticaret Bakanlığı da taraflar arasında gerçekleşen üçlü telefon görüşmesine ilişkin kısa bir bilgilendirme notu paylaştı. Telefon görüşmesinin daha önceden planlanmış bir görüşme olduğu hatırlatıldı.

Açıklamada, “Her iki tarafta ülkelerin liderleri tarafından üzerinde uzlaşı sağlanan konuların yürürlüğe girmesine dair görüş alışverişinde bulundu ve ileriye dönük olarak sonraki ekonomik ve ticari münasebetlerle ilgili çalışmalara dair yol haritası konusunda ilerleme sağlandı” ifadeleri yer aldı. Ancak yol haritasına dair bir ayrıntı paylaşılmadı.

Çin Devlet Başkanı Xi’nin başekonomi danışmanı Liu, Harvard üniversitesinde eğitim almış bir kişi ve Çin adına görüşmeleri o yürütüyor.

Dünya piyasaları Amerika’nın Çin’le arasındaki ticaret açığı ve Çin’in Amerika’dan teknoloji çaldığına dair iddialar ve iki ülke arasındaki ticaret gerginliği nedeniyle son derece huzursuz bir dönem yaşıyor.

Çinli telekomünikasyon devi Huawei şirketinin üst düzey yöneticisinin de Kanada’da gözaltına alınmış olması iki ülke arasındaki ticari gerginliğe dair kaygıları daha da arttırdı.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler