HABER

Çocuk suçluların sayısı arttı

ESKİŞEHİR (İHA) - Eskişehir Barosu Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Mürüvvet Beyaz, Türkiye'de son yıllarda çocuklara yönelik şiddet ve cinsel saldırıların arttığını belirterek, "Sadece sözleşmeler ve bildiriler hazırlamakla, içi boş mesajlar vermekle çocuklara sahip çıkılamaz" dedi.

Avukat Beyaz, yaptığı açıklamada, 20 Kasım 1989 tarihinde Birleşmiş Milletler (BM) tarafından çocuk haklarına dair sözleşmenin kabul edilerek imzaya açıldığını ve tüm dünya ülkeleri tarafından imzalandığını hatırlattı. Türkiye'nin ise, 1995 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) bu sözleşmeyi kabul ederek onayladığını kaydeden Eskişehir Barosu Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Mürüvvet Beyaz, "Çocuk Hakları Sözleşmesi, Uluslararası İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nde benimsenen tüm ilkeler temel alınarak, tüm dünya çocuklarının, tam ve uyumlu olarak gelişebilmesi, mutluluk, sevgi ve anlayış havasının hakim olduğu bir aile ortamında yetişmesi, toplum içindeki bireysel ve toplumsal hayatlarını sürdürübilmeleri için her yönüyle hazırlanmaları, barış, hoşgörü, özgürlük, eşitlik ve dayanışma ruhuyla yetiştirilmesi gibi hususların gerekliliği sebebiyle kabul edildi" diye konuştu.

Beyaz, sözleşmenin şekliyle tüm dünya toplumlarına, devletlere ve uluslararası kuruluşlara, çocukların bu ilkeler doğrultusunda yetişmesi için sorumluluklar yüklediğini vurgulayarak, şunları söyledi:

"Ülkemizde son yıllarda çocuklara yönelik şiddet ve cinsel içerikli olumsuz uygulamaların arttığını, çocuk suçluların sayısının da ciddi oranda yükseldiğini görüyoruz. Uluslararası toplumda da, çocukların durumunun çok farklı olmadığı bilinmektedir. Dünya çocukları için ne kadar süslü sözler söylense de, ne kadar makyajlı toplantılar yapılsa da, özellikle dünyanın belirli bölgelerinde, savaşın ve terörün mağdurlarının yine çocuklar olduğunu üzüntüyle gözlemlemekteyiz. Daha geçtiğimiz günlerde İsrail füzeleri tarafından vurulan Filistin'de onlarca kadın ve savunmasız çocuk hayatını kaybetti. Sadece sözleşmeler ve bildiriler hazırlamakla, içi boş mesajlar vermekle dünya ve ülkemiz çocuklarına sahip çıkılamayacağını düşünüyoruz. Çocuklarımıza yönelik sorumlulukların bilincine daha iyi varmamız, görevlerimizi layıkıyla algılamamız gereken gündür. Onlara hak ettikleri sağlıklı toplumu ve özgür hayatı sunmak biz büyüklerin görevidir".

Avukat Mürüvvet Beyaz, sözleşmenin BM tarafından kabulünün yıldönümü olan 20 Kasım Pazartesi günü Tepebaşı Belediyesi Tunalı Beldeevi'nde çocuk tiyatrosu gösterisi düzenleyeceklerini ve çocuklara çeşitli hediyeler vereceklerini sözlerine ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön