HABER

Coşkun: İhracatımız 70 milyar doları aştı

NİĞDE (İHA) - Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Türkiye'nin, imkanların doğru kullanılması durumunda krizlere meydan vermeyecek bir potansiyele sahip olduğunu söyledi.

Niğde programının 2. gününde sanayi tesislerinde incelemelerde bulunan Bakan Coşkun, BİRKO A.Ş.'nin ek halı fabrikasının da temelini attı. Temel atma töreninde konuşan Bakan Coşkun, hükümet programını ve parti programını hazırlarken kendilerine, "Bu darboğazları nasıl aşacaksınız?" diye sorular sorulduğunu, kendilerinin de, "Bu ülkenin insanları bu sorunları aşmaya yeter" cevabını verdiklerini belirtti.

"Cenab-ı Allah doğrunun yardımcısıdır. Siz doğru olduğunuz sürece Allah yardım eder" diyen Coşkun, iktidara geldiklerinde en büyük sıkıntılardan birinin işsizlik olduğunu, ardından hayat pahalılığı ve bölgeler arasında adaletsiz gelir dağılımı geldiğine dikkat çekerek, "Enflasyonu çoklu rakamlardan tekli rakamlara çekerek, çok kısa zamanda hayat pahalılığını önledik ve ekonominin üzerine çökmüş olan yüksek faizleri aşağıya çekerek reel faizleri tekli rakamlara çekerek ülkenin borç batağından kurtulmasında çok önemli adımlar attık. Bu gelişmelere paralel olarak faiz, döviz ve borsa üçgenindeki ekonomik model, güvene dayalı yatırım ihracat seferberliğine döndü. Kapalı tesisler açıldı, kapasite kullanım alanları ortalama olarak yüzde 50'lerden yüzde 80'lere yükseldi. Üretimin böyle artması neticede ihracatı beslerken, artan talepler de tamamen yatırım seferberliğine döndü" dedi.

İşsizliği önleyebilecek tek bir müessese olduğunu ve bunun da yatırım, üretim olduğunu söyleyen Coşkun, "Türkiye tarım ülkesi olarak gelişmiş. Sonra tarıma dayalı sanayi hamleleri yapmış. 'Artık ülkemiz tarımla mı, sanayi ile mi kalkınsın?' soruları çok gerilerde kaldı. Tarıma dayalı sanayi ile hizmet sektörü ile Türkiye dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. 30 milyar dolar olan ihracatımız, 70 milyar doları aştı ve bu ihracatın yüzde 90'ı sanayi ürünü. Emin adımlarla ilerliyoruz ve yeni yatırımlarla, üretimle işsizlikte büyük ölçüde azalma başladı. İnşallah böylece işsizliği iyice kıracağız. Hedefimiz işsizlikle büyük ölçüde mücadele. Bu tesislerin hepsi iş kapısıdır ve en büyük ibadettir. Çünkü bu tesisler kurulmasa iş imkanı bulmak da mümkün değil" diye konuştu.

Bir tarafta yılların biriktirdiği işsizler dururken, bir taraftan da her yıl 600 bin gencin işsizliğe adım attığını kaydeden Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bütün işsizlerimize aş, iş ve eş bulmamız lazım. Türkiye bu geri kalmışlığa, nüfusunun yüzde 25'inin açlık sınırına, yüzde 50'sinin yoksulluk sınırına sürüklenmeye layık bir ülke değil. Binlerce yıldır kültür ve tarih zenginliği ile ülkemiz uluslararası düzeyde de hak ettiği itibarı kazanmıştır. Dünya politikalarında Türkiye'nin sözü dinlenmeye başlanmıştır. Birlik ve beraberliğimiz devam ettiği sürece, siyasi istikrar ve sosyal barış devam ettiği müddetçe ekonomimiz sürdürülebilir bir süreçte ilerleyecektir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön