Çin'de tek çocuk politikasına devam

Pekin (AA)– Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin'de 1970'lerin sonunda başlatılan tek çocuk politikasının en az 10 yıl daha sürdürüleceği bildirildi.

Devlet Nüfus ve Aile Planlaması Komisyonu başkanı Can Veyçing, tek çocuk politikasını sürdürmek zorunda olduklarının altını çizerek, tek çocuk politikasını kaldırmaları durumunda nüfusta büyük dalgalanmalar olacağını, toplumda ciddi sorunlar ortaya çıkacağını ve bunun da ekonomik ve sosyal gelişmeye ek baskı oluşturacağını savundu.

Can Veyçing, İngilizce yayımlanan China Daily gazetesine verdiği demeçte, Çin'in 10 yıl içinde yeni bir doğum patlaması yaşayacağına ve yaklaşık 200 milyon kişinin doğurma yaşına geleceğine işaret etti.1.3 milyar nüfuslu Çin'de nüfus yılda 16-17 milyon artıyor. Çin'de 60 yaş ve üzerindeki nüfusun 2015'te 200 milyonu, 2025'te ise 280 milyonu bulması bekleniyor.

Tek çocuk politikası nüfusun yüzde 35.9'unu kapsıyor ve bu uygulama genelde büyük ve orta ölçekli şehirlerde yapılıyor. Ailelerinin tek çocukları evlendiğinde iki çocuk yapma hakkı bulunuyor. Nüfusun yaklaşık yüzde 10'unu oluşturan çoğu azınlık gruplara da 2 ya da daha fazla çocuk yapma hakkı veriliyor.