HABER

Çocukların sevgiye doymaları önemli

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Himmet Karazeybek, çocuk gelişiminde gıdalar kadar sevginin de gerekli olduğunu belirtti.

Çocukların sevgiye doymaları önemli

Aydın'da dün Anadolu Meslek Lisesi Salonu'nda düzenlenen "Çocukta Beyin Gelişimi" konulu konferansa katılan Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Himmet Karazeybek, öğrenci ve öğretmenlere çocukların ana rahmine düşüşten büyüme çağına kadar olan evrelerde sağlıklı gelişmeleri için izlenecek yol ve sistemlerle ilgili bilgi verdi.

Çocukta beyin gelişiminin sağlıklı olması için annelerin mutlaka bebeklerini emzirmesini isteyen Prof. Dr. Karazeybek, "Çocukların gelişiminde proteinli gıdalar çok önemlidir. Bu nedenle yetişkinlere yasak olan et, çocuklar için çok önemli bir gıda maddesidir. Demir eksikliği çocuklarda önemli bir sorundur. Bu çocukların dikkat süresi azalır, hafızaları zayıftır. Öğrenme problemi yaşarlar. Çocuklar ilk 6 ay içerisinde mutlaka anne sütü ile beslenmelidir. Emzirme zeka geriliğini de önler" diye konuştu.

Türkiye'de doğan çocuklarda özürlü oranının yüzde 1 olmasına rağmen, bu rakamın akraba evliliklerinde yüzde 8 oranında olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Karazeybek, "Keşke akraba evlilikleri yasal olarak engellense. Akraba evliliklerinden doğan özürlü çocukların tedavisi oldukça güç. Bu nedenle akraba evliliklerinin yasal olarak engellenmesine tarafım" dedi.

Çocukların sağlıklı gelişmesinde proteinler kadar sevginin de rolü olduğunu belirten Prof. Dr. Karazeybek, "Çocuğun beyin ve vücut gelişiminde dengeli beslenme kadar sevgi de çok önemlidir. Küçümsenen ve sevgiden mahrum çocuklar, suç işlemeye başladı. Bundan 20 sene önce İstanbul'da trafik lambalarında cam silen çocuklar, bugün kendilerini ispatlamak için kapkaç yapıyorlar. Bunda dengesiz beslenme kadar sevgisizlik ve aşağılanma da önemlidir. Sevgiye doymamış bir çocuk gerçekten problemli oluyor. ABD'de banka soyan ve çete kuran çocuklar çok süper zekaya sahip çocuklardır. Bunlar kendilerince bu davranışları ile toplumdan intikam alıyorlar. Değişik bir intikam şekli; ama sevgisizliğin meydana getirdiği olumsuzluklar. Modern dünyada çocuklara ayrılan vakit oldukça azaldı. Özellikle ilk 6 yaşta çocuklar sevgiye doymak istiyor" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön