Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Pakistan'da önemli açıklamalar

Pakistan'da önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Pakistan kardeşliğine vurgu yaparak "Dün Çanakkale, bugün Keşmir! Hiçbir farkı yok. Acılarınızı acımız, sevincinizi sevincimiz olarak görüyoruz." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Pakistan'da önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan Millî Meclisi ve Senatosu’nun ortak oturumunda konuştu. Sözlerine "Kendimizi yabancı bir yerde görmüyoruz, evimizde hissediyoruz" diyerek başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasındaki kardeşlik ve dayanışmaya vurgu yaparak "Biz sizi sevmeyeceğiz de kimi seveceğiz. Dün Çanakkale, bugün Keşmir! Hiçbir farkı yok. Acılarınızı acımız, sevincinizi sevincimiz olarak görüyoruz." ifadelerini kullandı. İki ülke arasında yapılacak ekonomik anlaşmalara da değinen Erdoğan, "Bugün imzalayacağımız metinler ekonomik işbirliği konusunda geniş bir yol haritası olacaktır. Ekonomik ilişkilerimizi beraberce hak ettiği noktaya taşıyacağız." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şöyle;

Sizleri selamların en güzeliyle selamlıyorum. Pakistan halkının siz kıymetli temsilcileri nezdinde tüm kardeşlerime sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum. Bugün bizi bir araya getiren muhteşem bir zeminde gönüllerimizi buluşturan Mevla'ya şükranlarımı sunuyorum. Türkiye'deki 83 milyon kardeşlerinizin selamlarını iletmek istiyorum.

'KENDİMİZİ EVİMİZDE HİSSEDİYORUZ'

Kendimizi yabancı bir yerde görmüyoruz, yabancı hissetmiyoruz evimizde hissediyoruz. Bugün gıpta ile bakılan Türkiye-Pakistan kardeşliği hakiki bir kardeşliktir. Gazneli Mahmud'dan beri Türkler şuan içinde olduğumuz coğrafyanın parçası olmuştur. Cumhurbaşkanlığı forsumuzda yer alan 16 yıldızdan ikisi Babürler ve Gaznelilerdir.

'DÜN ÇANAKKALE BUGÜN KEŞMİR'

1915 senesinde Türk askeri şanlı bir direnişle Çanakkale Boğazı'nı savunurken, bu topraklarda yapılan miting tarihin unutulmaz sayfalarına kaydolmuştur. Mitingi tertipleyenler Çanakkale'de çarpışan Türklere yardım toplamayı amaçlıyordu. Bütün sıkıntılara rağmen ve tehditlere rağmen Pakistan'daki kadınlar bir köşeye ayırdıkları bilezikleri, paraları verdiler. Değerli kardeşlerim biz sizi sevmeyeceğiz de kimi seveceğiz. Dün Çanakkale, bugün Keşmir! Hiçbir farkı yok. Acılarınızı acımız, sevincinizi sevincimiz olarak görüyoruz.

'PAKİSTAN'IN YANINDA YER ALMAYI SÜRDÜRECEĞİZ'

Lafa gelince demokrasi ve insan haklarını kimseye bırakmayanlar teröristler için seferber olurken, Pakistan Türkiye'nin yanında oldu. Tasasında ve sevincinde yanında olan Pakistanlı kardeşlerime ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum. Rabbim aramızdaki kardeşliği daim eylesin diyorum. Gelecekte de daima Pakistan'ın yanında yer almayı sürdüreceğiz.

Pakistan kalkınma ve refah yolunda mesafe kaydetmeye devam ediyor. Bunun için çok çalışmak ve planlı hareket etmek gerekiyor. İstikrar ve güven olmazsa olmazdır.

Bugün imzalayacağımız metinler ekonomik işbirliği konusunda geniş bir yol haritası olacaktır. Ekonomik ilişkilerimizi beraberce hak ettiği noktaya taşıyacağız.

Terörle mücadelede Pakistan'ın çabalarını takdir ediyoruz. 35 yıldır bölücü terörle mücadele eden bir ülke olarak Pakistan'ın karşılaştığı zorlukları çok iyi anlıyoruz. Pakistan'ı terörle mücadelesinde desteklemeyi sürdüreceğiz.

'TÜRKİYE'NİN NİHAİ HEDEFİ KANI VE GÖZYAŞINI DURDURMAKTIR'

Barış Pınarı Harekatı’na Pakistan devleti ve halkından çok güçlü destek geldi. İdlib'le ilgili son günlerde attığımız adımların gayesi, 4 milyon mazlumun, rejimin varil bombaları altında can vermesinin önüne geçmektir. Libya'dan Yemen'e kadar çatışmaların olduğu her yerde Türkiye'nin öncelikli hedefi kanı, yıkımı, zulmü ve gözyaşını durdurmaktır.

'BU BİR BARIŞ PLANI DEĞİL, İŞGAL PROJESİDİR'

Kudüs'le ilgili atılan adımda "Ortadoğu'da Yüzyılın Barış Planı" diye yutturulan plan, bir barış planı değil işgal projesidir. Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir diyerek işgalci İsrail'e teslim etmeyeceğimizi tüm dünyaya ilan ettik.