‘Çözüm savaş meydanı’

Son dönemde peş peşe isyancılara karşı yeni mevziler kazanan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad meydan okudu.

‘Çözüm savaş meydanı’

Televizyondan halka seslenen Beşar Esad, "Teröristlerle çözüm aranmaz, terörü demir yumrukla ortadan kaldıracağız” dedi. Esad, 45 dakika süren konuşmasında Suriye muhalefetini Körfez ülkelerinden para almakla da suçladı.

Bu arada Suriye ordusuna bağlı birliklerin, çeşitli kentlerde muhaliflere yönelik hava ve karadan düzenlediği operasyonlarda 85 kişinin öldüğü bildirildi.

Merkezi Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), Suriye ordusuna bağlı birliklerin roket, havan topu ve savaş uçaklarıyla muhaliflere yönelik düzenlediği operasyonlarda başkent Şam'ın banliyölerinde 31, İdlib'te 20, Dera'da 10, Lazkiye'de 8, Humus'ta 6, Hama ve Halep'te 3'er, Deyru'z Zor'da 2, Kuneytra ve Rakka'da birer olmak üzere 85 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Ölenler arasında 37 silahlı muhalif ile 6 çocuk ve 7 kadının bulunduğunu belirten SNHR, rejim güçlerinin birçok kentte gece operasyonlarına devam ettiğini iletti.

Öte yandan muhalif askeri grupların Halep'teki Miniğ askeri havaalanının içerisinde subayların kaldığı binaya ağır silahlarla saldırdığına değinen Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi (LCC), saldırının ardından binadan yoğun dumanların yükseldiğini kaydetti.

Çatışmalar devam ediyor

Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı birliklerin Lazkiye ve çevresinde yer alan askeri kontrol noktalarına ağır silahlarla saldırması üzerine 2 tankla birkaç zırhlı aracı imha ettiğini dile getiren LCC, muhalif birliklerin Lazkiye çevresinde Şebbiha milislerinin kaldığı binalara grad füzeleriyle saldırdığını ileri sürdü.

ÖSO'nun Dera kentinde de 2 tankı imha ettiğini aktaran LCC, Şam'ın Kalamun beldesi, Kadem, Berze ve Mudamiye bölgelerinde taraflar arasında yoğun çatışmaların yaşandığını vurguladı.

Şam'daki muhalif İslam Tugayı'nın rejim güçlerinden ele geçirdiği tank ve zırhlı araçlarla Kasyon Dağı'nda konuşlanan Esad birliklerine saldırdığını ve rejime büyük zayiat verdirdiğini iddia eden LCC, kentin Duma, Dareya, Yermuk ve Doğu Guta bölgelerinin top, havan topu ve roketlerle vurulduğunu belirtti.

© Deutsche Welle TürkçeDW/A.A/AFP/rtr/NH/AŞ

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 29 yorum
Teröristlerle çözüm aranmaz diyorsunuz sayın esad bunda biryanlışlık var.Bak bizimkiler kandille beraber oturup kalkıyor.Berarber çözüm arayışı yapıyorlar.Bak sende örnek al.
Bir yanlışlık var Bebek Katilllerini muhattab alıyorlar. Esadı yanlış yönlendirme doğru katilleri muhattab alsın....
Akp li arkadaşlar adam sağlam çıktı hiçbir yerede gitmeyecek ve hatta bizim başımıza bela olacak..! Sen öleceksin falan yazmakla bu iş olmaz...! Adam kendini garantiye aldı siz hala RTE nin ağzından konuşuyorsunuz..! Ruslar adamdan desteğini çekmedi ama ABD bizden desteğini çekmeye hazır hemde ilk kurşunda...! Gözlerinizi açın...!
' TERÖRİSTLERLE ÇÖZÜM ARANMAZ. TERÖRÜ DEMİR YUMRUKLA ORTADAN KALDIRACAKSIN '. OLAY BUDUR İŞTE. HER HARFİ DOĞRUNUN EN DOĞRUSU BİR SÖZ. SÖZE KATILMAMAK ELDE DEĞİL.
helal olsun size bu ülkeyi yaşanmaz hale getirdiniz ya bravo yaaa kimin ne yaptığı belli değil şimdi çık işin içinden bakalım bu paşalarımız neymiş yaa haberimiz bile yok yazıklar olsunbir ülkenin genel kurmay başkanı yılların askeri mühebbet hapis cezası alıyor güya terör örgütü kurmaktan bizde yedik sanki bunu . ee ee gün gelirrr devran döner
o devran dönmüş olabilir mi
sen bu ülkeden hiç haberdar değilmissin yunus, yeni mi uyandın uykudan yoksa. birileri zamanında öyle zulmetti ki bu ülkeye, adına derin devlet dendi o zamanlar. resmi dava açılınca da ergenekon diye ismi değişti. derin devleti inkar eden kişi, bu ülkede gerçekten ot gelip saman giden kişi demektir. herhalde sende inkar etmeyeceksin şimdi durduk yere. dimi kardeş. derin devlete ceza kesildi o kadar. hoş yeniden bir derin devlet kurulur mu elbette kurulur dış güçler boş durmayacaktır. zaten bu ceza alanlar eskimişti dağıtılmaları gerekiyordu o da oldu. yeni oluşumlar için . durum bu.
sen darağacında sallanmazsan ben de bir şey bilmiyorum.
et beyinli muaviye tohumu örümceklenmiş beyninizi biraz çalıştırın azıcık!!! ne kadarda güdülmeye şartlanmışsınız
BAK ESAD DUYMASIN BU LAFINI, YOKSA O DAR AĞACINI ANLARSIN YAAAA
aramızda para toplayalım esada gönderelim kazısın şu ajanları teröristleri ortadoğudan
valla helal olsun, adam işi nasıl çözeceğini biliyor, bizim piyon recepte de açılım filan derken ülkeyi böldü...
tüm el kaideci örgütler orda esada karşı zafer elde edip demokrasi insan haklarımı getirecekler . esad bile daha adildir bunlardan bu yüzden yaşasın beşşar esad
ESAD SONUN YAKIN SENIN NE YAPMAYA CALISIYORSUN SEN KENDI HALKINA KIYIM YAPTIN BU SAATTEN SONRA DÜZELCENMI SANIYORSUN ORTALIGIN ESKI HALINEMI DONECKE SANIYORSUN ELIN YUZUN TEMIZKEN TERKET ULKEYI.
Allah seni muzaffer eylesin inşallah alevi katliamlarına alevi din adamlarını kaçırıp işkenceyle öldüren korkaklar ordusu el kaide öso ve destekçileri Allahın izniyle bunların bedelini çok ağır ödüyorlar ödemeyede devam edecekler kan yerde kalmaz masum din adamlarını masum çocukları kadınları sırf alevi oldukları için öldüren pislikler bunun hesabını verecekler...
sen ne dediğinin farkındamısın sen hangi gözünle izliyorsun olayları kendi halkını öldüren senin met ettiğin şerefsiz katil esat ama durun sizlerin yanına kar kalmayacak bak ergenekom davasına bu işin hesap günün de var
lan gerizekalılar kuran'da alevi sunni ayrımı mı var aptal heriflerr topluulu ..pardon inançsızlar topluluğuu... clubcaesar .............?????????
ne saçmalıyorsun sen öyle. çoluk çocuk öldürüp tecavüz ediliyor esed birliklerince. niye bizim askerlerimiz pkk lı çoluk çocuklara böyle birşey yapmıyor acaba. inançları ve insanlıkları gereği olmasın sakın. güç elinde iken zulmeden insanların güçleri ellerinden gittiği gün ki onların kıyameti demektir, işte o zaman hesap verecekleri çetin bir sorgu onları bekliyor olacaktır.
Aynısını TÜRKİYEDE yapmanın zamanı geldi ve geçiyor.
süriye öle bi yer oldki orda kürt arap türkmen süni şii ve kim varsa ve bunlara destek verneler hepsi cehenemliktir esad gider muhalifyanlsını yakalra dere buyunca dizp kurşuna tutar muhalif gider camiden kürd erkelerin katli vacip kadınların ırzına gecmek helal diye bağırır coluk coğu koyun gibi boğazlar kürd gider biz devlet kurcaz muhalifi öldürür araksından ataistler gider islam düşmanları bunların yaptıklarını bakın islam böle geri klamış cahil insalık dışı bi din diye propagamda yapar islam birlik beraberlik ve hoş görü dinidir bunlaradestek vermkle islamı inkar edyoz
Adam dünyanın dörtbir tarafından gelmiş selefi ve vahhabi elkaide teröristlerininden on binlercesini hakladı.Üstelik doğru düzgün mühimmatları ve araçları bile yok.dockalarla minibüslerle gidiyorlar çatışmya.Bizim elimizde yok yok arkadaş gidip teslim oluyoruz ve yuları pkk ya veriyoruz.
RTE SEN ESADA KURBAN OL
helal sana... memleketini bölmek isteyenlerle sonuna kadar savaş,yoksa sonunuz ırak veya mısır gibi olur. Tayyip beyinde tapası yiyorsa gitsin savaşsın bakalım :)
helal olsun be sana.
ALLAH YARDIMCISI OLSUN UMARIM ÜLKESİNDEKİ TERÖRİSTLERİ EN KISA ZAMAN DA TEMİZLER SURİYEDE Kİ TERÖRİST EYLEMLERE DESTEK VEREN BAŞBAKAN KENDİ ÜLKESİNDEKİ LERLE MASAYA OTURDU TARİHİ KARA BİR LEKE OLARAK KALACAK VE ZAMANI GELDİĞİNDE BUNUN CEZASINI EN AĞIR BİR ŞEKİLDE ÇEKECEK
neyi kurtaracaksın allahın belası cekgit yetmedimi öldürdügün yaktıgın yıktıgın suriyi debrem olmuş hayalet kente dönüştürdün kazansan neolcak neyi kazanacaksın nekaldı ülkede mollaların parasıyla ayakda duruyorsun allah belanı versin bayram ramazan demende öldürüyorsun
ya bizimkiler esed den örnek alacaklar pkk şerefsizlerinin işini demir yumrukla bitirecekler. yada esed bizimkilerden ders alacak çözüm sürecine girip kuzu kuzu teslim olacak
ALLAH YARDIMCIN OLSUN VATANSEVER ADAMIŞSIN
suriyenin toprak bütünlüğü-bizim bütünlüğümüzdür..abd-israil projeleri derhal sonlandırılmalıdır..teşeronluğa hayır..
Diğer Haberler