HABER

Çubukçu: Katsayıda karar yetkisi YÖK'ün

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Danıştay'ın, YÖK'ün üniversiteye girişte katsayı farkını kaldıran kararının yürütmesini durdurmasıyla ilgili açıklama yaptı.

"Bu kararı alma yetkisi, anayasal bir kuruluş olan YÖK'tedir. Bu kararı nasıl ki karar alarak getirdiyse, 10 yıl sonra da karar alarak katsayıyı kaldırabilir. Bunu yapamayacağını düşünmek, buna yetkisinin olmadığını iddia etmek bir kere hukuka uygun bir tavır değil" dedi.

Kanal 24'te yayımlanan "Moderatör" programına konuk olan Çubukçu, gündemdeki konularla ilgili açıklama yaptı. Çubukçu, farklı katsayı uygulamasını "okullar arasındaki birtakım sınıf farkları gözetilerek, yani eğitim gördüğünüz kuruma göre gideceğiniz okulların çok önceden belirlenmesi ve neredeyse adeta 'sizin bir kaderiniz' gibi algılanmasına yol açacak bir sistem" ifadesiyle eleştirdi. "Dünyanın hiçbir yerinde meslek eğitimi aldığı için yüksek öğrenim görülmesini engelleyen sistematik bir düzenleme bulunmadığını" ifade eden Çubukçu, şöyle dedi:

"Ben, bunun çok açıklıkla eşitlik kuralına aykırı olduğunu düşünüyorum. Aynı yaş grubundaki gençlerin birine koş koşabildiğin kadar diğerine ise ayağına 20 kiloluk bir beton bağlıyorsunuz ve 'sen de koş' diyorsunuz. O, ona yetişemeyecektir. Daha yüksek bir kapasitesi olsa dahi yetişemeyecektir. Çünkü, bu adil değil, vicdani değil ve eşitliği engelleyen bir düzenleme. Bu yüzden, mesleki eğitimin teşvik edilmesi için böyle önünde engelleyici kuralların olmaması lazım."

Çubukçu, kararın İmam Hatip öğrencileri ile ilişkilendirilmesine yönelik bir soru üzerine şunları söyledi:

"Konu, İmam Hatiplerle ilişkilendirildiği için ideolojik olarak değerlendiriliyor. Nüfusun yetiştirilmesi için her şeyden önce düzgün planlanmış bir orta öğretim sistemi ve buna uygun hedefleri net, geleceğe dair planları açık bir üniversite sisteminin planlanması lazım. İkisi birbirine çok paralel. Bu da tartışmaya gerek olmayan bir konu. Konu bir eğitim konusudur." Bakan Çubukçu, "Kalıcı bir çözüm için yeni bir yasayı gerekli görmediğini, mevcut sorunların aşılabileceğini" bildirdi.

-RUHBAN OKULU-

Sözleşmeli öğretmenlik konusunda çalışmaların devam ettiğini anlatan ve "Olumlu sonuçlanacağını" düşündüğünü belirten Çubukçu, Türkiye'deki Ruhban okuluyla ilgili olarak da şunları söyledi:

"Ruhban okulunun açılması konusunda herhangi bir hukuki engel yok, bana göre. Ama bu konu takdir edersiniz ki çok yönlü ve çok kapsamlı değerlendiriliyor. Dolayısıyla, biz negatif bir tutum içerisinde değiliz hükümet olarak başta Sayın Başbakanımız olmak üzere. Türkiye her zaman AB yolunda kendi üzerine düşen sorumlulukları demokratik bir şekilde ve toplumun gerekleri doğrultusunda yerine getirir. Türkiye'nin taleplerinin gerçekleşmesi durumunda bu sorun çözümlenebilir. Hükümet olarak karşı değiliz."

-EĞİTİM DİLİ TÜRKÇE-

Milli Eğitim Bakanı Çubukçu, ana dilde eğitim konusuna da açıklık getirerek, "Tartışmalar, ana dilde eğitim ya da eğitim dilinin Türkçe dışında başka bir dilde yapılmasına getiriliyor. Ana dilin öğretilmesi ve öğrenilmesi en temel haklardan birisidir. Ama ana dilde eğitim konusu, başka hiçbir ülkede AB ülkelerinde de tartışılan bir konu değildir. Eğitim dili Türkçe, eğitim diline ilave bir şekilde başka bir dilin de içerisine dahil edilmesi mümkün değil. Ama resmi kurumlar dışında ana dilin öğretilmesi, eğitimde kullanılması, bu yönde araştırma enstitüsünün kurulması başka bir şey. Ama takdir edersiniz ki resmi dil dışında bir dilde eğitim yapılması mümkün gözükmüyor" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön