HABER

Çin'de TV dizisi bekaret tartışmasını tetikledi

Popüler bir televizyon dizisinde erkek karakterin kız arkaşadından bakire olmadığı için ayrılması üzerine ülkede bekaret tartışması alevlendi.

Çin'de TV dizisi bekaret tartışmasını tetikledi

Yashan Zhao

BBC News

Gözyaşları içindeki Çiu Yingying: "Bana bakire olup olmadığımı sordu."

Yingying'in bakire olmadığını öğrenen erkek arkadaşı Ying Çin, bunu kabul edemeyip ilişkilerini sonlandırmaya karar vermişti.

Çin'in en popüler dizilerinden olan Neşeye Övgü'nün son bölümündeki bu sahne, modern Çin'de "bekaret kadınlar için önemli mi?" tartışmasını alevlendirdi.

İkinci sezonunda olan Neşeye Övgü dizisi, aynı apartmanda yaşamalarına rağmen hayatı farklı yönlere savrulan beş güzel kadının hikayesini anlatıyor.

Ünlü Amrikan dizisi "Sex and the City"nin biraz daha muhafazakarlaştırılmış bir uyarlaması olan dizi karakterlerinin iş ve aşk hayatlarında yaşadıkları zorlukları anlatırken, şehirde bir kadın olarak yaşamanın zorluklarına değiniyor.

''Ona nasıl inanabilirim**?''**

Dizinin başrol karakterlerinden olan Çiu Yingying erkek arkadaşı ile ilişkisini her şeyin üstünde tutan genç ve saf ve bir kadın.

Tartışmayı alevlendiren sahnede, genç kadın erkek arkadaşını kendi çevresi ile tanıştırmak için evinde bir parti düzenliyor, ancak komşusunun farkında olmadan geçmişine ait bazı detayları erkek arkadaşı ile paylaşması üzerine gecenin seyri birden değişiyor.

Dizi karakterlerinden Ying Çin, bir kadının evlenmeden bekaretini kaybetmesinin kötü bir şey olduğunu düşünüyor.

Kız arkadaşının bakire olmadığını öğrenen Ying Çin, bir hışımla partiyi terkediyor. Yingying'in ev arkadaşı Fan Sengmei'in Ying'in yanına gitmesi üzerine ise aralarında şu diyalog yaşanıyor:

- Ying Çin: Bunu inkar etmiyor. Buna başkalarının vereceği tepkiyi inkar edemez.

- Fan Shengmei: Sevdiğin ve seni seven kadına karşı biraz hoşgörülü olamaz mısın?

- Ying Qin: Bu kadar aşağılık bir şey yapabilen bir kadının beni sevebileceğine nasıl inanabilirim ?

- Fan Shengmei: Sence birinin bekaretini evlenmeden önce kaybetmesi aşağılık bir şey mi?

Çin'de seks eğitimi kitabında cinsiyetçilik infial yarattı

Diziler toplumun beklentilerini değiştiriyorÇin'de cinsellik eğitimine çok önem verilmiyor. Örneğin ülkede erkek biyoloji öğretmenlerinin müfredatın kadın üreme sistemine ait kısmını atlayarak öğrencilerden bu bölümü kendi kendilerine öğrenmelerini istediklerine ait söylentiler var.

Aileler de bu konuda çocuklarına nadiren bilgi veriyorlar.

Ailelerin cinsel eğitim uygulamaları da genellikle kız çocuklarının duygusal olarak incinmelerinden ve hamile kalmalarından korktukları için, onlara üniversiteden mezun olana kadar erkeklerle çıkmamalarını tembihlemekle kısıtlı kalıyor.

Çin kültürünün bu konudaki sosyal beklentisi de çiftlerin ilk cinsel deneyimlerini nikahlı eşleri ile yaşaması yönünde.

Ülkede diziler izleyicilerinin hayata dair değerlerini ve görüşlerini değiştirebiliyorlar. Bu yüzden özellikle genç kadınların hayata ve cinselliğe ait görüşleri toplumun mevcut yapısından farklı olarak şekillenmeye başladı.

Bekarette çifte standartŞangay'da film endüstrisinde yardımcı prodüktör olarak çalışan Zi Yin 21. Yüzyılda hala bu konunun tartışılmasına anlam veremiyor. BBC'ye konuşan Yin, Çin'de şehirlerde yaşayan kadınların bağımsız ve özgür olduklarını ve bir televizyon dizisinin bu konudan bahsetmesinin "mide bulandırıcı" olduğunu söyledi.

Çin'in şehir kesimlerinde bekarete daha az önem veriliyor

Yin'e göre, "Çin'de özgür ve akıllı olan kadınlar oldukça eğitimliler. Bu kadınların gelecek hedefleri arasında kariyer basamaklarını tırmanmak ve belki de Çin'in bir sonrakibaşkanı olmak bulunuyor."

Ancak bekaret tartışması sonuçlanmışa benzemiyor.

Dizinin kadın takipçilerinden BBC'ye konuşan Ziye Pei, eğer bir ilişkide erkekbakireyse, kız arkadaşının da bakire olmasını istemekte haklı olduğunu düşünüyor.

Pei, bu konudaki en büyük sorunun bekaretini kaybetmiş bir erkeğin kız arkadaşından bakire olmasını beklemesi gibi bir çifte standart uygulamalar olduğunu söylüyor.

Pei ve onun üniversite arkadaşları bu konuyu Çin'in sosyal medya sitesi WeChat'de de tartışmışlar. Tartışmalarda Pei'nin bir arkadaşı bekaret konusunda neden kadın erkek eşitliği bulunmadığını sorgulamış. Başka bir arkadaşı ise Ying Çin'in evlenmeden önce bekaretini kaybeden kadınlara "aşağılık" demesinin kabul edilemez olduğunu söylemiş.

Dizi'de bakire olmadığı için terkedilen Çiu Yingying'in çevresini saran arkadaşları ona henüz ilişkisinin tam olarak bitmediğini ve ilişkisinden umudunu kesmemesi gerektiğini tembihliyorlardı.

Henüz Ying Çin'in fikrini değiştirip terk ettiği kız arkadaşına geri dönüp dönmeyeceği bilinmiyor.

İnternetteki 'Neşeye Övgü' forumlarında iki sevgilinin tekrar bir araya gelmesi için kampanya başlatan dizinin takipçileri ise, paylaştıkları videolarda çiftin nasıl tekrar bir araya gelebileceğine dair fikir önerilerinde bulunuyorlar.

Geri Dön