HABER

Çocuklar sigara markalarını tanıyor

Ordu Sağlık Müdürü Dr. Vahap Eren, sigara içme yaşının her geçen yıl düştüğünü belirterek, "İlköğretim okuluna yeni başlayan öğrenciler sigara içmeseler de yüzde 95'i sigara markalarını tanıyor" diyerek olayın boyutunu dile getirdi.

Çocuklar sigara markalarını tanıyor

Dünya genelinde yılda 4 milyon insanın sigaradan dolayı hayatını kaybettiği, önümüzdeki 25 yılda bu sayının 10 milyon kişiye yükseleceğini ve salgının durdurulmaması halinde bu sayının 100 milyon civarına yükseleceğini kaydeden Ordu Sağlık Müdürü Dr. Vahap Eren, "Sigara içenlerin yaklaşık yarısı sigara içtiklerinden dolayı ölecekler, diğer yarısı da hayatlarının en az 22 yılını bu alışkanlıklarından dolayı kaybedecektir. Bu gerçekleri fark eden başta ABD ve İngiltere olmak üzere pek çok ülkedeki sigara tüketimindeki artış, yerini düşen trendlere bırakırken, gelişmekte olan ülkelerde sigara tüketimi hızla artmaktadır" dedi.
Dünya Sağlık Örgütü'nün ve Dünya Bankası'nın kabul ettiği hesaplamayla yaklaşık olarak her bir tonluk tütün tüketiminin bin kişinin erken ölümüne yol açtığı ve bir ülkeye 27.2 milyon dolarlık ekonomik kayıp getirdiğinin hesaplandığını kaydeden Dr. Eren, şöyle devam etti:

"Ülkemizde erkeklerin yüzde 57.8'i, kadınların yüzde 13.5'i ve tüm toplumun yüzde 33.6'sı sigara içmektedir. Sigara içme oranları, kişilerin eğitim durumları ve statüleri yükseldikçe de hızla artmaktadır. Türkiye genelinde üniversite öğrencileri arasında sigara içme oranı yüzde 23 ile yüzde 48 arasında değişmektedir. 7-13 yaş grubu arasındaki ilköğretim öğrencilerinin yüzde 11.7'si sigara içmektedir. İlköğretim okuluna yeni başlayan öğrencilerinin yüzde 95'i sigara içmeseler de markalarını tanımaktadır"

Sigarayı bırakmanın kolay olmadığına, ancak milyonlarca insanın bunu başardığına da dikkat çeken Dr. Eren, bunun için dünyada etkili yöntemlerden biri olan 'Uluslararası Ödüllü Bırak-Kazan' yarışmaları olduğunu dile getirdi. Bu yıl 2-29 Mayıs tarihleri arasında kişilerin 4 hafta süreyle sigara içmemelerini esas alan ulusal bir kampanya başlatıldığını belirten Eren, "Başvurular Sağlık Müdürlükleri kabul edilmektedir. Türkiye genelinde ödül alan kişi, 2 bin 500 dolarlık Avrupa ve 10 bin dolarlık uluslararası büyük ödül kurasına katılmaya hak kazanacaktır" şeklinde konuştu.

ORDU (İHA) -

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön