Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD açıklaması: Gerçek dostlarını kaybediyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'nin İran kararı ile ilgili yaptığı ilk açıklamasında 'Kaybeden Amerika olacak. ABD gerçek dostlarını kaybediyor' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN International'da Becky Anderson'a sorularını yanıtladı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın İran ile nükleer anlaşmadan çekilme kararını değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, anlaşmayla bu konuda yıllardır süren olumsuzluğun olumlu bir duruma dönüştüğünü ve umutları artırdığını hatırlattı.

Erdoğan, "Şimdi bunun bir anda ters istikamette gelişmesi sadece bölgeyi değil, tüm dünya ekonomisini ve dolayısıyla Türkiye'yi de etkileyecek" diye konuştu.

Bu durumdan ABD menfaat elde edecek olsa da birçok ülkenin rahatsız olacağına ve büyük darbeler yiyeceğine dikkati çeken Erdoğan, "Niçin yeni krizlere yol açalım?" ifadelerini kullandı.

"KAYBEDEN AMERİKA OLACAKTIR"

Erdoğan, bu durumun yaratacağı risklerin sorulması üzerine, "Kaybeden Amerika olacaktır çünkü yaptığınız bir anlaşmaya sadık kalmıyorsunuz" değerlendirmesinde bulundu.

İmzalar atılmışsa sadık kalmak gerektiğinin altını çizen Erdoğan, "Uluslararası anlaşmalar, böyle istediğiniz zaman bozun, istediğiniz zaman yapın. Böyle bir şey olmaz" dedi.

"F-35'LERİN VERİLMEMESİ MÜTTEFİKLİK RUHUNA UYMAZ"

YPG'nin ABD'den aldığı silahlarla Türkiye'nin sınırlarını taciz ettiğini söyleyen Erdoğan, "ABD gerçek dostlarını kaybediyor. F-35'lerin verilmemesi müttefiklik ruhuna uymaz" dedi.

ABD'ni elçiliğini Kudüs'e taşıma teşebbüsünü hata olduğunu söyleyen Erdoğan, "ABD'li rahip Brunson siyasi amaçla isteniyor. Yapılan rehine diplomasisi değildir" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 30 yorum
15 temmuzdan Amerika sorumlu diyordunuz. hala utanmadan dost mu diyorsunuz.
@ata_ata_1997 SEN HALA GERİZEKALILIKTA ISRARMI EDİYORSUN ESETE NE YAPTIK ÖNCE SEVDİK SONRA ALIVERDİK TOPRAKLARINI ATAYIVERDİK KAYMAKAMLARI VALİLERİ BARZANİYE PARA VERDİK KIRMIZI HALIDA AĞIRLADIK ANLAMADI DAYAYIVERDİK NAMLUYA FÖTÖYE ADAM GİBİ BU ÜLKEYE ÇALIŞ DEDİK ANLAMADI 15 TEMMUZDA KÖPEKLERİNE YERLERDE SÜRÜKLÜYEVERDİK ABD YİDE AYNI ŞEKİLDE GEL YAVRUM GEL KUCAĞIMIZA DEDİK ANLAMADI ES 400 LERİ ALIVERDİK ABD UÇAKLARINA KARŞI KISACA REİS DİYORKİ YA BENİM VERDİĞİM EKMEĞİ ADAM GİBİ YERSİNİZ ALBAYRAĞA BOYUN EĞERSİNİZ YADA TOPUNUZA NAMLUYA DAYANIRIM DİYOR .BENDE DİYORUMKİ REİS KÖKLE DİYORUM
@gumusoglu Ne içtin koçum sen..?
@gumusoglu Sen hala tayyip erdoğan trumpla görüşünce bunları söylediğini mi sanıyorsun. Bu sizi kandırmak için türkiye'de söledikleri. Oraya gidince canım trump gülüm trump . Aynı şey Rusya ilede geçerli. iki yıl önce posta koydu rusyaya sonra ben ettim sen etme Putin.
@ata_ata_1997 hamşo sen aldın verdin de bu esnada kaç insan can verdi biliyor musun? Hoş bilsende senin gibilerin umrunda olmaz. Yaşasın REİS !!!
tamam
devam
HAMAM dedi HAMAM..
Katil Amerika ver biraz F35:)
Sayın Cumhurbaşkanım ABD yi yöneten LOBİ kimlerin elinde tabikide Siyonist Yahudilerin elinde onun için Yahudiden dost olmaz hakkında ayet bile var
lepiska saçlı adam,uysa da uydu,uymasa da diyor.hiper sermaye arkadan itiyor.
cumle alem tşklrini yesin reiiiiissss buyuksun.
size ailecek afiyet olsun.
@soner_1970_gyfug Sen ve senin gibi omurgasızlardan başkasına kalmaz ki..!
tamam recep tamam
abd denen şeytan bizim dostumuz değil baş düşmanımız abd ve israil yeryüzünden tamamen silinmedikçe müslümanlar güven içinde olmayacaktır ya bizler şehit olacağız yada abd ve israillilerin kökünü kazıyacağız mutlaka bir gün bu savaş olacak
amerikaya çatacağına ilimi bilimi geliştir kendin üret ..dini kullanma eller marsta ..sen daha bu kafayla...
abd bizim gibi ufak defek ülkeleri umursarmı ekonomisi ve askeri gücü bizden 100 kat fazla
YALVARMAYI BIRAK SEN ÜRET BİRŞEYLER EYYY AMERİKA EYYY HOLLANDA EYYY ALMANYA TAMAM TAMAM TAMAM
Biri bana KK'nın da böyle konuşabileceğini söylesin.
T A M A M sus artık recep. Git kendin üret uçağını. 16 yıldır betondan başka ne ürettin.
TURKIYE,Rusya,Cin ve bir kac devlet anlasma yapip ithalat ve ihracatta dolar kullanmasalar kendi paralarini kullansalar dolar = tuvalet kagidi /// amerika = afrika
abd nin düşman oldugu bi reisimiz var ben reisimizin yanındayım. kahrolası abd gider mig alırız rusyadan
BOP eş başkanı PAPA dostu boynunda yahudi madalyası taşıyan TÜRK milliyetçiliğini ayaklar altına alan fetoya her istediğini verdiğini ITİRAF eden zat degilmiydi bu
türk ordusu elbab,cerablus ve afrinden çıkıp buraların gerçek sahibi pkk-pyd lilere bırakılsın,reis amerikaya tamam desin ,rahipi teslim etsin,ypgnin deaşla savaşına türkiye destek olsun,ruslardan S400 alınmasın,amerikan mandasına evet densin,bu durumda amerikayla hiçbir sorunumuz kalmaz diye düşünüyorum.
KANDIRILDIK EYY AMERİKA ASABIMI BOZMA ALIRIM AKLINI :)
KENDİMİZ ÜRETELİM... İSTİKBAL GÖKLERDEDİR... İMZA... M.K. ATATÜRK...
Ah canım üzdülermi seni, F35 saydığımız paralar trump kardeşinin gönlünü etmediyse gemicik alak
ABD her ne yaparsa yapsın, sizin gibi bop eşbaşkanı birini asla kaybetmez reyiz, sahi sizin bıbıcım mahdumlarınız nirde okuyuvermişti, kimin parsıynan okyup dururdu, öbamanınızı çoh özledinizmi, trump 33milyar dolarlık uçah parasınan ikna oldumi
YAHU NE DOSTU NE GERÇEĞİ DAHA YAHU. ADAMLAR ZARRAP DAVASI ADI ALTINDA BİR HAMLEDE SENİ GÖREVDEN İNDİRME PLANI YAPTILAR, AYIDAN POST DÜŞMANDAN DOST OLMAZ DİYOR ATALARIMIZ. BAD HER HALUKARDA KENDİ MENFEATİ İÇİN VAR DOSTLUK MOSTLUK HİKAYE ONLAR İÇİN.TÜRKİYE EN KISA SÜREDE UZUN MENZİLLİ FÜZLERE SAHİP OLMALI, RADARA YAKALANMAYAN SAVAŞ UÇAKLARI TEMİN ETMELİ S 400 LERİNİ HEMEN TESLİM ALMALI. TÜRKİYEYİ ÇEREZ OLARAK GÖRÜYOR ABD UNUTMAYALIM. TÜM DÜNYA ŞAHİD OLACAK İRAN EN SERT İLAHİ ŞAMARI GEÇİRECEK ABD YE BÖLGEDE. TÜRKİYE İRANLA KUCAKLAŞMADA GEÇ KALIRSA HEZİMET YAŞAYACAK DİKKAT.İMZA OZAYDİN65
Diğer Haberler