HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan cemevine önemli ziyaret: Muharrem ayı iftarına katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, muharrem ayı iftarı dolayısıyla Ankara Mamak'taki Hüseyin Gazi Cemevi'ni ziyaret etti. Erdoğan, burada Alevi ve Bektaşi derneklerinin temsilcileriyle bir araya geldi. Hüseyin Gazi Kültür Sanat Vakfı Başkanı Mehmet Ali Ayyıldız, cemevlerinin ibadethane sayılması gibi bazı talepleri Cumhurbaşkanı Erdoğan'a iletti. İşte haberin detayları...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan cemevine önemli ziyaret: Muharrem ayı iftarına katıldı

Ankara'nın Mamak ilçesindeki Hüseyin Gazi Türbesi'ni ve hemen yanındaki cemevini ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, muharrem ayının 10'uncu günü dolayısıyla Alevi dedeleriyle birlikte iftar yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'nın Mamak ilçesinde bulunan Hüseyin Gazi Türbesi’ni ve hemen yanında bulunan cemevini ziyaret etti. Erdoğan, burada Türkiye’nin dört bir yanından gelen Alevi dedeleri, Bektaşi babaları ve akademisyenlerin yanı sıra STK temsilcileriyle iftarda bir araya geldi.

1

İFTAR MENÜSÜNDE MERCİMEK ÇORBASI, PİLAV, TAZE FASULYE VE KARPUZ VARDI

Hüseyin Gazi Kültür Sanat Vakfı Başkanı Mehmet Ali Ayyıldız, iftarda menüde mercimek çorbası, pilav, taze fasulye ve karpuz olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iftar sonrası Kerbela olayını anlattığını ifade eden Ayyıldız, cemevinde 5 mersiye okunduğunu ve gelenekleri gereğince güncel konuların burada gündeme getirilmediğini ifade etti.

2

ERDOĞAN'A TALEPLERİ İLETTİ

Türbe ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a eşlik ettiğini ve bu sırada taleplerini ilettiğini söyleyen Ayyıldız, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Hüseyin Gazi Dağı ve mağarasının ziyarete açılması isteklerini aktardığını söyledi. Cemevlerinin ibadethane sayılması taleplerini de Erdoğan ile paylaştığını söyleyen Ayyıldız, iftar için Türkiye'nin dört bir yanından gelen 16 Alevi dedesinin ve 90 kişinin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte iftar yaptığını söyledi.

3

İLK ZİYARETİ 2007'DE YAPMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikinci kez bir cemevini ziyaret etti. İlk cemevi ziyaretini 2007’de İstanbul Erikli Baba Cemevi’ne yapan Erdoğan, ilk kez bir cemevinde muharrem iftarına katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ziyaretinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, AK Partili vekiller, Ankara Valisi Vasip Şahin de eşlik etti. (İHA)

EFW

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler