HABER

Çin'de akıllı telefon pazarı büyüyor

Çin akıllı telefonlar konusunda dünya genelindeki en büyük pazar.

Çin'de akıllı telefon pazarı büyüyor

Apple ve Samsung Çin'de gayet başarılı oldu. Ancak artık yerli markalar bu firmaları geride bıraktı.Bu firmalardan biri de ZTE firması. Neredeyse bütün çalışanların gençlerden oluştuğu büyük bir büro... Büroda bir langırtın yanı sıra içeceklerin bulunduğu bir dolap da var. Büronun pencerelerinden bahçe görünüyor. ZTE'nin Şanghay'daki, akıllı telefonlarının tasarlandığı merkezinde toplam 400 tasarımcı çalışıyor. Yöneticileri ise bir Alman, Hagen Fendler. Fendler,

"Ben burada öncelikle ZTE'nin küresel olarak sanayi tasarımı, kullanıcılar için arayüz tasarımı ve kendi tasarım dilini tanımlaması ve ZTE'nin kendi kimliğini geliştirmesi için çalışıyorum" diye konuşuyor.

Özetle Fendler'in işi ZTE'nin akıllı telefonlarını Batılı ülkelerdeki pazarda cazip hale getirmek. ZTE diğer Çinli markalar gibi uluslararası alanda az tanınıyor. Ancak bunun değişmesi hedefleniyor. ZTE bu yılın başında Barcelona'da yapılan mobil telefon fuarında tıpkı rakibi Huawei gibi başarılı bir biçimde kendisini gösterdi. Çinli Huawei Haziran ayı ortasında Londra'da 400 eurodan satışa çıkardığı, yeni akıllı telefonu 'AscendP6'yı tanıttı.

ZTE yöneticisi Fendler her iki firmayı da yakından tanıyor. Çünkü ZTE'deki işi öncesinde Huawei'de tasarım şefi olarak görev yapmış. Bunu şöyle açıklıyor:

"Bu firmaların gelecekte çok güçlü bir rol oynayacak olmaları, tesadüf değil. Tahayyül edin: Hem ZTE, hem de eski firmam (Huawei) mühendislik firmaları. Binlerce, on binlerce mühendis var. Neredeyse 40 bin mühendis bir yerde çalışıyor. Bu, çok büyük bir güç demektir. Ve sonuç olarak bu güç bir biçimiyle dışarıya yansıyor."

Peki Çin'deki akıllı telefon pazarı nasıl görünüyor? Güney Kore'den Samsung firması yüzde 20 ile akıllı telefon pazarında en büyük paya sahip. Samsung'u dört Çinli firma izliyor: Coolpad, Lenovo, ZTE ve Huawei. Apple pazarda kan kaybederken pazarda altıncı sıralaya gerilemiş durumda. Bunun fiyatlarla yakından ilgisi var. Çin'de en uygun fiyata akıllı telefonu Coolpad satıyor. Coolpad'in telefonları yaklaşık 100 euro. Bir karşılaştırma yapmak gerekirse, iPhone 5'in beşte biri fiyatında. Otomobil piyasasındaki gelişmeleri de yakından takip edenler şu yorumu yapıyor: Çin'deki büyük pazarda kayba uğrayanlar, uzun vadede küresel açıdan da başarılı olamıyor. Günümüzde dünya genelinde akıllı telefon satışının yüzde 30'u Çin'de yapılıyor.

Çinli akıllı telefon üreticileri kalkınmanın eşiğindeki ülkelerde de gayet başarılı. ZTE firmasının pazarlama stratejileri şefi Lü Qianho bunun, zengin pazarlara giriş yapmak için iyi bir sıçrama tahtası oluşturduğu görüşünde:

"ZTE Avrupa pazarına uyum sağlayacak yeni ürünler üretecek. Önümüzdeki yıl tasarıma ve markanın geliştirilmesine çok yatırım yapmak istiyoruz. Batı'dan bizim için orada satışla ilgilenecek iyi elamanlar işe almak istiyoruz. Bu sayede amacımıza ulaşacağız. 2015 yılında dünyanın en büyük üçüncü akıllı telefon üreticisi olmayı istiyoruz."

Apple, Çin pazarını çok uzun süredir ihmal etmiş durumda. Şimdi bunu telafi etmek istiyor. Amerikalılar şimdi Çin pazarına daha çok yatırım yapmayı planlıyor. Yeni Apple dükkânları açılması hedefler arasında. Hatta yakında daha uygun fiyata bir iPhone üretileceği spekülasyonları bile yapılıyor.

© Deutsche Welle Türkçe

Markus Rimmele / Hülya Topçu

Editör: Başak Özay

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön