HABER

Covid kâbusu yeniden başlıyor! Sakızlı önlem

Koronavirüsün yol açtığı Covid-19 virüsü vaka sayılarında yaşanan artış endişelere neden oldu. Ülkemizde artışa geçen vaka sayıları nedeniyle akıllara, "yeniden karantina olacak mı? maske zorunluluğu geri mi dönüyor?" gibi sorular geliyor. Koronavirüse karşı çalışmalar sürüyor. ABD’li bilim insanları başta Covid-19 olmak üzere birçok hastalığı yok eden sakız geliştirdi. Yapılan deneylerde umut verici sonuçların ortaya çıktığı sakız, Covid-19'u tükürükte yakalıyor.

Covid kâbusu yeniden başlıyor! Sakızlı önlem

Koronavirüsün yol açtığı Covid-19 vaka sayılarında dünya çapında bir artış söz konusu. Vaka ve ölüm sayılarındaki bu artış endişelere neden oldu. Uzmanlar aşı ve tedbir uyarıları yapıyor. Diğer taraftan ise bilim insanları Covid-19'a karşı ilginç bir yöntem geliştirdi.

COVID’E SAKIZLI ÖNLEM

Geçtiğimiz aylarda medyada yer alan koronavirüsü önleyen sakız, vaka sayılarındaki artış sonrasında yeniden gündeme geldi. ABD’li bilim insanlarının geliştirdiği sakız, başka Covid olmak üzere, grip, soğuk algınlığına neden olan diğer koronavirüsleri ve potansiyel olarak insan papilloma ve herpes virüsü yok ediyor.

iStock-155326361

TÜKÜRÜKTE YAKALIYOR

Yapılan deneylerde umut verici sonuçların ortaya çıktığı sakız, Covid-19'u tükürükte yakalıyor. Semptomlarını hafifleterek, bulaşma riskini azaltıyor. Pensilvanya’daki Penn Diş Hekimliği Okulu’ndan Dr. Henry Daniell liderliğindeki bir ekip tarafından Perelman Tıp Fakültesi’ndeki bilim insanlarının yardımıyla geliştirilen sakızın, SARS-CoV-2 virüsünü tükürük içinde hapseden ve sadece kişiden kişiye değil, hastalarda hücreden hücreye bulaşmayı da yavaşlatan, bitkisel bir protein içerdiği belirtildi.


Geri Dön

En Çok Aranan Haberler