HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İzmir'e stadyum müjdesi! Adını da duyurdu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İzmir'de, "Sizlere bir de müjde vermek istiyorum" diyerek yaptığı açıklamada, Alsancak'taki stadyumun açılışının bugün yapılacağını ifade ederek, adının da Alsancak Mustafa Denizli Stadı olarak belirlendiğini duyurdu. Erdoğan ayrıca, "Gençlere de müjde vermek istiyorum" diyerek, TEKEL fabrikasını, içinde kütüphane ve müze olan kültür merkezine dönüştürmeyi planladıklarını da açıkladı. Erdoğan daha sonra, müjdesini verdiği stadın açılışını da gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmir’de Deprem Konutları Teslim Töreni’nde yaptığı konuşmada gündeme ilişkin önemli açıklamalarda da bulundu. İzmir'e stadyum ve kültür merkezi müjdesi veren Erdoğan, Alsancak'ta yapımı tamamlanan stadyumun adını da ilk kez açıkladı.

"YARALARI SARMAK İÇİN GECE GÜNDÜZ ÇALIŞTIK"

Sözlerimin hemen başında, İzmir depreminde hayatını kaybeden 117 vatandaşımızı bir kez daha rahmetle yad ediyorum, ailelerine başsağlığı diliyorum. Depremin ilk anından itibaren sadece İzmir'in acısını paylaşmakla kalmadık, dertlerini çözecek adımları da attık. Ülkemiz en etkin, en hızlı afet müdahale planına sahiptir. Dakikalar içinde arama kurtarma, saatler içinde yardım faaliyetini başlatabiliyoruz. İzmir'de de bu mekanizmayı başlattık. Depremzedelerin yaralarını sarmak için gece gündüz çalıştık, çabaladık. Kimseyi açıkta, çaresiz bırakmadık.

"1 YIL İÇİNDE TESLİM ETME SÖZÜ VERDİK, SÖZÜMÜZÜ TUTUYORUZ"

İzmir depreminin ardından Bayraklı'da yerinde 1391 konut ve 302 dükkan, rezerv alanda ise 3649 konut inşa etmek için hemen harekete geçtik. İzmir depreminin ardından toplam 5 bin 74 konut, 353 dükkan yapma kararı aldık. Bir yıl içinde teslim etmeye başlama sözü verdik. Bugün sözümüzü tutuyor, ilk etap konut ve dükkanları depremzedelere teslim ediyoruz.

Bu bölgedeki inşaatlardan kalan 741 konut ve dükkanı da çok yakında hak sahiplerine teslim edeceğiz. Yatırım tutarı 750 milyon liradır. Deprem konutlarının ödeme tutarı ve vadeleri ile ilgili bilgileri paylaşmıştık. 2+1 konutları 160 bin ile 180 bin lira, 3+1 konutları ise 220 bin ile 260 bin TL arasında bir bedelle sahiplerine veriyoruz. İlk 2 yılı ödemesiz, toplam 20 yıl ödemeli plana göre 2+1 konutların taksidi aylık 750 liradan, 3+1 konutların taksidi 1050 TL'den başlayacak. Kira bedellerinden düşük ödeme tutarları ile vatandaşlarımız konforlu, güvenli evlerine kavuşacak.

Depremina ardından İzmir'de sürmekte olan kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandırdık. 9 yılda 20 bine yakın binayı yıkmıştık. Kentsel dönüşüm projelerini rıza ve yerinde çalışmaya göre yürütüyoruz.

ALSANCAK STADI MÜJDESİ

Sizlere bir de müjde vermek istiyorum. İnşallah bugün, Alsancak'taki 14 bin kişilik tribüne sahip, 101 milyon lira yatırım bedeli olan yeni stadımız da hizmete açıyoruz. Adını da Alsancak Mustafa Denizli Stadı olarak belirlediğimiz bu tesisin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.

KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ HAKKINDA

Depremin ardından İzmir'de sürmekte olan kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandırdık. 9 yılda 20 bine yakın binayı yıkmıştık. Kentsel dönüşüm projelerini rıza ve yerinde çalışmaya göre yürütüyoruz. Her yıl 20-25 kere büyüklüğü 5'ten fazla deprem yaşıyoruz. Büyük kısmı eskiden beri bilinen fay hatları üzerinde gerçekleşiyor. Deprem öldürmez bina öldürür gerçeğine uygun şekilde riskli binaları belirliyor ve dönüşüme tabi tutuyoruz. Bugüne kadar 3 milyon konutun dönüşümünü tamamladık. Afetlerin ne zaman yaşanacağı bilinmediği için bir kez daha tüm vatandaşlarımıza riskli yapılarını süratle dönüşüme sokmaları çağrısında bulunuyorum.

"BAY KEMAL'İN, CHP'NİN ORTAKLARINA BAKIN, NOTUNUZU VERİN"

Biz şehirlerimize eser ve hizmet getirirken asla ayrımcılık yapmadık. Tek kriterimiz ülkemizin ve insanımızın neye ihtiyacı olduğudur.

Milletimizin değerleri üzerinden istismar siyaseti yapanların ne size, ne bu ülkeye küçük bir faydası olmamıştır. Kendileri sürekli gerilimden beslendiği için yalan, yanlış, iftira ile sizleri oyalama yoluna gitmiştir. Bay Kemal'in, CHP'nin ortaklarına bakın, notunuzu da verin.

"GENÇLERİMİZE MÜJDE VERMEK İSTİYORUM"

Gençlerimize bir de müjde vermek istiyorum. Gençlik merkezindeki kütüphanelerin 24 saat açık olmasını sağlayacağımızı söylemiştik. Şehrimizin tarihinde önemli bir yeri olan TEKEL fabrikasını, içinde kütüphane ve müzesi olan kültür sanat merkezine dönüştürmeyi planlıyoruz. İnşallah bu hizmeti en kısa sürede sizlere kazandıracağız.

STADYUMUN AÇILIŞI YAPILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, buradaki konuşmasının ardından, müjdesini de verdiği stadyumun açılışını gerçekleştirdi.

dgjfk

fghk

Geri Dön