Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş ABD açıklaması: Yeni dost ve müttefikler aramaya başlayacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, The New York Times gazetesine yazdığı makalesinde, "ABD'nin Türkiye'ye karşı attığı tek taraflı adımlar sadece ABD'nin çıkarlarına ve güvenliğine zarar verir. Bu tek taraflılık ve saygısızlık trendini tersine çeviremezlerse yeni dost ve müttefikler aramaya başlayacağız" dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kötülüğün dünyanın her yerinde pusuya yattığı bir dönemde, uzun zamandır müttefikimiz olan ABD'nin Türkiye'ye karşı attığı tek taraflı adımlar sadece ABD'nin çıkarlarına ve güvenliğine zarar verir. Çok geç olmadan, Washington ilişkilerimizin asimetrik olabileceği yanlış düşüncesini bir kenara bırakmalı ve Türkiye'nin alternatiflere sahip olduğunu kabul etmelidir. Bu tek taraflılık ve saygısızlık trendini tersine çeviremezlerse yeni dost ve müttefikler aramaya başlayacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, New York Times gazetesi için İngilizce kaleme aldığı "Türkiye, ABD ile Krizi Nasıl Görüyor?" başlıklı makalede, iki ülke arasında son dönemde yaşanan gerginliğe değindi.

'TÜRKİYE ABD'NİN YARDIMINA KOŞTU'

Türkiye ve ABD'nin son 60 yıldır stratejik ortak ve NATO müttefiki olduğuna, iki ülkenin Soğuk Savaş döneminde ve sonrasında karşılaştıkları ortak zorluklara karşı omuz omuza durduğuna işaret eden Erdoğan, "Türkiye, yıllar boyunca ne zaman gerekli olsa ABD'nin yardımına koştu. Kore'de askerlerimiz birlikte çarpıştı. Küba füze krizinin en yüksek olduğu dönemde, Türkiye topraklarında Jüpiter füzelerinin konuşlanmasına izin vererek ABD'nin durumu yatıştırma çabalarına katkı sağladı. 11 Eylül terör saldırılarının ardından Washington bu kötülüğü yapanlara karşılık vermek için dostlarını ve müttefiklerini beklediğinde, askeri birliklerimizi buradaki NATO misyonunu başarıya kavuşturmak için Afganistan'a gönderdik." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, öte yandan ABD'nin, Türk halkının endişelerini anlayamadığını ve saygı duyamadığını vurguladı.

'ORTAKLIĞIMIZ RİSKE GİREBİLİR'

Son yıllarda iki ülkenin ortaklığının ABD tarafından anlaşmazlıklarla sınandığını kaydeden Erdoğan, "Ne yazık ki bu tehlikeli trendi tersine çevirme çabalarımız boşa çıktı. ABD, Türkiye'nin egemenliğine saygı duymaya başlayıp, milletimizin karşı karşıya olduğu tehlikeleri anladığını ispatlayamazsa ortaklığımız riske girebilir." değerlendirmesine yer verdi.

'FETÖ'NÜN DARBE GİRİŞİMİNE TEPKİSİ TATMİN EDİCİLİKTEN UZAKTI'

Başkan Erdoğan, Türkiye'nin, Pensilvanya'da yaşayan Fetullah Gülen'in elebaşı olduğu Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) mensupları tarafından 15 Temmuz 2016'da saldırıya uğradığını hatırlattı.

ABD'nin, bu darbe girişimi ve sonrasındaki gelişmelerle ilgili tutumuna da değinen Erdoğan, ifadelerini şöyle sürdürdü:

"FETÖ'cüler hükümetime karşı kanlı bir darbe yapmaya çalıştı. O gece milyonlarca vatandaş, şüphesiz ki ABD'lilerin Pearl Harbour ve 11 Eylül saldırılarından sonra deneyimlediği vatana bağlılık hissiyatıyla sokaklara döküldü. Uzun zamandır benim seçim kampanyalarımı yöneten sevgili arkadaşım Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok'un da aralarında olduğu 251 masum insan ülkemizin özgürlüğü için en ağır bedeli ödedi. Ailemin ve benim ardımdan gelen ölüm mangası başarılı olsaydı ben de onlardan biri olacaktım. Türk halkı, ABD'den bu saldırıyı kesin bir dille kınamasını ve Türkiye'nin seçilmiş hükümetiyle dayanışmasını dile getirmesini istedi. ABD bunu yapmadı. ABD'nin olaya tepkisi tatmin edicilikten uzaktı. Türk demokrasisinin yanında olmak yerine ABD yetkilileri ihtiyatlı bir şekilde 'Türkiye'de istikrar, barış ve devamlılık' çağrısında bulundu. Bu da yetmezmiş gibi Türkiye'nin iki taraflı bir anlaşma ile Fetullah Gülen'in iadesi için yaptığı talepte hiçbir ilerleme kaydedilmedi."

PYD/YPG’YE ABD’NİN VERDİĞİ DESTEK HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI

Erdoğan, Türkiye-ABD ilişkilerinde başka bir hayal kırıklığının ise terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD/YPG'ye ABD'nin verdiği destek olduğuna dikkati çekti.

Başkan Erdoğan yazısında bu konuyla ilgili, "Türk makamlarının tahminlerine göre, Washington son yıllarda PYD/YPG'ye silah vermek için 5 bin kamyon ve 2 bin kargo uçağı kullandı. Hükümetim, ABD'li yetkililerin PKK'nın Suriye'deki müttefiklerine eğitim ve teçhizat verme kararlarından duyduğumuz endişeyi tekrar tekrar paylaştı. Ne yazık ki sözlerimize kulak tıkandı ve ABD silahları en nihayetinde sivil halkımızı ve Suriye, Irak ve Türkiye'deki güvenlik güçlerimizi hedef almak için kullanıldı." görüşünü paylaştı.

'GEREKLİ ADIMLARI ATACAĞIZ'

Son günlerde ABD'nin, hakkında bir terör örgütüne yardım ettiği suçlaması bulunan Amerikan vatandaşı Andrew Brunson'ın Türk polisi tarafından tutuklanmasını gerekçe göstererek Türkiye ile tansiyonu artıracak birçok adım attığını vurgulayan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Donald Trump'ı birçok toplantımız ve konuşmamızda uyardığım gibi hukuki sürece saygı duymak yerine, ABD dost bir millete karşı haddini aşan tehditler yayımladı ve Bakanlar Kurulumuzun birçok üyesine yaptırım uyguladı. Bu karar kabul edilemez, mantıksız ve en nihayetinde uzun süreli dostluğumuza zarar verici nitelikteydi. Türkiye'nin tehditlere cevap vermediğini göstermek için birkaç ABD'li yetkiliye yaptırım kararı aldık. Biz hep aynı prensibe bağlı kalacağız: Hükümetimi hukuki sürece müdahale etmeye zorlamaya çalışmak anayasamıza ya da ortak demokratik değerlerimize uygun değildir.

Türkiye zaman belirledi ve ABD dinlemezse bir kez daha kendi göbeğini kendi kesecek. 1970'lerde Türkiye, Washington'ın itirazlarına rağmen Kıbrıs Rumları tarafından Türk kökenlilere karşı uygulanan soykırımı engellemek için Kıbrıs'a girdi. Son zamanlarda Washington'ın Suriye'nin kuzeyinden gelen milli güvenlik tehditleriyle ilgili bizim endişelerimizin ciddiyetini anlayamaması, DEAŞ'ın NATO sınırlarına erişimini kesen ve YPG'yi Afrin kentinden çıkaran iki askeri operasyonla sonuçlandı. Bu durumlarda olduğu gibi milli çıkarlarımızı korumak için gerekli adımları atacağız."

Erdoğan yazısına şu ifadelerle son verdi:

"Kötülüğün dünyanın her yerinde pusuya yattığı bir dönemde, uzun zamandır müttefikimiz olan ABD'nin Türkiye'ye karşı attığı tek taraflı adımlar sadece ABD'nin çıkarlarına ve güvenliğine zarar verir. Çok geç olmadan, Washington ilişkilerimizin asimetrik olabileceği yanlış düşüncesini bir kenara bırakmalı ve Türkiye'nin alternatiflere sahip olduğunu kabul etmelidir. Bu tek taraflılık ve saygısızlık trendini tersine çeviremezlerse yeni dost ve müttefikler aramaya başlayacağız."

AA


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 105 yorum
incirlik üstünün hemen kapatılması gerek
hadi yine iyisin reis. bunu da amerikaya yükledin.... ya öok ballısın ya da çok yetenekli. hep dört ayak üstüne düşüyorsun
Mesela Kamboçya mı sayın dünya liderim
Senin gibi zihniyetleri Allahtan adam yerine koyan yok yoksa içimizdeki senin gibi yerli trumplar mahveder bizi
@bulut1983 ondan senin yazını herkes beğenmiş içimizdeki hainler sizsiniz
@yhuday_1991 fetonun trolleri saolsun neyi beğenip neyi beğenmiyeceklerini bilirler....
eyyyy amerigaa.
@aorhan2 Sulandır aslanım sulandır, ülke olağanüstü bir zamandan geçerken bile dalganızı geçin, ya amerikada yaşayan bir fetocusun yada bayağ bir dolar stoğun var....
Kesinlikle bu duruşun gösterilmesi lâzım
Abd li kardeslerimiz suriyenin a..ina nasil koydularsa sira turkiyede.dort gozle bekliyoruz turklerin gebertilecegi gunleri ,soykirimla bu seytan soyunun tarihe gomulecegi gunleri
@yeni_ortadogu LAN PÇ SENİN VE SENİN GİBİLERİN A..INA BİZ KOYACAĞIZ SENİN DE ABD NİN DE İSRAİLİN DE PKK NINDA MAKATIN YİYORSA AÇIKÇA ÇIK SÖYLE
Sonuna kadar dik dur arkandayız REİS
temel reis
EYYYY AMERIKAA EYY PELSİLVANYA DİYE DİYE BİTİRDİN BİZİ
Reis eğer bizde Venezüella gibi olacaksak her türlü tavrını ortaya koy türkler ölür ama köle olmaz dünyada tek türk kalsa yine de sırtımız yere gelmez.
sizden korkan sizin gibi olsun...
Amerika artık müttefikimiz değil bunu ilan etmeliyiz. Bu bir Beka meselesi oldu artık
incirlik hava üssünü kapat TÜRK bayrağımızı dik gerçekten sonuna kadar senle olalım
@bugs_55 ileriden sola dön, sonra tekrar sola dön, sonra tekrar sola dön, sonra tekrar sola dön, başladığın yerdesin :-)
incirlik üstü kapatılacak ozaman
Ey Amerika, gucumuzu test etmeye kalkma:)
kötü giden bir şeylerden sonra hep kavga israil abd hollanda almanya vs vs..... uyan ey halk diyecem ama boşşşşşşşşşşşşşş
Bu sefer kimler kandırıyor merak ediyorum
reyiz seninle olmuyor 16 yıldır gelinen nokta kocaman fos yerinde olsam yerel seçimlerde istanbul dan belediye başkanı adayı olurum allah var o işi iyi yaptın ülke yönetmek sana fazla geldi
Dünyada 5 büyük devlet olacaksın türkiye rusya çin japonya kore diğerlerini haritadan silmek lazım
tüm pisliğin yuvası incirlik üssü olduğu halde nasıl bir açık verdilerse bir türlü kapatamıyorlar.. anca böyle arkadan sallıyolar.
Bütün hainlikleri görüyorsunuz da neden hala müttefik olmaya çalışıyoruz. Biz enayi miyiz. Madem herşeyi halk bilir neden halka sormuyorsunuz.ABD nin dostluğunu halkımız istemiyor.
ÜLKEYİ BU KADAR BORCA AMERİKAMI SOKTU.? SÜRÜYELELİ ,TARİKATÇI ,YANDAŞ BESLEMENİN FATURASI MİLLETE KALDI .
@bizedogrugerekli_2017 Ulat da get. Dünya bankasinda ilticacilara verilen paranin cogu devlette kaliyor.
100 günlük planda açıkladığın kanalistanbul ihalesini dolarla vermiycen mi? üstüne dolarla geçiş garantisi vermiycen mi? senin yaptığın yap işlet devret projeleri değerinin kat be kat üstüne bu millete maloluyor hem de dolar bazında...
Büyük milletlerin büyük düşmanı olur.
