HABER

Çocuğunu sokakta çalıştırana hapis yolu

Yyasaların çocuklarını ekonomik olarak istismar eden ailelere hapis cezası verilmesini bile öngörüyor.

Ankara Çocuk Suçlularını Soruşturma Bürosu Cumhuriyet Savcısı Cengiz Köksal, yasaların çocuklarını ekonomik olarak istismar eden ailelere hapis cezası verilmesini bile öngördüğünü belirterek, ''Bunun için sağlam bir takibe ve delillere ihtiyaç var. Ancak bizim polisimiz yeterli değil'' dedi.

Köksal, çocukların toplumun geleceğini oluşturduğunu, ancak konunun öneminin yeterince anlaşılmadığını belirterek, gerek suça sürüklenen gerekse mağdur edilen çocuklar için önlem alması gereken kurumların titizlikle çalışmasının önemli olduğunu söyledi.

Çocukların yararına yasal düzenlemeler olduğunu, ancak uygulamada birtakım sıkıntılarla karşılaşıldığını anlatan Köksal, çocukları ekonomik olarak istismar edenlerin 3 aydan 1 yıla kadar hapisle cezalandırılabileceğini, suçun aile bireylerine yönelik olması durumunda cezanın 2 katı arttırılabileceğini dile getirdi. Ancak, bunun için etkin fiziki takibe ve sağlam delillere ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Köksal, ''Ne yazık ki polisimiz bu konuda yeterli değil'' dedi.

''Anne babayı hapse atmanın ya da çocukları ailelerinden ayırmanın en son çare olması'' yönündeki inancını dile getiren Köksal, bu noktaya gelinmemesi için koruyucu tedbirler alınması gerektiğini söyledi.

Köksal, sivil toplum örgütleri, il özel idaresi, kolluk kuvvetleri, yargı ve basının ortaklaşa yapacağı çalışmalarla başkentte sokakta çalıştırılan çocuk oranının önemli ölçüde azalacağını kaydetti.

Geri Dön