Cinsel Sapkınlık: Fortculuk

Frottörizm (sürtünmecilik) ya da halk arasında bilinen adıyla "fortçuluk", özellikle cinselliğin tabu olduğu yerlerde sıklıkla rastlanılan bir parafili; yani cinsel sapkınlık.

Cinsel Sapkınlık: Fortculuk

Frottörizm (sürtünmecilik) ya da halk arasında bilinen adıyla "fortçuluk", özellikle cinselliğin tabu olduğu yerlerde sıklıkla rastlanılan bir parafili; yani cinsel sapkınlık. Dünya genelinde %30'a yaklaşan bir görülme sıklığına sahip bu cinsel sapkınlığın temelinde yetersiz cinsel eğitim yatıyor. Bütün dünyada suç unsuru olarak kabul edilmesine rağmen maalesef çok yaygın, ülkemizde de inanılmaz oranlarda karşımıza çıkıyor.

Frottörizm ya da Fortçuluk Nedir?

Özellikle otobüs, metrobüs, metro, vapur gibi kalabalık toplu taşıma araçlarında ve kalabalık insan gruplarının bir arada bulunduğu ufak alanlarda fortçulara rastlanır. Bu kişiler kalabalığın yarattığı kaos ortamını fırsat bilerek rızası olmayan yabancı insanlara yaklaşıp, fortlamak olarak da bilinen, froter eylemini gerçekleştirirler, yanlışlıkla çarpmış gibi yaparak genital bölgelerini karşılarındaki insana dayayarak/sürterek cinsel tatminlik yaşarlar. Fortçuluğun en çok yapıldığı alanlar otobüslerdir. Ülkemizde de en çok otobüslerde meydana gelmektedir. Fortçuluk yanlışlıkla çarpma bahanesiyle göğüs veya kalça bölgesine dokunmalar şeklinde de gerçekleşebilir.

Frottörist kişiler genellikle kolaylıkla kaçabilecekleri otobüs ve metrobüs gibi yerleri tercih ederler. Ayrıca bar gibi önünde kuyruk oluşan yerlerde de bu kişilere rastlanılmaktadır. Frottörist bireyler genellikle erkektir, ancak çok nadir de olsa kadın hastalara da rastlanılmaktadır.

Frottörizm özellikle ergenlik çağında baş gösterir ve 25 yaşından sonra azalmaya başlar. En çok 15-25 yaş aralığında görülür.

Fortçuluk Teşhisi

otobüs yolculuğu

Fortçu bireyler frottörizmin bilincinde olmaz ve kendi cinsel davranışları onların gözünde sapkınlık değil, doğal bir eğilimdir. Çoğu fortçu birey kamu alanlarında suçlarını işlerken yakalandıktan sonra mahkeme kararıyla psikiyatriye yönlendirilir. Sapkınlığının farkına varıp kendi isteğiyle tedaviye başvuran kişi sayısı yok denecek kadar azdır.

Eğer kendi isteği dışında (ani fren sebebiyle, aşırı sıkışıklık veya kontrolsüzce gerçekleşen benzeri durumlarda) karşısındaki yabancıya çarpmış veya sürtünmüş ve bundan haz duymuşsa kişiye frottörizm teşhisi yapılamaz, bu kişilerde karşımıza çıkan duruma frottöristik cinsel ilgi denir. Frottöristik cinsel ilgi ve frottörizm ayrımının belirlenmesi ve teşhisin yapılabilmesi için 2 temel unsur göz önüne alınır;

  • En az 6 aylık bir süre içerisinde, bireyin kendi rızası olmayan yabancı bir kişiye dokunması ve sürtünmesiyle alakalı cinsel davranışlarını tekrarlaması
  • Bireyin davranışlarını bu cinsel dürtüler doğrultusunda temellendirerek, alışkanlıklarını ve rutinini şekillendirmesi ve bu davranışların kişiler arası sıkıntılara ve rahatsızlığa sebebiyet vermesi

Fortçuluk nedenleri arasında -çok kesin olmamakla birlikte- çocukken yaşanan cinsel istismar, yetersiz cinsel eğitim, cinselliğin tabu sayılması, cinsel gelişimin gerçekleşmemesi ve yeterli cinsel olgunluğa erişilememesi sayılabilir.

Fortçu bireyler genellikle izole yaşamlar sürmekte ve düzenli cinsel ilişkiler yaşamamakta/yaşayamamaktadırlar. Ayrıca bu kişilerde kişisel bozukluklar da görülebilmektedir.

Fortçuluk Nasıl Tedavi Edilir?

Psikiyatristlerin gözetiminde gerçekleşen tedavi, bireylerin kişisel gelişimi ve olgunluk düzeyine bağlı olarak ilerler. Kişi tedaviyi ne kadar kabullenirse tedavi de o kadar hızlı ilerleyecektir. Ancak daha ciddi kişisel bozuklukların görüldüğü bireylerin tedavisi de ağırlaşır ve zorlaşır. Tedavide psikoterapi tercih edilir. Davranışsal ya da bilişsel-davranışçı terapi ve rahatlama eğitimi, cinsel dürtülerinin yönetilmesine ve hastanın uygunsuz cinsel dürtüleri ve davranışlarını yönetmenin uygun yollarını öğrenmesine yardımcı olur. Psikoterapinin yetersiz kaldığı veya kişinin psikoterapiye erişiminin olmadığı durumlarda ilaç tedavisi de tercih edilebilir. Serotonin sistemini etkileyen antidepresanlar ve dürtü kontrolünü sağlayan antipsikotikler kullanılır. Ayrıca cinsel arzusunu kontrol edemeyen uçuk seviyedeki hastalarda hormon tedavisi de tercih edilebilir.

Eğer siz de bu özelliklere uyuyorsanız, fortçuluk doğal bir davranış değil, cinsel saldırı olarak kabul edilen ve cezai işlemi bulunan cinsel bir sapkınlıktır! Çok geç olmadan size en yakın psikiyatri merkezine başvurun ve tedavi sürecinizi başlatın.

Suç Unsuru Olarak Fortçuluk

Fortçuluk, ülkemizde bir cinsel saldırı suçu olarak kabul görmektedir. 2 ile 7 yıl arası hapis cezası üzerinden yargılanması istenilebilir. Eğer kişinin vücudunun içine kendi rızası bulunmadan yabancı bir cisim veya parmak benzeri bir organ sokularak bu eylem gerçekleştirilmişse o zaman 7-12 yıl arasında hapis istemi ile yargılama gerçekleştirilir. Ayrıca bu kişiler devlet tarafından psikiyatriye gönderilir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler