HABER

Çinko eksikliği olan çocuklar büyüyemiyor

ORDU (İHA) - Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zekai Tarakçı, çinko minerali eksikliği yaşayan çocuklarda büyüme geriliğinin baş gösterdiğini söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Zekai Tarakçı yaptığı açıklamada, tahıla dayalı beslenmenin yüksek olduğu Türkiye'de gelir düzeyi düşük insanların büyük ölçüde çinko minerali eksikliği yaşadığını belirtti. Bu bölgede yaşayan çocukların çinko yetmezliğine bağlı olarak büyüme ve gelişme geriliği yaşadığını işaret eden Tarakçı, "Çinko, beyin gelişimi fonksiyonelliği açısından zorunlu bir mineraldir. Çocukların gelişiminde gerekli olan bu mineralin eksikliğinde, büyüme geriliği çok fazladır. Çinko ayrıca, yaraların
iyileşmesi, hücrelerin çoğalabilmesi, tadın algılanması, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, davranış ve öğrenme performanslarının artışı, yağların taşınması gibi bir çok olayda etkili bir rol üstlenmektedir" dedi.

Çinko'nun çok farklı gıdalarda bulunduğunu da ifade eden Tarakçı, "Bu kadar öneme sahip çinko, istiridye başta olmak üzere kırmızı ve beyaz etlerde büyük oranda bulunur" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler