HABER

Çocukların 6 yaş dişlerine dikkat

Uzmanlar, çocukların altı yaş dişi konusunda aileleri uyarıyor.

Çocukların 6 yaş dişlerine dikkat

Anne ve babaların büyük yanılgıya düştüğü altı yaş dişleri konusunda anne babaları daha dikkatli ve duyarlı olmaya davet eden uzman diş hekimleri, meydana gelen çürükler nedeniyle çekilen dişlerin çocuklar için ilerleyen yaşlarda sorun olacağını belirtiyor. Konu ile ilgili bilgi veren Diş Hekimi Dr. Ekrem Doğruöz, çocukların altı yaş dişlerinin anne ve babalar tarafından 'nasıl olsa değişecek' diye düşünüldüğünü ve bunun bir yanılgı olduğunu hatırlatarak, konuya hassasiyet gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Dr. Doğruöz, "Çocuklarda 6 yaşında hakiki dişler çıkar. Bu sırada ağızda yaygın bir çürük varsa, altı yaşındaki hakiki dişlerde çürüme meydana gelir. Anne ve babalar ne yazık ki 'dişler nasıl olsa değişecek' diye bir yanılgıya düşüyor. Tabi bu arada çürük devam ediyor ve aile dişi çektiriyor. Altı yaş dişi çocuğun ömür boyu ağzında kalacak olan dişleridir. 12 yaşından sonrada çocuğun artık ağzında süt dişi yoktur. Artık ana dişe geçilmiştir. Yani altı yaş dişi, bizim için çok kilit bir diştir. Maalesef bu konuda duyarlı hareket edilmiyor." dedi

Toplumda diş kontrolünün pek önemsenmediğine dikkat çeken Dr. Doğruöz, "Maalesef insanlarımız altı ayda bir diş hekimlerine gidip dişlerini kontrol ettirmiyor. Bakınız ülkemizde bu bir gelenektir. Diş hekimleri muayene parası almazlar. Bu bir avantajdır. Fakat halkımız bu avantajı değerlendirmiyor" dedi.

SİNOP (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler