Crossfit fırtınası

Jimnastikten atletizme birçok disiplini biraraya getiren crossfit, dünyada hızla yayılıyor. Buraya ter atmak için geldiler.

Crossfit fırtınası

Berlin'de 'Crossfit Box' adı verilen eski bir fabrikada buluşan 8 kişi kaslarını geliştirmek için jimnastikten atletizme kadar birçok disiplini birarada yapıyor. Antrenör Matthias Dix de onlara yardımcı oluyor.

Dix, "Onlara moral veriyorum. Ama kimseyi zorlamıyoruz. Devam edemeyenler antrenmanı bırakabiliyor. Eğer birisi kusmak zorunda kalırsa, mutlaka yanlış bir hareket yapmıştır. Biz sadece motive etmeye çalışıyoruz" diyor. Burada askerlere de rastlamak mümkün. Birçok er, Crossfit antrenmanlarıyla form tutmaya çalışıyor. 'Kahraman egzersizleri' adı verilen bazı antrenmanlar da çatışmalarda hayatını kaybeden Amerikan askerlerinin adını taşıyor. Bugün yapılan egzersizlerden birinin adı 'Jack'. Luisa Schlenzok yaklaşık altı aydır buraya geliyor.

Schlenzok, "Başlarda zorlanıyorsunuz. Ama sizi neyin beklediğini ve kesinlikle zor olacağının farkına varıyorsunuz. İstekli değilseniz, buraya gelmenin bir anlamı yok. Gerçekten denemeniz ve bütün gücünüzü vermeniz gerekiyor. Antrenman bitince mutlu olduğunuzu hissediyorsunuz" diyor.‘Aşırı titizlere' yer yok!

Berlin'in Tiergarten semtinde toplanan bu grup da sınırlarını zorlamaya çalışıyor. Alexandra Sunkel iki yıldır burada spor yapıyor. Sunkel, "Spor salonlarını sevmiyorum. Saçma ve monoton. Buradaki ortam güzel. Bize yardımcı olan bir antrenörümüz de var. Bazen agresifleşebiliyor ama bence böylesi daha iyi" diye konuşuyor. Kathrin Hentschel, üç yıldır jimnastik kampından sorumlu. Hentschel buradaki antrenmana ilginin gittikçe arttığını belirtiyor. Spor aleti olarak parkta bulunan herşey kullanılıyor. Yağmur - çamur, yaz - kış demeden spor devam ediyor. Hentschel, "Pislikten çekinmemek gerekiyor. Örneğin solucanlardan korkmak ya da köpek dışkısının arasında koşmamak gibi lüksünüz yok. En önemli ön şart, doğayı sevmeniz" diyor.

Aşırı titiz olanların burada yeri yok. 'Tough Mudder' adlı engelli koşuya 4 bin 800 kişi katılmış. İlk kez Almanya'da yapılan ve uluslararası sporcuların katıldığı koşu tam 16 km boyunca 19 engelle donatılmış. Bu engellerden biri de elektrik kablolarıyla donatılan bir alandan geçmekmiş.‘İrade ve motivasyon depolanıyor'

Buradaki güçlükler, monoton bir hayatın tamamen zıttı. Spor psikoloğu Thomas Teubel bunun en önemli motivasyon olduğunu belirtiyor: "Hızlı koşmak ya da ağır bir şeyi kaldırmak için ihtiyacım olan iradeye sahip olduğumda bu hareketleri daha kolay yapabilirim. Çünkü o zaman tüm konsantrasyonumu yapacağım hareketlere verebiliyorum. Yani burada irade ve motivasyon depolanıyor. Dolayısıyla ben kontrolü elden bırakırsam, bir başkası bunu benim yerime üstlenir."

CrossFit, 80'li yılların başında Amerikalı Greg Glassmann keşfedilmişti. Ardından geçen 10 yılda ABD'de oldukça yaygınlaştı, özellikle de ordu içinde popülerdi. CrossFit şimdi de Avrupa'da adından söz ettirmeye başladı. Matthias Dix, "Ben şahsen bu yöntemi Afganistan'daki Amerikalı askerlerden öğrendim. Bu sporla bana yeterince formda olmadığımı gösterdiler. Çünkü hep daha iyi bir forma sahip olmak mümkün. Bu yüzden bu spora başladım" diyor. © Deutsche Welle TürkçeDW/JS/NŞ/HS/NH

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler