Çin'den ABD'ye insan hakları suçlaması

Pekin (AA)– Çin hükümeti ABD Dışişleri Bakanlığının her yıl yayınladığı ülkelerin insan hakları durumuyla ilgili raporuna dokuzuncu kez yine bir raporla yanıt verdi.

Çin Devlet Konseyi tarafından yayınlanan "ABD'nin 2007'deki İnsan Hakları Tutanağı" başlıklı raporda Amerikan kaynaklarına dayanarak, bu ülkedeki insan hakları ihlalleri sıralandı.

"Başka ülkelerin insan hakları durumuyla ilgili küstahça ve haince saldırılarda bulunan ABD'nin kendi insan hakları durumundan hiç bahsetmediği" ifadelerinin yer aldığı raporda, "insanlara ABD'deki gerçek durumu anlamalarına yardım etmeyi ve ABD'ye kendi kaynaklarına dayanarak hatırlatmada bulunmayı amaçladıkları" kaydedildi.
Çin hükümetinin raporu, yaşam güvenliği ve kişisel güvenlik, yürütmedeki ve adli kurumlardaki ihlaller, medeni ve siyasi hak ihlalleri, ekonomik, siyasi ve kültürel hak ihlalleri, ırk ayrımcılığı, kadın ve çocuk hakları ihlalleri ile diğer ülkelerdeki ihlaller olmak üzere yedi bölümden oluştu.

Artan şiddet suçlarının ABD'de insanların yaşamı, özgürlüğü ve kişisel güvenliği için büyük tehdit oluşturduğu savunulan raporda, FBI'ın Eylül 2007'de açıkladığı verilere göre, ülke çapında 1 milyon 410 bin şiddet suçu işlendiği ve bu sayının 2005'e oranla yüzde 1,9 arttığı kaydedildi.

Amerikan adli makamlarının görevlerini kötüye kullandığı ve vatandaşların hak ve özgürlüklerini çiğnediği ileri sürülen raporda, "ABD'nin dünyanın en büyük hapishanesi" olduğu savunularak, bu ülkede hapishanelerde yatanların son 30 yılda yüzde 500 arttığına işaret edildi.

-Sendikalaşma hakkına kısıtlama-

ABD'de işçilerin sendikalaşma hakkının kısıtlandığı savunulan raporda, 1983'te yüzde 20 olan sendikalı işçi oranının yüzde 12'ye düştüğü ve 2006'da 326 bin işçinin sendika üyeliğinin iptal edildiği belirtildi.

Raporda, ABD'de paranın politikacılar için "anne sütü", seçimlerin de zenginler için "oyun olduğu" kaydedilerek, "Amerikan demokrasisinin ikiyüzlülüğünün 2008 başkanlık seçimleriyle daha da açığa çıktığı" savunuldu.