HABER

Çocuklar, psikolojik destek alamıyor

Çocuklar, psikolojik destek alamıyor

SAMSUN (İHA) - Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Seher Akbaş, "Her yıl çok sayıda çocuk, ihtiyacı olduğu halde ruhsal yönden destek alamamakta ve bu durum çocukların gelişimleri ile eğitimlerini aksatmaktadır" dedi.

Çocukların ruh sağlığı durumu ve bununla ilgili çocukların bakımını sağlayan, onlarla sorumlu olan ebeveynlerin ruhsal durumunun sağlıklı olmasının öneminin büyük olduğunu belirten Akbaş, ailelerin çocukların ruhsal durumu konusunda daha dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

Ruhsal bozuklukların çok önemli olduğunu ve insanın yaşamını tamamıyla etkilediğini dile getiren Akbaş, "Dünyada her yıl çok sayıda çocuk, ihtiyacı olduğu halde ruhsal yönden destek alamamakta ve bu durum çocukların gelişimleri ile eğitimlerini aksatmaktadır. Yaşam kalitelerini düşürmekte, hayatlarını kaybetmelerine yol açmaktadır. Yine anne ve babada ruhsal rahatsızlıklar olduğunda, gerekli tedaviyi görmediklerinde, onlarla yaşayan çocukların ruhsal hastalıklar açısından risk altında oldukları bilinmektedir. Bu nedenle yaygın olan ruhsal tedavi alanlarla ilgili etiketlemeler yüzünden ya da başka nedenlerle ruhsal tedavi alımının reddedimesinin geciktirilmesi, önemsenmemesi vahim sonuçlar doğurmaktadır" diye konuştu.

"Tüm dünyada ergen ölümlerinin en sık ikinci nedeni intihardır" diyen Akbaş, "İntihar en sık ölüm nedeni olmakla birlikte önlenebilir bir durumdur. İntihar edenlerin yüzde 90'ının psikiyatrik hastalığı vardır. Bölgemizde yaptığımız çalışmalarda ailelerin ergenlerin önceki intihar girişimlerinden habersiz oldukları, şimdiki intihar girişimi ile başvuran ergenlerin tedavilerini ciddi olarak aksattıkları ortaya çıkmıştır" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler