HABER

'Çocukları suçtan kurtarmak için işbirliği lazım'

ANKARA (İHA) - Kadından ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, çocukları suçun faili, mağduru veya ihmal-istismar kurbanı olmaktan korumanın, tüm ülke çocuklarını kapsayan şekilde oluşturulacak bir çocuk koruma sisteminin yanı sıra kurumlararası işbirliği ve koordinasyonunun sistematik hale getirilmesiyle mümkün olacağını söyledi.

Devlet Bakanı Çubukçu, çocuk adalet sisteminin yeniden yapılandırılması amacıyla British Council tarafından İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nca sağlanan fonla yürütülen "Çocuk Koruma Sisteminde Kurumlararası İşbirliği ve Koordinasyonun Geliştirilmesi Projesi" bilgilendirme toplantısına katıldı. "Çocuklarımızı her türlü istismar ve kötülükten korumak yolunda attığımız önemli adımlara bugün bir yenisi daha ekleniyor" diyen Çubukçu, bir toplumun çocuklarına verdiği önem ve onlar için sunduğu imkanlar, ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin en önemli göstergelerinden biri olduğunu söyledi.

Çubukçu, çocukların yaşamını, gelişimini ve korunmasını doğrudan etkileyen göstergelerin başında olumlu ya da olumsuz ekonomik ve toplumsal faktörler geldiğine dikkat çekere, "Ülke olarak çocuklarımızın haklarına sahip çıkmak konusunda önemli adımlar atarken, bir yandan da hızlı kentleşme, göç, yoksulluk, ailelerin çözülmesi gibi birçok etken bizi her geçen gün yeni sorunlarla karşı karşıya getirmektedir. Yeni istismar biçimleri ve hak ihlalleriyle mücadele etmek, çocukların en etkin ve verimli şekilde korunmasını sağlamak için çocuk koruma sisteminde kurumlararası işbirliği ve koordinasyon bu yüzden büyük önem taşımaktadır" diye konuştu.

Çubukçu, söz konusu koordinasyon ve işbirliği gerçekleşmediği sürece yapılan bütün iyi niyetli ve gayretli çalışmaların yetersiz kaldığını yeterince tecrübe ettiklerini ifade etti.

Çubukçu, kurumlararası işbirliği ve koordinasyonu temel alarak yürütülen projeyle çocuk mahkemesi hakimlerine, savcılarına ve çocuk mahkemesinin diğer çalışanlarına, emniyet mensuplarına, ilgili sivil toplum örgütlerine ve avukatlara "Değişim Yönetimi" konusunda eğitim seminerleri verildiğini kaydetti.

Ayrıca çocuk adalet sistemiyle ilgili mevzuat değişikliklerinin de hazırlandığını belirten Çubukçu, ancak mevzuatın yanı sıra bunun nasıl uygulanacağına dair iyi bir model oluşturulmasına duyulan ihtiyacın, en az yasal değişiklikler kadar önemli olduğunu kabul etmek gerektiğini vurguladı. Çubukçu, çocuk koruma alalındaki yeniden yapılanmayla ilgili olarak bu projenin uygulamaya dönük adımlara somut bir katkı sağlayacağına inandığının altını çizerek şunları kaydetti:

"Son dönemdeki siyasal istikrar, ekonomik büyüme, Avrupa Birliği'ne giriş sürecinde gerçekleştirilen pek çok yasal düzenleme ve yeniden yapılanma çalışmaları, çocuklarımıza yönelik koruyucu ortamı önemli ölçüde güçlendirmiştir. Çocuklarımızı suçun faili, mağduru veya ihmal-istismar kurbanı olmaktan korumak, tüm ülke çocuklarını kapsayan şekilde oluşturulacak bir çocuk koruma sisteminin yanı sıra kurumlararası işbirliği ve koordinasyonunun sistematik hale getirilmesiyle mümkün olacaktır."

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler