Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Adil Öksüz açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Londra'daki NATO Zirvesi öncesinde konuştu. Erdoğan, Adil Öksüz, NATO krizi ve termik santrallere baca filtresi takılmasını erteleyen yasayı veto etmesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi için Londra'ya hareketinden önce basın toplantısında konuştu. Erdoğan, NATO gerilimi ile ilgili olarak, 'Müttefiklerimize 'bizimle sergileyecekleri samimi dayanışma ittifakımızı zayıflatmaz tam tersine güçlendirir' bu mesajımızı Londra’da müttefiklerimize açıkça verecek, terör karşısından ilkeli bir tavır göstermelerini kendilerinden isteyeceğiz.' dedi.

Termik santrallere baca filtresi takılmasını erteleyen yasayı veto etmesi sorulan Erdoğan, 'Ne yazık ki, yüklenici firmalar maalesef buralardaki filtre çalışmalarını gerçekleştirmediler. Yeniden bir süre uzatımı talebinde bulunuyorlar. Siz bu karara uymazsanız, çok daha fazla para kazanacaksınız diye halkımızın zehirlenmesine fırsat veremeyiz' dedi.

Erdoğan, Süleyman Soylu'nun 'Adil Öksüz'ün yerini biliyoruz' açıklaması hakkında ise, 'Sürekli olarak gittiği ülkelerin yönetimleri tarafından da bunlar koruma altında. Belçika'ya kaçıyor, oradan Almanya'ya geçiyor vs... Burada İçişleri Bakanlığımız yapılacak operasyonla karga tulumba alır gelir mi, o da ayrı konu. Onu zaman içinde görürüz.' diye konuştu.

Erdoğan'ın açıklamaları:

Günümüzün tehdit önceliklerine göre NATO'nun kendini güncellemesi artık kaçınılmazdır.

Terör örgütlerine karşı ilkeli ve kararlı duruş sağlanmasını temin edecek bir değişimi tüm üye ülkelerle gerçekleştirmek mecburiyetindeyiz.

Türkiye, NATO misyonuna en fazla destek veren ülkedir. Katkılar, Türkiye'nin NATO'daki vazgeçilmez konumunu tartışmasız hale getiriyor.

Müttefiklerimize 'bizimle sergileyecekleri samimi dayanışma ittifakımızı zayıflatmaz tam tersine güçlendirir' bu mesajımızı Londra’da müttefiklerimize açıkça verecek, terör karşısından ilkeli bir tavır göstermelerini kendilerinden isteyeceğiz.

SORU-CEVAP

(Termik santrallerle ilgili filtre düzenlemesine Cumhurbaşkanı vetosu) Her şeyden önce bu erteleme ilk defa önümüze gelmiyor. Daha önce de bu talep geldi ve ertelemeler yapıldı. Ne yazık ki, yüklenici firmalar maalesef buralardaki filtre çalışmalarını gerçekleştirmediler. Yeniden bir süre uzatımı talebinde bulunuyorlar. Siz bu karara uymazsanız, çok daha fazla para kazanacaksınız diye halkımızın zehirlenmesine fırsat veremeyiz. Bu yıl sonu itibarıyla süre doluyor. Yıl sonuna kadar kendileri ne gibi adımlar atarlar bilemem ama biz 2020 sonuna kadar bu işe fırsat verelim, böyle bir şeyi kabul etmem mümkün değildi. Bir tarafta halkım var, bir tarafta buradaki sermaye var. Kusura bakmasınlar biz bu adımı attık. Büyük ihtimalle yeniden bir ihaleye gider.

'TERMİK SANTRALLERE FİLTRE' YASASININ VETO EDİLMESİ

O dönemde de (AK Parti'nin yasa hazırlığı) aynı şeyler gündemimizde oldu. Bunları hep söyledim. Verilen sözler, bizde bunu yapacağız vs idi. Ne yazık ki, çevre noktasında verdikleri sözü tutmadılar. Kardeşim, istediğin kadar partikül değerlerini düşürdüm de. Ben halkıma bakıyorum. Burada karar verici birinci derecede halkımdır. Süratle bizim doğalgaz noktasına sıkıntımız yok, hemen oraya doğalgazı getirebiliriz. Burada istihdam noktasında bazı sıkıntılar yaşanabilir, şimdi onu istismar ediyorlar. Çok daha farklı yolla o sıkıntıyı da ortadan kaldırırız.

ADİL ÖKSÜZ AÇIKLAMASI

(Soylu'nun 'Adil Öksüz'ün yerini biliyoruz' açıklaması) Bakanımızın buradaki ifadesi, bu haddini bilmez, kendini bilmez malum kişi bu ülkeden kaçmıştır. Sürekli olarak gittiği ülkelerin yönetimleri tarafından da bunlar koruma altında. Belçika'ya kaçıyor, oradan Almanya'ya geçiyor vs. Şu anda ona benzer yüzlerce FETÖ'cü terörist buralarda yaşıyor. Buraların yönetimleri FETÖ'cü teröristleri bize bugüne kadar teslim etmedi. Edenler de var. Onların da açıklamasını yapıyoruz. Burada İçişleri Bakanlığımız yapılacak operasyonla karga tulumba alır gelir mi, o da ayrı konu. Onu zaman içinde görürüz.

(Libya ile imzalanan mutabakat) Yunanistan adımlarını atabilir. Bizim de adım atma hakkımız saklıdır. Biz de adımlarımızı atarız. Gereği neyse yaparız. Büyük ihtimalle Libya belki büyükelçisini dahi çekebilir. Yunanistan Başbakanı Londra'da bizimle görüşme talebinde bulundu. Orada kendisi ile de bunların hepsini konuşacağız. Yunanistan, Mısır öbür tarafta şu an itibarıyla Güney Kıbrıs, üçlü çalışmayı yapmaları bizim Libya ile ilgili adımı asla etkilemez. Biz, Libya ile bu noktada yazılı anlaşmamızı yaptık, imzayı attık. Meclis'ten inanıyorum ki bu geçecektir.