HABER

Çubukçu: Boşanmalar kriz döneminde arttı

ANKARA (İHA) - Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, bazı milletvekillerinin kız yurtlarıyla ilgili konuşmalarında kurum ismi vermesini eleştirerek, çıkan haberler ve yapılan konuşmalar sonrasında 2-3 genç kızın intihara kalkıştığını açıkladı.

TBMM Genel Kurulu'nda 2008 yılı bütçe görüşmeleri sürüyor. Genel Kurul'da Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü, Özürlüler İdaresi Başkanlığı, Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı ve Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanlığı'nın bütçeleri ele alınıyor. Genel Kurul'da milletvekillerinin bakanlığı ile ilgili eleştirilerini yanıtlayan Bakan Çubukçu, bazı milletvekillerinin yaptıkları konuşmalarda verdikleri rakamların doğru olmadığını belirterek, bakanlığına ayrılan bütçenin 2002'de 121 milyon YTL olduğunu, bu rakamın 2007'de 700 milyon YTL'nin üzerine çıktığını ifade etti.

Bakan Çubukçu, 2005 yılında aileye dönüş programı çerçevesinde 5 bin çocuğun kendi aileleri yanına gönderildiğini ifade ederek, "Ayni ve nakdi yardımla desteklediğimiz çocuklarımız kendi aileleri yanında bakılıyorlar. İkinci aşamada koruyucu aile sistemini geliştiriyoruz. Bugün bine yakın koruyucu aile var. Koruyucu ailelere 550 milyon veriyoruz. Evlat edinmeler de hızla sürmektedir ve 9 bin 105 evlat edinme gerçekleşmiştir. Bu tabi hukuksal bir süreçtir. Sevgi evlerimizin Türkiye'nin her yerinde inşaatı sürüyor. Hayırseverlerimizle, belediyelerimizle, özel idaremizle her yerde inşaatlar hızla sürüyor" ifadelerini kullandı.

Kurumlardaki çocuk sayısını azaltırken, personel sayısının da azaltıldığını kaydeden Bakan Çubukçu, "Bakım personeliyle temizlik personelini ayırdık. Çocuk bakıcılarının çocuk gelişimi bölümünden mezun olması özelliğini arıyoruz. 20-25 çocuk düşüyordu. 8 çocuğa bir personel düşüyor. Bunlar da uzman. 2002 yılında 12 bin 505 personel, 20 bin civarında çocuk vardı. 12 bin çocuk 18 bin 503 çalışan personelimiz var. Daha az sayıda daha iyi hizmet veriyor personelimiz. Kurumlarda kalan çocuklardan yüzde 53'ü üniversite sınavında başarılı oldu. Dünya spor oyunlarında başarılı olmalarına rağmen hala kamuoyunda başarı hikayeleriyle değil kötü olaylarla anılıyor" diye konuştu.

Bazı milletvekillerinin de Genel Kurul'da kurum ismi vererek yanlış yaptığını söyleyen Çubukçu, "Kız çocuklarımızın yurtlarıyla ilgili çıkan haberlerde 2-3 kız arkadaşımızın intihara kalkıştığı, okuldaki arkadaşlarından, öğretmenlerinden burada söyleyemeyeceğim yüz kızartıcı sorularla karşılaşıyorlar. Kuruluş bakımı altındaki çocukların belki de en önemli problemi toplumun kendisine güveni. Yaptığımız araştırmada gördük ki, toplumun kendisine güvenmediğini düşünüyor, yüksek bir oranda. Kuruluş isimleri verilerek damgalanmaya çalışılan bu çocukların hayatlarında yıkıcı etki yapıyor. Buradaki çocuklarımızı ülkenin en şanslı çocukları yapmak istiyoruz" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu konuşmasının sonunda Türkiye'de AK Parti döneminde boşanmaların arttığı iddiasıyla ilgili olarak da, "Boşanmaların arttığı dönem, tarih olarak 2001-2002. 2002 tarihinde bir sıçrama daha olmuş ondan sora stabil. Boşanma olayında bir artma olmadığı gibi ekonomik krizlerin artığı dönemler olmuştur. AK Parti döneminde boşanmalar artmamıştır" ifadelerini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön