HABER

''Cinsel İçerikli Sohbet Hatları'' Meclis'te

''Cinsel İçerikli Sohbet Hatları'' Meclis'te

Ankara (AA)- TBMM Dilekçe Komisyonu, bir vatandaşın, cinsel içerikli sohbet ve yarışma gibi konularda hizmet veren GSM ve Globalstar sohbet hatlarıyla ilgili şikayetini görüştü. AK Parti İstanbul Milletvekili Alev Dedegil başkanlığında toplanan Dilekçe Komisyonu, Mevlüt Bal adlı vatandaşın, cinsel içerikli sohbet, yarışma ve
benzeri konularla ilgili hizmet veren GSM ve Globalstar sohbet hatlarının, 900'lü hatlarda olduğu gibi, sabit hatlardan ayrıştırılarak ayrı numara bloku altında hizmet vermesi ve isteyen abonelere de kapalı tutma imkanı sağlanması istemini ele aldı, yetkilileri dinledi.

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Ali Çetin, cinsel içerikli sohbet hizmeti veren 900'lü hatların kapatıldığını, ancak bugün başka hatlar üzerinden bu hizmetin sunulmaya devam edildiğini söyledi. Çetin, yüksek fatura ödemek zorunda kalan binlerce mağdur olduğunu ifade ederek, "Çok ciddi bir sorun" dedi.

Müzik indirme ve futbol bilgileri alma gibi hizmetlerle de tüketicilerin kontörlerinin çekildiğini anlatan Çetin, cinsel sohbet hatları gibi, bu hizmetleri sunan hatların da ayrı numara bloku altında toplanmasını istedi. Çetin, sorunun çözümü konusunda, Türk Telekom ile GSM operatörlerini samimi olmamakla suçladı.ATO Meclis Üyesi Ali Aslan, Bal'ın şikayeti üzerine Türk Telekom'a kınama cezası verdiklerini, ancak Telekom'un bununla ilgili herhangi bir savunma yapmadığını ifade etti. Olayın ticari boyutu yerine, sosyal yönü üzerinde durulmasını isteyen Aslan, Türk aile yapısının yıkılmasına karşı olduklarını söyledi. "Aile yapısı yıkılınca vatan yıkılır" diyen Aslan, kurumların, "Biz, bunu yapamayız. Hatları kapatamayız" demelerini kabul edemeyeceklerini kaydetti.

Ulaştırma Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürlüğü adına toplantıya katılan Atilla Çelik da Bal'ın şikayetinin ilgili kurumlara iletildiğini söyledi.Elektronik Haberleşme Kanununda, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna (BTİK) verilen yetkileri anımsatan Çelik, BTİK'in, piyasayı düzenlemeye yönelik çalışma yaptığını kaydetti. Çelik, Elektronik Haberleşme Kanununda, "aboneye izni alınmadan, doğrudan pazarlama, siyasi propaganda veya cinsel içerik iletimi gibi maksatlarla istek dışı haberleşme yapılması halinde, bunları reddetme hakkı sağlandığını" anlattı.

-"Senaryolar masada"-
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yetkilisi Muhterem Çöllü de konunun, kurumun gündeminde olduğunu bildirdi. Başlatılan çalışmanın tamamlandığını, yönetim kurulunun gündeminde ve karar aşamasında olduğunu belirten Çöllü, "Numaralı blokların tahsis edilmesi de dahil, senaryolar masaya yatırılmış, karar merci olan yönetim kuruluna sunulmuştur. Yakın bir zamanda bu konuda bir karar verilecektir" dedi.

-GSM operatörleri-

Turkcell, Avea, Vodafone temsilcileri, söz konusu hatlardan sadece kendi abonelerine hizmet sunulduğunu, diğer operatörlere hizmet verilmediğini, Türk Telekom abonelerinin de GSM operatörleri aramış gibi ücretlendirildiğini savundular.

-"Seks hattı değil, terapi hattı"-

Uydu kümesi üzerinden telefon görüşmesi hizmeti sunan Globalstar'ın Katma Değerli Hizmetler Danışmanı Kubilay Erdoğan, sunulan hizmetlerin, "seks hatları" diye yansıtıldığını, bunun doğru olmadığını ileri sürdü. Bu hatların "terapi hattı" olduğunu savunan Erdoğan, çok çeşitli konularda hizmet verildiğini, hatta çocuklara masal bile anlatıldığını söyledi. Erdoğan, Globalstar'ın sunduğu hizmetlerini anlatırken, bayram gibi özel günlerde askerlere aileleriyle ücretsiz konuşma olanağı sağladıklarını da
kaydetti.Türk Telekom'un temsilcisi Mehmet Demir de tüketicinin korunmasına yönelik yasal düzenlemelerin yetersiz olduğunu, yürürlükteki mevzuat ve uygulamalarla sorunun aşılamayacağını söyledi.TÜDEF Genel Başkanı Ali Çetin, tekrar söz alarak, Globalstar'a ödül vereceğini söyledi. "Askerlere bedava konuşma olanağı sağlıyoruz" diye duygu sömürüsü yapıldığını öne süren Çetin, Globalstar'ın nitelikli dolandırıcılık yaptığını, Türk Telekom'un da buna aracılık ettiğine ilişkin mahkeme kararları olduğunu söyledi.

-"18 yaşından küçükler çalıştırılıyor"-
AK Parti Muş Milletvekili Seracettin Karayağız, söz konusu hatlar aracılığıyla maddi ve manevi istismar yapıldığını söyledi. Karayağız, cinsel içerikli sohbet hizmeti veren servislerde, 18 yaşından küçük kadınların çalıştırıldığı yönünde duyumu olduğunu belirterek, "Bu konuda ilgili kurumlar denetim yapmalı. Denetim olmadığını düşünüyorum" dedi.AK Parti Bursa Milletvekili Ali Kul da diğer üyeler gibi, Mevlüt Bal'ı olayı komisyon gündemine getirdiği için tebrik etti. Bal'ın çocuğunun 65 kez
erotik hatları aradığını, ancak Türk Telekom'un bu süre içinde aileyi uyarmadığını ifade eden Kul, her konuya ticari yaklaşılmasını eleştirdi. Kul, "Dini, imanı torbaya koymuşuz. Menfaatten başka hiçbir şey düşünmüyoruz" diye konuştu. AK Parti Nevşehir Milletvekili Mahmut Dede, kendisinin, söz konusu hatların mağduru olduğunu, şirketindeki bir personelin yaptığı görüşmeler dolayısıyla 10 yıl önce 3 bin dolar ödediğini söyledi. Alev Dedegil, bunun üzerine "Şirketçe terapi almışlar" diye espri yaptı.
Vatandaşın şikayetiyle ilgili ilgilileri dinleyen Komisyon, önümüzdeki günlerde alınabilecek önlemlere ilişkin bir karar oluşturacak.

Komisyon, bugünkü toplantısında, TBMM Basımevi Binası Tadilatı ve Ek Bina yapımını üstlenen Mahmut Kotan Tur. San. İnş. Tic. Ltd. Şirketinin, ücretlerinin bir kısmını alamadıkları gerekçesiyle işçilerin yaptığı başvuruyu da sonuçlandırdı. Komisyon, şirketin TBMM'den olan alacağından, işçi ücretlerinin ödenmesini kararlaştırdı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön