HABER

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı: Kadın, gözünde morluk varken kafasını duvara vurduğunu söylemesin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanlarından olan Özlem Zengin, 'hiçbir kadının gözünde morluk varken kafasını duvara vurduğunu söylememesini' istedi. Zengin, Türkiye'nin 'kadına şiddette inanılmaz bir gelişim kaydettiğini' savunurken "Aslında Türkiye'de şiddet sayısında artış yok" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanlarından olan Özlem Zengin, 'hiçbir kadının gözünde morluk varken kafasını duvara vurduğunu söylememesini' istedi. Zengin, Türkiye'nin 'kadına şiddette inanılmaz bir gelişim kaydettiğini' savunurken "Aslında Türkiye'de şiddet sayısında artış yok" dedi.

'EĞİTİM ARTTIKÇA ŞİDDETİN KALİTESİ ARTIYOR'

Zengin, "Eğitim arttıkça şiddetin kalitesi artıyor. Daha inceltilmiş bir şiddet var; kaşıyla, gözüyle, ekonomik olarak yapmak istediğini engelleyerek, kadının ruhsal özgürlüğünü sınırlayarak. Yani gören gözler için şiddet hep var sadece farklı" dedi.

Zengin, Altınbaş Üniversitesi'nin düzenlediği 'Kadına Şiddetle Mücadele Çalıştayı'na katıldı.

'TÜRKİYE'DE ŞİDDET ORANINDA ARTIŞ YOK'

Türkiye'de şiddet oranında artış olmadığını ama bilinçte bir artış olduğunu ve bu artışın şiddete uğradığını söylemeyi kolaylaştırdığını öne süren Zengin şunları söyledi:

"Bazen rakamlar üzerinden konuşuyoruz,'şu kadar kadın şiddet gördü, bu kadarını engelledik' diye. Mesele sayının bin, on bin olması değil, bir kadın şiddete uğruyorsa hepimizin meselesi olmalı. Böyle baktığımızda o zaman gerçek çözümü bulmak konusunda kaygımız daha fazla olacak. Rakamlar bize şunu söylüyor aslında Türkiye'de şiddet sayısında artış yok ama bilinçte bir artış var ve bu artış şiddete uğradığını söylemeyi kolaylaştırıyor, öyle de olsun. Hiçbir kadın gözünde morluk varken kafasını duvara vurduğunu söylemesin, gerçeği söylesin."

'TÜRKİYE, KADINA ŞİDDETTE İNANILMAZ BİR GELİŞİM KAYDETTİ'

Türkiye’de özellikle olay anı ve sonrasına dair hukuken çok yol alındığını savunan Av. Zengin, "Türkiye, eğer bir kadın şiddete uğruyorsa uğradığı andan itibaren yapılan işler konusunda inanılmaz bir gelişim kaydetti, yöntemler çoğaldı. Bu konuda hakimlerin ve savcıların farklı ve daha doğru yaklaşımları gelişti, farkındalık arttı. Şu an gitmemiz gereken yol, olay olmadan evvelki safha. Yani biz koruyucu hukuk dediğimiz aşamayla ilgili ve toplumdaki, bu konuya ilişkin algıyla ilgili meselede yol almalıyız. Asıl yatırımı buraya yapmalıyız" ifadelerini kullandı.

'HER HAYATIN İÇİNDE ŞİDDET VAR ÖNEMLİ OLAN HEPSİNE AYNI MESAFEDE DURMAK'

'Şu hayat tarzını seçerseniz şiddet olmayacak' görüşüne katılmadığını ve her hayatın içinde şiddetin olduğunu vurgulayan Av. Zengin şöyle konuştu:

"Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığından itibaren kadınlar konusuyla ilgili olarak hukuk alanında fevkalade iyileştirmeler yapıldı. Burada bize düşen birincisi bunu konuşabilir hale gelmek, Türkiye'de, 'şu hayat tarzını seçerseniz şiddet olmayacak' anlatılıyor, ben buna inanmıyorum. Her hayatın içinde şiddet var, mesele hangi hayat tarzında olursak olalım şiddet olabilir ve biz hepsine aynı mesafede durarak nasıl çözüm üretebiliriz olmalı."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön