HABER

Çinliler Erzincan'da cep telefonu üretecek

Anatolia Telekom A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Kuzu, Erzincan'da cep telefonu üretimi için Çinli bir şirket ile ortaklık kurduklarını açıkladı.

ERZİNCAN(ANKA) - Anatolia Telekom A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Kuzu, Erzincan'da cep telefonu üretimi için Çinli bir şirket ile ortaklık kurduklarını belirterek, Şubat ayında ekipmanların Türkiye'ye getirileceğini, Mart ayında da üretime başlayacaklarını açıkladı.

Anatolia Telekom A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Kuzu, gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında Erzincan'da yapacakları yerli cep tefonuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Bu yıl Erzincan'da üretimine başlanacak yerli cep telefonu fikrinin 1.5 yıl önce başladığını ifade eden Kuzu, MOBİSAD Başkanı Murat Dursun ile konuşurken bu fikrin oluştuğunu, Dursun'nun yerli üretimin önemli bir çalışma olduğunu dile getirdiğini söyledi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın bu konuya sıcak baktığını söyleyen Kuzu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile MOBİSAD başta olmak üzere sivil toplum kuruluşlarının kendilerine destek vereceklerini gördüklerini ifade etti. Kuzu, cep telefonunun yanı sıra internet erişim data kartları, connect kart ve çoklu modem üretimi de yapacaklarını açıkladı.

TEŞVİK YASASI YATIRIMDA ETKİLİ OLDU

Son yıllarda hem Avrupa hem de ABD'den teknolojik üretimin Çin'e doğru kaydığına değinen Kuzu, Çin'de de geçen dönem ciddi bir birikim gerçekleştiğini ve önemli firmaların oluştuğunu anlatan ifade etti. Kuzu, yerli cep telefonu üretimi için bir Çinli bir telekom şirketi ile ortaklık kurduklarını kaydederek, Temmuz ayında çıkan Teşvik Yasası'nın Erzincan'da yatırım yapılmasında etkili olduğunu, Aralık 2009 içerisinde ise Lenovo Mobile ile distibitörlük ve lisans adı altında anlaşma yaptıklarını bildirdi. Söz konusu ürünleri pek çok ülkeye ihraç etme hakkını elde ettiklerini anlatan Kuzu, Lenovo şirketlerinin distribütörü olduklarını söyledi. Lenovo'nun bir marka olduğunu ve Türkiye'de üretiminin yapılmasının büyük önem taşıdığını vurgulayan Kuzu, "Sıfırdan bir marka yaratmak kolay değil. Hele hele bu sektörde bayağı bir mücadele ister. Ama Lenovo ile büyük bir mesafe alabileceğimize inanıyoruz. Ekipmanları ve datakart üretimi üzerine yatırım koşullarını da konuştuk. Bu süreç içerisinde Üçüncü Nesil Mobil İletişim Sistemleri (3G) ihalesinin mevzuatını inceledik ve ihaleye katılan operatörlerin yatırımlarında minimum yüzde 10'luk kısmını Türkiye'de KOBİ'lerden alma zorunlulukları bulunduğunu gördük. Bir araştırma yaparak Türkiye'de büyük ölçüde operatörlerin ihtiyaçlarını karşılayan firmalardan Huawei ile görüşmeye başladık. Bu firmalarla işbirliğine gideceğiz" diye konuştu. Huawei ile Türkiye'de üretime bir bant ile başlayacaklarını, ancak 4 banda çıkmayı hedeflediklerini belirten Kuzu, bir bantın kapasitesinin 35 bin olduğunu, data kart sayısının ise 100-150 bin adet olduğunu kaydetti.

"MART'TA ÜRETİM BAŞLAYACAK"

Şubat ayında ekipmanların Türkiye'ye getirileceğini, Mart ayında da üretime başlacaklarını belirten Kuzu, Erzincan'dan daha çok yetiştirilmek üzere ortalama 50 kişinin istihdam edileceğini,yurt dışından teknik düzeyde 5 kişinin, İstanbul'dan da katılacaklarla personel sayısının yüzün üzerine çıkacağını bildirdi. Lenovo markasının ürünlerini yapacaklarını ama kendi projelerini de hayata geçireceklerini dile getiren Kuzu, "Anadolu" marka cep telefonu üreteceklerini açıkladı. Bu markanın adını Binali Yıldırım'ın önerdiğini anlatan Kuzu, çift simkart pazarına girmeyeceklerini, 3G özellikli telefonla başlayacaklarını bildirdi. Yerli üretimin şu anki süreçte fiyatı düşürmeyeceğini, çünkü cep telefonlarındaki 50 TL'lik ÖTV'nin pazara zarar verdiğini anımsatan Kuzu, yerli üretimde ÖTV'nin azaltılması gerektiğini belirtti. Bu yıl kendi yatırımları için yaklaşık 2 milyon dolar hedeflediklerini kaydeden Kuzu, şirketlerinin merkezinin Erzincan olacağını ve yatırımın bu ilde yapılacağını açıkladı.

Operatörlerle görüşerek telefonu tanıtacaklarını anlatan Kuzu, telefon için operatörlerin desteğini talep edeceklerini, zincir ve elektronik marketlerde de cep telefonunu satışa sunacaklarını bildirdi. Kuzu, Türkiye'de üretimi 7-8 yıl önce denendiğini ancak güçlü markalar yüzünden başarılı olunamadığını hatırlatarak, "Bugün Türkiye'de pazarın yüzde 25'i Çin malı cep telefonundan oluşuyor ve biz buradan pay almaya çalışacağız. Lenovo'nun China Telekom ile birlikte pazara sunduğu 01'i Türkiye'de üreteceğiz. Orta ve alt segmenti hedefliyoruz" dedi. Kuzu, operatörlere cep telefonu ve data kartlarla ilgili uygun fiyatlar sunduklarını söyledi.

Geri Dön