Çocukların Atatürk’e secde ettirildiği iddiaları! Bir fotoğraf da Gaziantep'ten

Bursa'daki 10 Kasım Atatürk'ü Anma etkinliklerinde Atatürk portresinin önünde eğilen öğrencilerin yer aldığı fotoğraf tartışma yarattı. Söz konusu fotoğrafın bir benzeri de bu kez Gaziantep'te ortaya çıktı. Sosyal medyada hızla yayılan fotoğraflarla ilgili olarak Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından soruşturma başlatıldı.

Çocukların Atatürk’e secde ettirildiği iddiaları! Bir fotoğraf da Gaziantep'ten

İlkokul çocuklarının, 10 Kasım'da Mustafa Kemal Atatürk'ü anma etkinliklerinde çekildiği ileri sürülen görüntüler sosyal medyaya düşmüş ve tartışma yaratmıştı. Görüntüler üzerine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından konuyla ilgili soruşturma başlatılırken, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan etkinlikle ilgili yapılan açıklamada görüntülerin kabul edilemez olduğu belirtilerek, soruşturma başlatıldığı duyurulmuştu.

GAZİANTEP'TE DE FOTOĞRAF ORTAYA ÇIKTI

Gaziantep'teki Mehmet Ali Eruslu İlkokulu'ndaki Anma etkinliklerinde de çocukların Atatürk'e secde ettirildiği iddia edildi. Anma etkinliklerinde çekildiği belirlenen fotoğrafta 6 çocuğun elinde Atatürk posteri tutan bir çocuğun etrafında secde eder şekilde durmaları yer aldı. Fotoğraf sosyal medyada tepkilere neden olurken, "Rezalet görüntü" yorumlarına neden oldu.

Okul Müdürü H.S. çocukların Atatürk'ün secde ettirildiği iddiaların doğru olmadığını söyledi. Okul Müdürü H.S, internette yer alan benzer kareografilerden esinlenerek gösterinin hazırlandığı belirterek, kendini ve gösteriyi hazırlayan öğretmeni savundu. Okul Müdürü H.S., etkinlikle ilgili Milli Eğitim müdürlüğü tarafından soruşturma başlatıldığını da kaydetti.

Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise, fotoğrafın yansımasının ardından okul müdürü H.S ile etkinliği hazırlayan ve ismi açıklanmayan öğretmen hakkında Milli Bakanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan soruşturmanın sürdüğünü belirtti.

Öte yandan, öğretmen ve okul müdürünün ilk savunmasında "Etkinliği izleyen arka sıradaki öğrenci ile velilerin de kareografiyi görebilmeleri amacıyla dizlerinin üstüne eğildiklerini ve secdenin söz konusu olmadığı" yönünde ifade verdiği öğrenildi.

SORUŞTURMA AÇILAN DİĞER OKULUN BURSA'DA OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü 10 Kasım'daki anma etkinliklerinde Atatürk portresinin önünde eğilen öğrencilerin yer aldığı okulun Bursa'nın İznik ilçesindeki Elbeyli İlköğretim Okulu olduğu ortaya çıktı. Milli Eğitim Bakanlığı, görüntülerle ilgili inceleme ve soruşturma başlatıldığını bildirmişti.

Mustafa Kemal Atatürk'ü ölüm yıl dönümünde anma programında, küçük yaştaki öğrencilerin Atatürk portresinin önünde eğilmesi, sosyal medyada tepkiye yol açtı. Görüntülerin Bursa'nın İznik ilçesindeki Elbeyli İlköğretim Okulu'nda çekildiği ortaya çıktı.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, "Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete irtihalinin 81'inci yıl dönümü anma etkinlikleri kapsamında bir okulumuzda gerçekleştirilen programın sosyal medya üzerinden kamuoyuna yansıyan görüntüleriyle ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur. 10 Kasım Atatürk'ü anma programını anlamından uzaklaştırarak, pedagojik açıdan kabul edilemez bir algıya sebebiyet veren söz konusu etkinlikle ilgili inceleme-soruşturma başlatılmıştır" denildi.

(İHA-DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 99 yorum
Bu secde değil. Nasıl bakarsanız öyle görürsünüz. Bu bir saygıdır. Çin- japon kültüründe de bu şekil bir saygı vardır. Biz çinli falan değiliz diyeceksiniz ve saçmalayacaksınız. Boks,karate vs uzak doğu sporları yapmayın o zaman. Boyunca güreş yapın. Ve milyonlarca örnekler.. Esas soruşturmaları, tarikat liderlerinin etekleri dibinde oturanlara açın.
bu bilerek kasitli bir sekilde yapimis bunun hesabini allah sorar rabbim
Türk kültüründe böyle bi saygı çeşidi yoktur , uzakdoğu sporlarında eğilmeden el ile selamlanır yatılmaz , tarikat lideri saçmalığıyla bu haberin ne alakası var , tam kamilsin sen yaa
@cyilmaz_g0 sen yeterince saçmalamışsın zaten bize gerek kalmamış
turkiyede yapilirsa secde olur
Burası Çin japonya değil onlar budaya tapar sen kime tapıyorsun onu bilmem
@cyilmaz_g0 şeyhlerin fetönün eteklerini öpenlerede böyle yorum yaptın mı? Bu şükran minnet duygusudur.
@cyilmaz_g0 arkadaş haklı nasıl bakarsan öyle görürsün.
yani kılıçtaroğluna ,ekrem nede olsa onlar makamlarını feraye borçlular......
boş yapma yaa zekâ seviyen nedir acaba senin Allah aşkına savunmak isterken her kimsen sadece boş konuşmuşsun.
Sen cinli misin japon musun bırakın artk Mustafa Kemal Atatürk ü kullanmayı adam sizin yüzünüzden kemikleri titriyor öbür tarafta
secde sadece ALLAHA edilir ATATURKUDE ALLAHyaratmistir sonucta sevgi bu sekilde olmamali ögretmenlerin okulda tüzük kurallarina göre ögrettikleri gibi olmalidir
şu olaya verdiğiniz tepkiye bakıp utanmalisiniz. hata yapılmış da ensar kadarmi yapılmış. Kur'an kurslarindaki malum olay kadarmi yapılmış. kendi vicdanınıza sorun o olaylara nasıl tepki verdiginizi. varsa tabi.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI SORUŞTURMA AÇMALI SAVCILAR UYUMASIN GEREKEN YAPILSIN
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler