HABER

Çocuğunuzu azarlamayın, dövmeyin

2009-2010 öğretim yılında yaklaşık 15 milyon öğrenci 22 Ocak’ta yarıyıl tatiline girerek karne heyecanı yaşayacak.

ANKARA (ANKA)- Uzmanlar anne-babaları çocuklarını karnedeki başarı veya başarısızlıklarına karşı ödül ve ceza konusunda abartılı davranmamaları konusunda uyardı.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr Abdülkadir Çevik, ANKA’ya yaptığı açıklamada, ebeveynler için çocuklarının en zeki, en güzel, en yakışıklı olduğunu belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Anne-babalar genellikle çocuklarıyla ilgili yüksek beklenti içindedirler ve bu beklentilerin gerçekle örtüşmediğini görürlerse hayal kırıklıkları yaşarlar ve bu hayal kırıklarını öfkeye dönüştürerek çocuklarına cezada abartılı davranabilirler. Ancak çocuklarının kapasitesinin kendi hayal ve ideallerindeki gibi olmadığını gören ve bu durumu kabullenen anne-babalar çocuklarına karşı daha gerçekçi bir tutum sergileyebilirler. Çocukların okul başarısı zaman zaman anne-babaların hayal ettiği gibi olmayabilir. Ebeveynlerin çocuklarının gerçeğini kabul etmesi veya çocuklarının beklenen başarıyı gösterememesine sebep olan şeyleri araştırmaları gerekir. Çocuğun karnesinde zayıfı olabilir, bunun nedenlerini araştırmak gerekir. Anne-babalar, bu şekilde çocuklarını ve onların dünyasını daha iyi anlayabilirler, daha çok yardımcı olabilirler.”

-ÇOCUKLARI CEZALANDIRMAK YERİNE TEŞVİK EDİN-

Prof. Dr. Çevik, ailelerin çocuklarını başkalarıyla kıyaslamaması gerektiğini de vurgulayarak, “Çocuğun başarısı ve başarısızlığı karşısında ödülü de cezayı da abartmamak lazım. Kırık not getiren çocuğunuzu azarlamayın, dövmeyin. Ödülü rüşvete dönüştürmemek gerekir. Ceza verirken de, hiçbir zaman çocuğun kendine saygısını bozacak boyutta davranmamalıdır. En önemlisi de ceza vermek yerine tam tersi çocuğu teşvik etmek gerekir. En küçük başarılarını teşvik ettikçe, o çocuklar daha çok başarıya yönelirler” diye konuştu. (ANKA)

Geri Dön