HABER

''Conta hareketi'' kampanyası başladı

İstanbul (AA)- Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF-Türkiye) 16 büyükşehirdeki su şebekelerinde meydana gelen yüzde 43,8 oranındaki su kaybının önlenmesini amaçlayan "conta hareketi" kampanyası başlattı.

Kampanyanın tanıtımı dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan WWF-Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Akın Öngör, iklim değişikliğinin en çok etkilediği alanlardan birinin su olduğunu belirterek, "Son 20 yılda kişi başına düşen su miktarı 4 bin metreküpten bin 430 metreküpe düştü. Önümüzdeki 10 yıl içindeki tahmin,
bin metreküpe düşmesi. Su gittikçe azalıyor, gittikçe kıymetleniyor" dedi.

Türkiye'de suyun yüzde 70-72'sinin tarımda, yüzde 18'sinin kentlerde, yüzde 10'unun da sanayide kullanıldığını belirten Öngör, Türkiye'nin sulamasının tamamını damlama yöntemiyle yapması durumunda yüzde 40-50 oranında tasarruf yapabileceğini kaydetti.

Öngör, nüfusun yüzde 40'ının, yaklaşık 27 milyon kişinin 16 büyükşehir belediyesinin bulunduğu kentlerde yaşadığını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Ankara'da yüzde 22, Bursa'da yüzde 31, İstanbul'da yüzde 35, Erzurum'da yüzde 43, Antalya'da yüzde 61, Diyarbakır'da yüzde 66. Yani 16 büyükşehirde barajlardan arıtılıp temizlenen suyun yüzde 43,8'i fire olarak veriliyor.

Altyapı eksiklikleri nedeniyle şebeke kayıplarının fazla olduğu şehirlerde belediyelerin acilen altyapı çalışmalarını başlatmasını ve su kayıplarını mümkün olan en az seviyeye indirmelerini talep ediyoruz."

Gelişmiş ülkelerde sistemdeki su kaybının yüzde 8-20 arasında olduğunu belirten Öngör, Türkiye'deki su kayıplarını gelişmiş ülkelerdeki sistemler örnek alınarak azaltılabileceğini söyledi.

Kampanyanın gönüllü sözcüsü Gülben Ergen de sosyal sorumluluk projelerini her zaman önemsediğini belirterek, WWF-Türkiye'nin "conta hareketi"nin yüzü olmaktan mutlu olduğunu söyledi.

"Tüm genç anneleri temsilen, şöhretimi kullanarak farkındalık yaratmak için buradayım" diyen Ergen, anne olduktan sonra geleceğe yönelik kaygılarının ve doğaya duyarlılığının daha da arttığını kaydetti.

WWF Türkiye Genel Müdürü Filiz Demirayak ise annelerin gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için doğal kaynakların kullanımında daha duyarlı olduğunu anlattı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön