Çin'den komşularına gövde gösterisi

Çin'in yerli yapım hayalet uçağı J-15, ülkenin ilk uçak gemisi Liaoning’de başarılı bir uçuş testi gerçekleştirdi.

Çin'den komşularına gövde gösterisi
J-15, Liaoning’de kalkış ve iniş gerçekleştirirken, Çin, sembolik de olsa hava ve donanma gücü adına önemli bir atılım yaptı. Çin’in ilk kez 2011’de basına görüntüleri sızan J-15 savaş jeti, ilk önemli test uçuşunu gerçekleştirdi. J-15’in başarıyla geçen test uçuşu, Çin’in ilk uçak gemisi olan Liaoning’de gerçekleştirildiği için ayrı bir önem taşıyor. Sovyet döneminden kalan Ukrayna yapımı Varyag gemisinin yeniden inşa edilen hali olan Liaoning, Eylül ayında Çin donamasındaki ilk uçak gemisi olarak göreve başlamıştı.
Çin Komünist Partisi’nin 18’inci Ulusal Kongresi’nde konuşan ve Mart 2013’te koltuğunu devredecek olan Devlet Başkanı Hu Jintao, donanma güçlerini artırmaları gerektiğini belirtmiş ve karasularını korumanın önemine değinerek, “yerel savaşta üstün gelmeleri gerektiğini” ifade etmişti.
Güney Çin Denizi’ndeki adalar nedeniyle Filipinler ve Vietnam ile gerginlik yaşayan Çin, aynı zamanda bu adalar üzerinde hak iddia eden Tayvan ve Japonya ile de sürekli kriz yaşıyor. Çin, adalar üzerinde yaşanan krizde ABD’nin geride kalması konusunda da uyarıda bulunmuştu.
Hu, Ulusal Kongre’deki konuşmasında, “Barış zamanında askeri güçlerin kullanımı için aktif planlama yapmalıyız, askeri hazırlıklarımızı genişletmeli ve yoğunlaştırmalıyız, geniş çaplı askeri görevleri yerine getirecek seviyeye ulaşmalıyız... En önemli husus, bilgi çağında yerel bir savaşı kazanabilmek” dedi.
**ASKERİ HARCAMALAR HIZLA ARTIYOR**
Çin, J-15 ile başlayan ve J-20 ile J-21 ile devam eden savaş jeti projelerinin yanı sıra, 2010’dan itibaren gelişmiş helikopter ve uçak gemisi projelerine de ağırlık verdi.
Çin, 2011’de askeri bütçesini yüzde 12.7, 2012’de ise yüzde 11.2 artırdı. Ordu için yapılan harcamaların şu an 100 milyar dolara ulaştığı düşünülüyor. Çin, uluslararası baskılara rağmen askeri harcamalarını detaylı olarak sunmazken, bu tavrı komşu ülkelerde endişeye neden oluyor.
Çin’in Xinhua haber ajansı, J-15’in çeşitli havadan havaya ve havadan karaya füzelerin yanı sıra, uçaksavar füzeleri de taşıyabildiğini belirtti. Rusların Su-33 ve ABD’nin F-18’ine benzetilen uçak, Batılı analistler tarafından fazla tehdit edici kabul edilmiyor. Xinhua, Liaoning’de gerçekleştirilen test uçuşunu bugün duyururken, uçuşun ne zaman yapıldığını belirtmedi.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
Yagog Magog (Yecuc Mecuc) ilerideki dünya istilasına mı hazırlanıyor acaba? Çekirge sürüsü gibi saldıracakları, bir karış boyları olduğu, geniş tabak yüzlü oldukları, Demir Set arkasına hapsedildikleri.Acaba bu demir perde olabilir mi? Diğer ortaklarıda Ruslar olabilir. Dini rivayet ve kıyamet öncesi alametlerdeki yorumlar öyle gösteriyor. Aslında kimsenin jandarmalığını istemem ama Çin ve Rusların yerine ABD yi tercih ederim. Çünkü Çin ve Rusun acımasızlığı hiçbirine benzemez.
düsmanimin düsmani dostum dir .fakat bunun icin bir an evel güclü bir türkbirligi kurulmasi sart yok olmamak icin birlik olmak gerekir
ÇİN kendini yok edeçek hızlı sanayileşme ve kirlenme kimyasal ve teknolojik atık hat safayı geçti ağır silahlanma ayagı yere basmayan teknolojik gelişmeler ÇİN saatli bomba yaptı sonun kendi içinde patlayaçak ÇİN hastalık ve kirlenme sonuçu kendi içine çökecek
Balık beyinli arkadaşlar. Hatırlarsanız ÇİN bu uçak gemisini KUMAR ve EĞLENCE gemisi yapacağım diye RUSYA dan satın almış ve istanbul boğazından geçmirmişti. Tüm uluslararası kuralları ve hukuku çiğnediler ama TÜRKİYE buna sessiz kaldı. İşte adamlar hem gemiyi yaptılar hemde deneme..
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler