Çin’de petrol boru hattında patlama

Çin'in Qingdao liman kentinde sızıntı yapan bir petrol boru hattında meydana gelen patlama sonucu 47 kişi öldü.

Çin’de petrol boru hattında patlama

Alınan tüm önlemlere rağmen denize petrol karıştı. Çin'de devlet şirketi Sinopec'e ait boru hattından kırılma sonucunda sızan petrol, kanalizasyona aktı. Temizleme çalışmaları ve onarım sırasında başlayan yangın, petrolün alev almasına, ardından patlamalara neden oldu. Patlamanın basıncıyla otomobil ve motorsikletler havaya uçtu, ağaçlar devrildi. Çevredeki binalar ağır hasar gördü.Çin medyası, patlamalar sonucunda 47 kişinin öldüğünü, 166 kişinin de yaralandığını duyurdu. Bölgeye yüzlerce yardım görevlisi sevk edildi.

Yaklaşık 18 bin kişi tahliye edildi. Su, doğalgaz ve elektrik dağıtımına güvenlik sebebiyle ara verildi. #bbig# 'En büyük endüstriyel kaza'Alınan tüm önlemlere rağmen denize karışan petrol, Jiaozhou Körfezi'nde 3 bin metrekarelik alana yayıldı. Herhangi bir terör eylemiyle bağlantısının bulunmadığı düşünülen patlamaya ilişkin soruşturma sürüyor. Olay, ülkede bu yıl meydana gelen en büyük endüstriyel kazalardan biri olarak niteleniyor.

Qingdao - Weifang şehirleri arasındaki 250 kilometre uzunluğundaki boru hattı 1986'da hizmete girmişti. Boru hattını işleten Sinopec şirketinin yönetim kurulu başkanı Fu Chengyu, kazada hayatını kaybedenlerin ailelerinden özür diledi ve olayı bir an önce aydınlatma sözü verdi.