HABER

Cumhur İttifakı'nda bedelli askerlik çatlağı: Herkes aynı parayı ödemesin!

Hükümetin bedelli askerlikle ilgili çalışması komisyonda beklerken, Cumhur ittifakının itirazları da devam ediyor. MHP lideri Bahçeli'nin "28 günlük temel eğitim gereksiz" çıkışından sonra BBP lideri Destici de "Herkes için 15 bin olmamalı. Asgari ücretli 5 bin lira ödesin. Aylık geliri 100 bin lira olan ise 100 bin lira ödesin. Yani bu adalet sağlansın" dedi.

Cumhur İttifakı'nda bedelli askerlik çatlağı: Herkes aynı parayı ödemesin!

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, bedelli askerlik düzenlemesine ilişkin, "Tek bir rakam olmamalı. Herkes için 15 bin olmamalı. Gelir düzeyine göre olsun. Eğer asgari ücretle çalışıyorsa o 5 bin lira ödesin. Aylık geliri 100 bin lira ise o da 100 bin lira ödesin. Yani bu adalet sağlansın." dedi.

Destici, taraftarı olduğu Spor Toto 1. Lig ekiplerinden Eskişehirspor'un Bolu'da Hacettepe ile oynadığı hazırlık maçını izledi.

DESTİCİ'DEN 28 GÜNLÜK EĞİTİME DESTEK

Maçın ardında gazetecilerin bedelli askerlik düzenlemesiyle ilgili sorularını yanıtlayan Destici, gelecek hafta TBMM'de görüşülecek bedelli askerlik düzenlemesi içinde yer alan 28 gün konusunun henüz açıklık kazanmadığını belirterek, "Tabii ki, teorik 28 günün içeriği nedir gerçekten onu hiç kimse anlayamadı. Ama ben 28 gün bilfiil, yani temel eğitimin alınması gerektiğinin doğru olduğu düşüncesindeyim. Mutlaka ama mutlaka bedelli olarak askerliğini yapacak vatandaşlarımızın 28 gün bir temel eğitimden geçmeleri, silah tutmaları, o şanlı üniformayı giymeleri, Peygamber ocağının karavanasından yemek yemeleri ve o ruhu yakalamaları lazım." diye konuştu.

"HERKES BEDELLİ İÇİN 15 BİN LİRA ÖDEMESİN"

Destici, söz konusu düzenleme için üzerinde durulması gereken asıl meselenin 15 bin lira konusu olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

"Öbür taraftan bu husus ile ilgili dile getireceğimiz bir şey de yaş 25, 15 bin lira meselesi. Tek bir rakam olmamalı. Herkes için 15 bin olmamalı. Gelir düzeyine göre olsun. Eğer asgari ücretle çalışıyorsa o 5 bin lira ödesin. Aylık geliri 100 bin lira ise o da 100 bin lira ödesin. Yani bu adalet sağlansın. Siz, asgari ücretli ile Türkiye'nin en zengininin çocuğunu aynı fiyata, 15 bin liraya bedelli askerlik yaptırırsanız bence bu adil ve doğru olmaz. Mutlaka bunun Mecliste teklif getirilirken ve görüşülürken komisyonlarda bu şekilde buradaki düzenlemelerin yapılması lazım."

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bazı meslek kollarında çalışan insanlara ihtiyaç duyabileceğine de değinen Destici, silahlı kuvvetler tarafından belirlenen bazı meslek grubu üyelerinin bedelli yerine bizzat kısa dönem gibi 6 ay süreyle ihtiyaç olan yerlerde görevlendirilip, bedelli askerlikten yararlanmak isteyen gençler arasında oluşacak yoğunluğun azaltılabileceğini savundu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 63 yorum
Adam çok haklı birisi 15 bin lirayı elinin kiri gibi çıkarırken birisi zor zekat çıkarıyor bunun içinde adalet sağlanmalı ta ki bu ülkede de adelet her zaman sınıfta kalıyor.
mustafa destici'nin görüşüne aynen katılıyorum. bazıları çay bahçesinde garsona 100,- tl bahşiş veriyor. bazıları da 50.- tl için bir gün çalışıyor. ayda 1500.- tl kazanan ile 150 000.- tl kazanan'ı eşit tutmak haksızlık.
herkes senin gibi reise yamanıp hazineden beslenmiyor, millet ne halde haberin var mı?
Geri Dön