HABER

Çöplükten kurban derisi çıktı

THK'nun Kurban Bayramı süresince Aydın’ın Çine ilçesi genelinden topladığı kurban derilerinin kullanılmayan bölümü belediye çöplüğüne atılması ilçede tartışma konusu oldu.

Çöplükten kurban derisi çıktı

AYDIN (İHA) - Türk Hava Kurumu’nun (THK) Kurban Bayramı süresince Aydın’ın Çine ilçesi genelinden topladığı kurban derilerinin kullanılmayan bölümü belediye çöplüğüne atılması ve daha sonra ihbar üzerine yapılan imha işlemimin sağlıksız olması nedeniyle tekrarlanması ilçede tartışma konusu oldu.

Edinilen bilgiye göre; THK’un Kurban Bayramı süresince Aydın’ın Çine ilçesi genelinden topladığı kurban derilerinin kullanılmayan bölümü Çine Belediyesi çöplüğüne atıldı. “Derilerin kullanılmayan kısımlarının belediye aracılığıyla çöplüğüne atıldığına” dair şikayetin ardından Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, duruma el koydu. Vali Coş; Çine Kaymakamı Celalettin Cantürk ile görüşerek çöplüğe atılan derilerin İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ile Çine Belediyesi ekipleri tarafından imha edilmesi talimatını verdi. Verilen talimat üzere Çine Belediyesi çöplüğünde önceki gece imha işlemi gerçekleştirildi.

İMHA İŞLEMİ EKSİK YAPILDI

İmha işleminin ardından ertesi sabah imha işlemini görüntülemek için çöplüğe giden gazeteciler, çöplüğe atılan derilerin sadece bir bölümünün imha edildiğini, yağan yağmur ile ıslanan derilerin bir kısmının köpek ve diğer hayvanlar tarafından sürüklendiği gördü. Talimatın tam aksine halen araçlarla çöplüğe kurban derilerinin getirildiğini görünce; durum hakkında Vali Coş’a bilgi verdi.

Yaşananların ardından yeniden Kaymakam Cantürk’ü arayan Vali Coş, çvre kirliliğine neden olan ve insan sağlığını tehdit eden kurban derilerinin tamamen temizlenmesi için gerekli önlemin alınması uyarısında bulundu. Vali Coş’ın ikinci talimatının ardından çöplüğe atılan kurban derileri temin edilen iş makinelerinin de yardımıyla İl Çevre ve Orman İl Müdürlüğü’nden gelen 2 görevli ve Çine Belediyesi ekiplerinin gözetiminde toprağa gömüldükten, sağlık açısından tehdit oluşturmamaları için üzerleri kireçle örtüldü.

THK’DA HATASINI KABUL ETTİ

İlçede tartışma konusu olan kurban derileri hakkında açıklama yapan THK Çine Şube Başkanı Adnan Tanyel; koyun ve keçi derilerinin taneyle, sığır derilerinin kiloyla satıldığını söyledi. Tanyel, bu nedenle büyükbaş hayvanların kelle, ayak ve kuyruk kısımlarını yönetmelik gereği almadıklarını, çöplüğe atılanların da bu kısımlar olduğunu savundu. Çöplüğe atılan atık derilerin arasında birkaç tane kurumuş koyun veya keçi derisinin de bulunabileceğini belirten Tanyel, “Çine'nin yanı sıra Bozdoğan ve Karpuzlu'nun da derilerini topluyoruz. İşe yarayacak hiçbir deri atılmadı, giriş ve çıkışlarımız tutuyor. Bir kayıp söz konusu değil. Deri atıklarının gömülmeden atılması ise benim hatam. Belediye ekiplerinin başında gitmeli, gömdürmeliydim. Aydın'da oturduğum için akşam evime dönmüştüm. Üç ilçeye birden baktığım için bayramda çok yoruldum, o nedenle takip edemedim. Gömmelerini söyledim, ama arkadaşlar gömmeden atmış” dedi.

KURBAN DERİLERİNİN ÇÖPLÜĞE ATILMASI CAİZ DEĞİL

Çine’de yaşanan kurban derisi skandalı ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan İlçe Müftüsü Mehmet Aslan da, kurban derisinin çöpe atılmasının caiz olmadığının altını çizdi. Derisi çöpe atılan kurbanın kabul olacağını kaydeden Aslan, şunları söyledi: “Önemli olan, kurbanın kesilmesidir fakat deriyi atmak caiz değildir. Deriyi bir fakire veya kuruma verirsiniz, ihtiyacını karşılar. Kurban kesen kişi, deriyi post olarak da kullanabilir. Kurbanın işe yaramayan bölümleri hariç, tırnağı bile çöpe atılmaz. Bunu yapan deri toplayan bir kurumsa eğer, vebali boynunadır. Ayrıca kanunen de suç işlenmiştir. Kurban bir ibadettir, o yüzden de onun her şeyi kıymetlidir”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön