Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Binali Yıldırım-Ekrem İmamoğlu ortak yayını açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu arasında yapılacak canlı yayın programına ilişkin “İstanbul gibi dünyanın örnek şehrini en ideal hangi yönetici yönetebilir. Bunu bizzat o akşamki müzakereden sonra çok da net değerlendirme fırsatı bulunacak diye inanıyorum. Bunun son artık kırılma noktası olan Pazar günü o bir haftaya da ciddi bir ışık verecektir diye inanıyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (AİGK) 5. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’ye hareketi öncesi Atatürk Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu.

Zirveye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dış politikada etkin, çok taraflılık ayrı bir önem kazanmıştır. Birçok soruna birlikte hareket ederek çözüm sağlanması mümkündür. İşbirliği ve birlikte çalışma kültürünün geliştirilmesi açısından da elzemdir. Asya bölgesinin, barış, güvenlik ve istikrarı da ülkemiz bakımından önem taşıyor. Asya’da işbirliği ve güven artırıcı önlemler konferansını faydalı bir diyalog formu olarak görüyoruz. Konferans 1993’ten kurulduğundan bu yana kurumsallaşmış, temsil kabiliyeti yüksek bölgesel bir foruma dönüşmüştür. Ülkemizle birlikte 27 ülkeyi bir araya getiriyor. Türkiye konferansın 2010 - 2014 yıllarındaki dönem başkanlığını başarıyla yürütmüştür. Yeni sınamalar ve tehditler alanında koordinatör görevini yürütüyoruz. Üye ülkeler arasında işbirliğinin geliştirilmesi konferans bağlamındaki temel önceliklerimizden olacaktır" dedi.

"PAZAR GÜNÜ O BİR HAFTAYA DA CİDDİ BİR IŞIK VERECEKTİR DİYE İNANIYORUM"

Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu arasında Pazar günü gerçekleşecek canlı yayına ilişkin soru üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Görevlendirdiğimiz arkadaşlarımız ön hazırlıkları iyi bir şekilde yaptı. Her iki taraf da bu buluşmanın moderatörünü belirlemede müşterek bir çalışma yaparak ismi belirlediler. Bir de yayın platformu olarak buranın tamamı ile her yerde adil bir şekilde bütün kim istiyorsa rahatlıkla buradan yayın yapma imkanını bulacak. Sadece İstanbul bunu izlemeyecek tüm Türkiye’nin bu tartışmayı izleme imkanı olacak. Sivaslılar, Kastamonulular, Tokatlı, Giresunlu, Trabzonlu hepsi birbirlerini arayıp bunun müzakeresini yapabilecek. Bu şunu getirecek. Gerçekten İstanbul gibi dünyanın örnek şehrini en ideal hangi yönetici yönetebilir. Bunu bizzat o akşamki müzakereden sonra çok da net değerlendirme fırsatı bulacak diye inanıyorum. Ve bunun son artık kırılma noktası olan Pazar günü o bir haftaya da ciddi bir ışık verecektir diye inanıyorum” ifadelerine yer verdi.