HABER

CMK tarifesi zamlandı

Ceza Muhakemesi Kanununa göre görevlendirilen avukatlara yapılacak ödemelere ilişkin 2012 yılı tarifesi belirlendi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren tarife, CMK gereğince soruşturma ve kovuşturma makamlarının talebi üzerine görevlendirilen avukatlara ödenecek miktarları belirleme amacı taşıyor.

Buna göre, hukuki yardımlara ilişkin yapılacak işlemlerde avukatlara, soruşturma evresinde takip edilen işler için 172 TL, sulh ceza mahkemelerinde takip edilen davalar için 267 TL, asliye ceza mahkemelerinde takip edilen davalar için 294 TL, ağır ceza mahkemelerinde takip edilen davalar için 533 TL ödenecek.

Çocuk mahkemelerinde takip edilen davalar için 294 TL, çocuk ağır ceza mahkemelerinde takip edilen davalar için de 533 TL alacak olan avukatlar, askeri mahkemelerde takip edilen davalar için 294 TL ve İcra Ceza ve Fikri ve Sınai Haklar ceza mahkemesi gibi mahkemeler ile İnfaz Hâkimliklerinde takip edilen davalar için 294 TL alacaklar. Bölge adliye mahkemelerinde görülen duruşmalı davalar için tarife 533 TL olarak belirlenirken, Yargıtay’da görülen duruşmalı davaların avukatlık ücreti 598 TL oldu. (ANKA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön