'Çocuk yapın!'

Dibe vuran doğum oranı, Polonya'da Cumhurbaşkanı Bronislav Komorovski'yi harekete geçirdi.

'Çocuk yapın!'

Tagesschau.de'nin haberine göre, Polonya Cumhurbaşkanı Bronislav Komorovski, azalan nüfusa dikkat çekmek amacıyla bulvar gazetesi Fakt ile birlikte bir kampanya başlattı.Kucağında torunuyla poz veren Komorovski, "Polonyalı kadın ve erkekleri göreve davet etti". Fakt gazetesi, Komorovski çiftinin zor günler yaşamalarına rağmen 5 çocuk büyütmüş olduklarına dikkat çekti.

Tagesschau.de'nin haberinde görüşlerine yer verilen demografi uzmanı Janusz Czapinski, "Çocuk isteği açısından bütün dünyada en altlardayız. Nüfus eriyor" diyor. Polonya'da doğum oranı yüzde 1,3 seviyesinde seyrediyor. Bunun nedenini sorgulayan anketlerde dile getirilen gerekçelerin başında "parasızlık ve işsizlik" geliyor. Bunu "belirsiz gelecek ve yetersiz barınma koşulları" izliyor.

Tahminlere göre Polonya'nın 40 milyon olan nüfusu 2050'de 30 milyona inecek. Nüfustaki 10 milyonluk gerilemenin Polonya'nın emeklilik kurumları ve ekonomik büyümesini olumsuz etkilemesi bekleniyor.Cumhurbaşkanı Komorovski, zamanında atılacak adımlarla sözkonusu gelişmenin önlenebileceğine işaret ediyor.Hükümet bu çerçevede bazı önlemleri yürürlüğe koydu. Annelik izni uzatılırken, ebeveynlere ödenen para artırıldı. Hatta devlet yapay döllenmeyi teşvik ediyor.

© Deutsche Welle TürkçeDW/NH/AG

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
AMAN CHP DUYMASIN..ONLAR TÜRK HALKININ.KISIRLAŞ TIRILMASINDAN..YANA..BÖYLECE ZENGİNKESİMİN PAYI ARTACAK...
Torunu mu?! of be. bu kadın daha çok iş yapar :D
Bizde çok , biz gönderelim onlara.
Makina üretemeyen ülkeler çocuk üretirler. Bu arada Polonyada pek Türk yok heralde... O zaman Avrupada uygulanan tüm çocuk teşviklerinin incelenip birbirini destekleyici biçimde varsa Polonya çocuk yapma desteği politikalarıyla birleştirilip uygulanması gerekir. Bununla birlikte ekonomik krizler atlatılıp önce işleyen bir ekonomi, sonra da üretim ekonomisi sağlanırsa Polonya hem makina üretir, hem de çocuk... Sonuçta orası Almanya, Fransa, İngiltere gibi bir Avrupa ülkesi değil buradan bakıldığında... Göçmen politikalarında binlerce bekar genç Türkü çekerlerse böyle sorunları olmaz.
Diğer Haberler