Helal olsun.Dik duracağız. Katil ABD ye taviz vermeyeceğiz.Devletimizin yanındayız.Şu İNCİRLİK ve KÜRECİĞİ kapatın.1975 yılında 70 cente muhtaç iken ECEVİT 21 tane ABD üssü kapattı.
Erolcum kalk canım üstü açık yatmışsın . ötünle rüya görmüşsün
Türkiye'nin seçilmiş başkanına ya saygı duyun yada defolun gidin, içimizdeki vatan hainleri her geçen gün çoğalıyor !!
@usakli6464 içimizdeki vatan hainleri Fetö yü 15 sene besleyenlere TC yi silmeye kalkanlara Türk üm doğruyum demeyi yasaklayanlara terörle savaşan subaylarımızı hapse atanlara oy verdiler
mızrak ok kullanan ülkeler olabilir hazır vizelerde kalktı o ismini bilemediğimiz ülkelerin ...
bu krizi Türkiye çıkarıyor , çünkü zaten ekonomik kriz kapıda idi , böylece suçu abd ye atacaklar , halbuki paramız süriye lirası karşısında bile eriyor . çünkü çok borçluyuz çok.
Bu münafık keferilerden dost olmaz olmayacağınıda merhum aşık Mahzuni yıllar evvel sazıyla sözüyle dile getirdi AMERİKA GATİL GATİL GATİL AMERIKA sözün özü bu
ne testi çekti anlaşmali test dolar 10 olsun bilal mılyarder olsun diye rest çekti tabi
Rte düşmanlarına malzeme çıktı
Verdiğin gazlarla yeni bir dünya olusmustu be, ıınnnnııınnn
Eski defterleri bir karıştır çok eski dost ve yol arkadaşı bulursun.
laf kalabalıgını bırak incirliği kapatsana boş boş konuşacagına
Arkadaşlar HAİN diyince zorunuza gidiyor sonra ama sen sev yada sevme bu Ülkenin seçilmiş liderine saygı duymak zorundasın, İcraatleri begenmeye bilirsin eleştirebilirsin anlarım ama ABD köpekliği yapıp kendi Ülken i yanmış batmış gibi kabul etmeniz Kabul edilemez. Birisi itham etmiş herkese borcumuz var kriz çıkacaktı abd nin üstüne attı Akp diye, Ey bunu yazan M(a)L sen ne çeşit bir sıgırsın
@savas_e_2018 sen ne çeşit bir terorist hayinsin ülken elden gitmiş tüm değerlerin botaş-tüpraş-telekom-tekel-bankalar-şeker-kağıt-petlas daha sayısız fabrikan abd satılmış sonrada yalandan abd ile ağız dalaşı yapanlara inanıyorsun madem abd şeytan niye botaşı abd uşağına sattın madem abd şeytan niye petlası abd uşağına sattın geçin bu ayakları üç beş Türküm demekten korkan hayin yüzünden koskoca TÜRK devleti batıyor
@savas_e_2018 bu gemi batarsa kendiler direğin tepesine oturup kurtulacaklarını sanıyorlar sanırım oturturlarda direğe bu hain kelimesi bile az gelen yaratıkları bu nasıl bir memleket düşmanlığıdır ya
Ekonomiyi batırdınız. Suriyelileri başımıza bela ettiniz. Şimdi Somali den Uganda dan yeni göçmenler mi getireceksiniz
sen adamsin reis.diklenmeden dik durmak
aman başkan kimseye dost müttefik deme sonu hiç iyi olmuyor..
Marslilar ya da venüs liler olur anca çünkü herkesle kavgaliyiz
@hasoglan Türk olmak kalay değildir dünya ile savaşırsın Türk olmamak daha zordur Türk ile savaşırısın. Biraz tarih oku
@hasoglan hakikatten var mı seçim öncesi atar yapmadığı büyük devlet. hindistan? yani en azından yüzölçümü büyük.
ALLAHIM SEN BIZİM MEMLKETİMİZİN BAŞINA BİR AN ÖNCE UYANIK KANDIRILMAYAN SADECE ÜLKE MENFAATLERİN HALKINI DÜŞÜNENLERİ GETİR !!!!!!
çok dogruları söylemiş kutlarım
Diğer Haberler