Clinton ve Obama, McCain'i geçiyor

Washington - AA- ABD'de yapılan kamuoyu yoklamasına göre, Demokrat Partinin aday adayları Barack Obama ile Hillary Clinton, başkanlık yarışında Cumhuriyetçi Partiden adaylığı kesinleşen John McCain'i geçiyor.

Washington Post gazetesi ve ABC televizyonu tarafından yayımlanan araştırmaya göre, başkanlık yarışında muhtemel bir Obama-McCain karşılaşmasında İllinois Senatörü Obama, McCain'e 12 puan fark atıyor. Clinton da McCain'i 6 puanla geçiyor. Araştırmaya göre, kasım ayında yapılacak başkanlık seçiminde Obama ile
McCain'in yarışması durumunda Obama oyların yüzde 52'sini, McCain ise yüzde 40'ını alacak. Clinton-McCain çekişmesinde ise New York Senatörü Clinton yüzde 50, Arizona Senatörü McCain ise yüzde 44 oranında oy alacak.

Washington Post, 4 Kasım 2008'de yapılacak başkanlık seçiminde McCain'in Clinton ve Obama karşısında Başkan George Bush ve savaş karşıtı Amerikalıların desteğini yanına alamadığını yazdı. Gazete, 71 yaşındaki McCain'in yaşının da seçilmesinin önündeki engellerden biri olacağını bildirirken, seçilmeleri halinde McCain'in ABD'nin ilk kez seçilen en yaşlı başkan, Obama'nın ABD'nin ilk Afro-Amerikalı, Hillary Clinton'ın da ilk kadın başkan olacağına dikkati çekti.

Araştırmaya katılanlar McCain'i Demokrat adaylar karşısında deneyimi nedeniyle şanslı bulurken, Obama yeni yönetim ve yeni fikirler isteyenler, Clinton ise değişim isteyenler tarafından destekleniyor.28 Şubat-2 Mart tarihleri arasında 1126 kişiyle yapılan araştırmada, Obama'nın ekonomi, sağlık, göç ve ahlak gibi önemli konularda konularda McCain karşısında üstünlük sağladığı görülürken, McCain ülkesinin terörizmle savaşını idare etmesi için uygun bulunuyor.