HABER

Çukurova'da kültür-sanat

Adana/Mersin - Adana Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği "8. Altınkoza 13 Kare Uluslararası Sanat Festivali" etkinlikleri bu hafta da devam ediyor.

Festival kapsamında yarın Çukurova Üniversitesi Mithat Özsan Amfisi'nde Fotoğraf Gösterileri-2 kapsamında, Türk ve Japon fotoğraf sanatçılarının eserleri sergilenecek. Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği (AFAD) Kasım Gülek Galerisi'nde fotoğraf üzerine söyleşi ve M1 Alışveriş Merkezi'nde Azeri ressam İlhan Enveroğlu'nun resim sergisinin açılışı yapılacak.

Festivalde 9 Aralık Cumartesi günü Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda Atilla İlhan'ın şiirlerinin seslendirileceği dinleti ile devlet sanatçısı Mustafa Sağyaşar'ın Türk Sanat Müziği konseri sunulacak. 11 Aralık Pazartesi günü de Karagöz ustası ve tiyatrocu Mahmut Hazım Kısakürek'in "Fotoğrafa Can Vermek" adlı tiyatro performansı izlenebilecek. Festival kapsamında, 14 Aralık Perşembe günü de Türkiye'de "fotoğrafçılığın Oscar'ı" sayılan "Altın Kamera" fotoğraf yarışmasında dereceye giren eserler, Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda sergilenecek.

Adana Devlet Tiyatrosu (ADT), Roberto Cossa'nın yazdığı, Esen Çamurdan'ın çevirdiği ve Tayfun Erarslan'ın yönettiği "Babaannem Yüz Yaşında" adlı oyunu bugün ve yarın sahneleyecek. ADT, çocuk oyunu "Sokak Kedisi Marilu"yu da 10 Aralık Pazar ve 13 Aralık Çarşamba günleri izleyicilerle buluşturacak. Ayrıca ADT, Dede Korkut Hikayeleri'nden Duha Koca Oğlu Deli Dumrul'un efsanesini konu alan "Deli Dumrul"u da 12 Aralık Salı gününden itibaren tekrar sahnelemeye başlayacak.
Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosunda, "Düğün ya da Davul" adlı oyun, 12 ve 13 Aralıkta izlenebilecek.

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ise yarın ve 9 Aralık Cumartesi günleri aynı sahnede, "İsmet İnönü'yü Anma Konseri" kapsamında, şef Naci Özögüç yönetiminde, dünyaca ünlü devlet sanatçısı kemanist Suna Kan eşliğinde Mozart'ın "Saraydan Kız Kaçırma" uvertürü ve "Sol Majör Keman Konçertosu" ile Mendelsshon'un "İskoç Senfonisi"ni sunacak. Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB), Azeri sanatçı Üzeyir Hacıbeyov'un "Arşın Mal Alan" adlı operetini sahneliyor. 2 perdelik operetin, Kültür Merkezinde bu akşam prömiyeri, 9 Aralık Cumartesi günü de galası yapılacak.

Çocuklar için ise Gürçil Çeliktaş'ın yazdığı ve Selmi Andak'ın müziklerini yaptığı, 2 perdelik "Uyuyan Güzel" müzikali 11 Aralık Pazartesi günü Kültür Merkezinde sahnelenecek. MDOB, ayrıca aynı gün librettosunu Klaus Ludwig'in yazdığı, Sevgi Şanlı'nın Türkçe'ye çevirdiği ve Adrian Brine'in sahneye koyduğu "Bir Tenor Aranıyor" adlı müzikal-komediyi, Mersin Üniversitesi Çiftlikköy Yerleşkesindeki Kültür Merkezinde öğrencilerle buluşturacak. MDOB, bu yıl ilk kez başlattığı uygulama kapsamında Atatürk Evi'nde ücretsiz şan konseri verecek. Konserle, vatandaşların Atatürk Evi'ni daha sık ziyaret etmesi ve gezmesi amaçlanıyor.

MDOB aralık ayı etkinliklerini, Giuseppe Verdi'nin 2 perdelik "Kamelyalı Kadın" balesiyle sürdürecek. Murat Kodallı'nın yönettiği, koreografisini Nugzar Magalaşvili'nin, librettosunu Medeia Magalaşvili'nin yazdığı bale, 14 Aralık Perşembe günü Mersin Kültür Merkezi'nde yeniden sahnelenecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön