HABER

Çocuklar ''fast food''la 1 yaşında tanışıyor

Çocuklar ''fast food''la 1 yaşında tanışıyor

İstanbul -Çocukların hamburger, kola ve patates gibi fast food yiyeceklerle tanışma yaşının 1'e düştüğü belirlendi.

Bir mama firması tarafından Türkiye genelinde 12 ilde, 4-36 aylık bebekli anneler ile çocuk doktoruyla yapılan '1 yaşından sonra bebek beslenmesi" konulu araştırma sonuçlarına göre İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Samsun, Erzurum ve Gaziantep'in de bulunduğu 12 ilde, 4-36 aylık bebekli 611 anne ile özel kurumlarda çalışan 201 çocuk doktoru ile yapıldı.

Araştırmada, "Annelerin 1 yaşından sonra çocuk beslenmesi konusundaki alışkanlıkları ile çocuk doktorlarının bu döneme ilişkin görüşleri" incelendi. Çalışma, annelerin çocuk beslenmesi konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığını ortaya koydu.

Araştırmayla, çocukların 1 yaşına gelmeden evde pişen yağlı, salçalı yiyeceklerle de tanıştığı belirlendi.Çalışmaya göre, 1 yaşından sonra çocuklar abur-cuburla tanışıyorlar. 1-3 yaş arası çocukların bir günde sadece meyve tüketenlerinin oranı yüzde 40 iken, bisküvi, çikolata, gofret gibi yiyecekleri tüketenlerin oranı yüzde 60 olarak belirlendi.

Araştırma, Türkiye'de çocukların hamburger, kola ve patates gibi fast food yiyeceklerle tanışma yaşının da 1'e düştüğünü ortaya koydu. Buna göre, 1 ve 2
yaşındaki çocukların yüzde 19'u, 3 yaşındakilerin ise yüzde 33'ü bu tür yiyecekleri tatmış oluyor. Türkiye'de genel olarak çocukların yüzde 24'ü,
İstanbul'da ise yüzde 41'i, 3 yaşına gelmeden bu yiyeceklerden tüketmiş oluyor. Çocukların yüzde 6'sı daha 1 yaşına gelmeden kola içmeye başlıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön